Προς το περιεχόμενο

Mixing Keyboards-Piano (για metal κυρίως και όχι μόνο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο φίλος μιλάει για πιάνο/πλήκτρα. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν ενδείνκυται αυτός ο τρόπος ηχογράφησης. Αν μιλούσαμε για κιθάρα/μπάσο/ακουστικά όργανα, τότε ναι μάλιστα.

Υπάρχουν ένα σωρό εργαλεία για τον εμπλουτισμό του ήχου, όπως κάποιο vintage warmer, κάποιο tube amp, αλλά όχι για ήχο πιάνου. Για ηλεκτρικά πιάνα, organs, αναλογικού τύπου ήχους κλπ, εννοείται ότι είναι ό,τι καλύτερο.

Επίσης βοηθάει αρκετά το chorus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω για πιανο-πλήκτρα μιλάω. Εγώ μίλησα για κατι διαφορετικό που μπορει να δοκιμάσει εαν τον ενδιαφέρει να πάρει παραπάνω "ζεστασιά" στον ήχο. Η ηχογραφιση με μικρόφωνα δεν ειναι αποκλειστικό προνόνομιο των κιθαρόβιων κτλ. Ακόμα και για το πιανο. Εγω προσωπικά πήρα πολυ καλύτερο ηχο πιανου απο ενα μετριο rack που ειχα ηχογραφώντας εξωτερικά παρα με line in. Τωρα γιατι λες οτι δεν ενδεικνυται δεν μπορώ να το καταλάβω... Ειναι σαν μου λες θα παρω χειροτερο ήχο εαν ηχογραφήσω hammonds με οverdrive ενός Nord Electro απο line in και μετα με fx plugins παρότι απο καμπίνα με μικρόφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το ακουστικό πιάνο, άλλο το ηλεκτρικό πιάνο, τα όργανα και γενικά τα ηλεκτρομηχανικά πληκτροφόρα (clavinets κλπ). Το ακουστικό πιάνο θα πρέπει να είναι κρυστάλινο και με πλήρες εύρος, χωρίς χρωματισμένο ήχο.

 

Ένα ηλεκτρικό πιάνο εννοείται ότι μπορείς να το περάσεις και από ενισχυτές με λάμπες και δε συμμαζεύεται. Εξάλλου τα πιο συνηθισμένα εφέ που συνοδεύουν κλασικούς ήχους ηλ. πιάνου, hammonds κλπ, έχουν να κάνουν με τη βρωμιά και ζεστασιά ταυτόχρονα που δίνουν τα vintage μηχανήματα, όπως ενισχυτές κιθάρας κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks για τις απαντήσεις σας guys. απλά σκέφτομαι σε ένα metal κομμάτι να βάλω και πλήκτρα και δεν το έχω κάνει ποτέ μου για αυτό και οι τόσες πολλές ερωτήσεις μου.

 

ξέρετε κανένα καλό vst για να πιάσω παρόμοιο ήχο στα synth?

 

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου