Προς το περιεχόμενο

Mixing Keyboards-Piano (για metal κυρίως και όχι μόνο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Καταρχήν συγγνώμη αν έχει ξανά ανοίξει τέτοιο θέμα αλλά στο search δεν ήξερα τι λέξεις κλειδιά να βάλω ώστε να βγει ένα σωστό αποτέλεσμα.

 

Ξέρω πως έναν από τους τρόπους ηχογράφησης κιθάρας είναι να κάνεις από 2 και πάνω takes και να κάνεις to κατάλληλο panning. Ξέρω πως με το μπάσο συνήθως ένα take αρκεί και να βρίσκεται στο κέντρο είναι μία από τις σωστές συνταγές.

 

Αλλά δεν έχω ιδέα πως mix-άρουμε πλήκτρα.

 

Ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:

 

1) Ποιο είναι το κατάλληλο panning ώστε να απλωθεί όμορφα στο stereo field. Κέντρο όπως το μπάσο ή προς αριστερά-δεξιά όπως οι κιθάρες?

2) 1 take είναι αρκετό αν σκοπεύουμε να τα "χωρίσουμε"? Η 2 και πάνω takes?

3) Συνήθως σε metal κομμάτια (βλέπε Rammstein) τα πλήκτρα μπαίνουν σε χαμηλότερη ένταση από τις κιθάρες αν δεν κάνω λάθος? (ξέρω πως καθαρά και μόνο το κομμάτι καθορίζει πως θα μπει το καθετί απλά ρωτάω ποια είναι η πιο χρησιμοποιημένη τεχνική σε metal κυρίως μπάντες με πλήκτρα.)

4) Για καθαρό ήχο πιάνου πιστεύω 1 take και στο κέντρο αρκεί. Αν όχι τι είναι καλύτερο?  (π.χ 1 take Center και 1 take 40% Left)

5) Όπως καταλάβατε κυρίως το panning και το stereo field με νοιάζει όχι τόσο ο ήχος.

 

Υ.Γ: Αν έκανα double topic κράξτε με αλλά δώστε μου και το κατάλληλο link ;D

 

Ευχαριστώ

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει κατι το οποιο ειναι στανταρτ. Δηλαδι δεν σημαινει οτι 3 take ειναι καλυτερα απο 1 take. Τωρα αφου εσυ λες δεν σε ενδιαφερει ο ηχος δεν υπαρχει και λογος να κανεις παραπανο απο 1 take.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει κατι το οποιο ειναι στανταρτ. Δηλαδι δεν σημαινει οτι 3 take ειναι καλυτερα απο 1 take. Τωρα αφου εσυ λες δεν σε ενδιαφερει ο ηχος δεν υπαρχει και λογος να κανεις παραπανο απο 1 take.

 

εννοείται πως με ενδιαφέρει ο ήχος απλά ξέρω πιστεύω να το φτιάχνω για αυτό δεν σας ρώτησα για τον ήχο.

το panning είναι κυρίως αυτό που με ενδιαφέρει.

 

μπορείς να με βοηθήσεις σε αυτό?

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω...

 

Το panning δε μπορείς να το κάνεις ότι ώρα θές, στον Η/Υ? Γιατι παιδεύεσε από πριν. Κάνε μια δοκιμή και δες. Τσάμπα να πάει ένα take, δε χάθηκε ο κόσμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι για ενα πιανο,το καλυτερο ειναι ενα ωραιο στερεο sample κεντραρισμενο και μετα ενα ωραιο και σωστο βα8ος.

Αν πχ εχεις τιποτα εντονα βιολια να παιζουν κανα θεμα,η κανα main synth που αποτελειται απο 2 layers τοτε μπορεις να το γραψεις midi και να βαλεις να παιχτουν απο δυο διαφορετικους ηχους που ΜΕΤΑ θα παναρεις λ/ρ το κα8ε layer ωστε να εχει και νοημα το panning.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι για ενα πιανο,το καλυτερο ειναι ενα ωραιο στερεο sample κεντραρισμενο και μετα ενα ωραιο και σωστο βα8ος.

Αν πχ εχεις τιποτα εντονα βιολια να παιζουν κανα θεμα,η κανα main synth που αποτελειται απο 2 layers τοτε μπορεις να το γραψεις midi και να βαλεις να παιχτουν απο δυο διαφορετικους ηχους που ΜΕΤΑ θα παναρεις λ/ρ το κα8ε layer ωστε να εχει και νοημα το panning.

 

thanks for the tips θα τα δοκιμάσω  :)

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά νομίζω πως δεν έχει νόημα η σύγκριση επεξεργασίας της στερεοφωνικής θέσης της κιθάρας σε σχέση με τα πλήκτρα. Η κιθάρα είναι μονοφωνικό όργανο και επομένως έχει όντως νόημα να γράψεις δύο takes τα οποία θα πανάρεις δεξιά/αριστερά. Οι περισσότεροι ήχοι πλήκτρων (πιάνα/organs/βιολιά/pads κλπ) είναι συνήθως στερεοφωνικοί, με έτοιμα εφέ τα οποία χρησιμεύουν στη διεύρυνση της στερεοφωνικής εικόνας, όπως delay, chorus, reverb κλπ.

 

Γιατί δεν πειραματίζεσαι με διάφορες ρυθμίσεις στα patch σου, με τα εφέ σου; Στα πλήκτρα έχεις όλους τους ήχους σε ψηφιακή μορφή και τις νότες σου σε MIDI πληροφορίες. Μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις.

 

Ένα ακόμα τέχνασμα που μπορεί να χρησιμεύσει και σε πλήκτρα και σε κιθάρες, και γενικά στα περισσότερα συνοδευτικά όργανα, είναι να μπει στο ένα άκρο της στερεοφωνικής εικόνας ο ήχος (τέρμα δεξιά ή τέρμα αριστερά) και να τον περάσουμε από ένα cross delay το οποίο θα δίνει τις επαναλήψεις από την άλλη πλευρά. Φυσικά δεν είναι απαραίτητο να "ξακρίσουμε" τον ήχο τέρμα δεξιά ή τέρμα αριστερά. Αρκεί να είναι εμφανώς τοποθετημένος προς το ένα άκρο.

Μετά από το delay μπορεί να έχουμε ένα reverb ειδικά για τον ήχο αυτό (σαν insert, με κατάλληλα ρυθμισμένο το ποσοστό dry/wet mix) ή να το στείλουμε στο reverb send στο οποίο περνούν ταυτόχρονα και άλλοι ήχοι. Αυτός ο τρόπος αποφέρει καλά αποτελέσματα κυρίως σε pads, strings κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα είναι μονοφωνικό όργανο και επομένως έχει όντως νόημα να γράψεις δύο takes τα οποία θα πανάρεις δεξιά/αριστερά. Οι περισσότεροι ήχοι πλήκτρων (πιάνα/organs/βιολιά/pads κλπ) είναι συνήθως στερεοφωνικοί, με έτοιμα εφέ τα οποία χρησιμεύουν στη διεύρυνση της στερεοφωνικής εικόνας, όπως delay, chorus, reverb κλπ.

 

πήρα ακριβώς την απάντηση που ήθελα. δεν έχω ασχοληθεί με πλήκτρα ξανά και δεν έχω ηχογραφήσει πλήκτρα ξανά για αυτό και δεν ήξερα πως να κάνω πιο σωστά την ερώτηση.

 

thanks mate :)

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εαν καταλαβα θες πιο ζεστο ηχο αποτι σου δινει το οργανο σου κατα την ηχογραφιση. Δεν νομίζω οτι για να πάρεις πιο γεμάτο ήχο  θα βοηθήσουν τα πολλαπλά takes και μετα τα πειραματα με pans. Εαν δεν σε ικανοποιεί ο ήχος που παίρνεις line out με το καταλληλο mixing που θα κανεις μετά, τότε δοκίμασε να κάνεις (εαν εχεις βεβαια τα καταλληλα εργαλεια) εξωτερική ηχογραφιση απο ενισχυτές και μονιτορς/PA full range.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου