Προς το περιεχόμενο

"Προβλημα" με tremolo bar απο charvel model 4


ed_hunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας.....

 

Εχω μια charvel model 4 του 1989.....

η κιθαρα αγορασθηκε προσφατα σε υπερ-υπεραριστη κατασταση..

Το μονο "προβλημα" που ειχε ειναι οτι ειναι μισοσπασμενες οι βολτες που βιδωνει το tremolo bar...Βιδωνει κανονικα ομως απλα μετα απο λιγη χρηση ξεβιδωνει σιγα σιγα και χαλαρωνει....πρεπει να αλλαξω ολο το τρεμολο ή γινεται να φτιαξει μονο η βιδα σε αυτο?? Το τρεμολο ειναι το jackson JT-6....

 

 

Οριστε και η φωτο..ΕΙναι απο κινητο αλλα φαινεται καπως ....

 

p2102101417.jpg

 

Χανιά....

Charvel Model 4 '88 - Prs tremonti Se

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιδωνει κανονικα ομως απλα μετα απο λιγη χρηση ξεβιδωνει σιγα σιγα και χαλαρωνει....πρεπει να αλλαξω ολο το τρεμολο ή γινεται να φτιαξει μονο η βιδα σε αυτο?? Το τρεμολο ειναι το jackson JT-6....

 

Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς το πρόβλημα απο την περιγραφή σου.

Απο τη στιγμή που αναφέρεις ότι η βίδα πιάνει στο σπείρωμα -έστω και προσωρινά-, μπορείς να χρησιμοποιήσεις "κόλλα σπειρωμάτων" για ελαφριές - μεσαίες εφαρμογές.

 

Τσέκαρε σε Praktiker, καταστήματα με εργαλεία κλπ κλπ

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν ξέρω κατά πόσο το ως ενός βαθμού ξεβίδωμα θεωρείται πρόβλημα. Έχω 3 κιθάρες με τρέμολα (η μια αυθεντικό φλουντ) και μετά από κάποια χρήση ξεβιδώνει το χερούλι σε όλες.

 

Βέβαια από τη φοτο δεν φαίνεται αν είναι όντως μισοσπασμένες οι βόλτες, ή αν νομίζεις ότι είναι μισοσπασμένες επειδή ξεβιδώνει.

Αν είναι όντως σπασμένο, τότε μπορείς να κάνεις υπομονή, να μαζέψεις κανά 250€ και να της φορέσεις οριγινάλε ή Gotoh floyd

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι βολτες του τρεμολο μπαρ δεν ειναι κολημενες στο floyd και μπορεις να παρεις ανταλακτικο ;) αν ανοιξεις απο πισω την κιθαρα εκει που ειναι τα ελατηρια θα δεις οτι εχει μια μικρη βιδα alen στο tremolo plate ακριβως απο κατω απο τις βολτες

http://www.thomann.de/gr/schaller_tremolobar_black_362003.htm

ο γιος καγμακης εχει ;)

 

ρε παιδια εγω εχω προβλημα με τζογο στο tremolo bar και δεν μπορω να κανω slap.

υπαρχει καποια λυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως η λύση στο πρόβλημα σου είναι αυτή: ;)

 

http://cgi.ebay.de/Floyd-Rose-trem-arm-post-collar-screw_W0QQitemZ130316491069QQcmdZViewItemQQptZUK_Guitar_Accessories?hash=item1e5777d93d

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου