Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με μια Tokai


ikaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Διευκρυνιση ,οταν εγραψα πιο πανω για Nik Huber, κακως δεν εγινα πιο αναλυτικος μιας κι εχω την orca στο νου μου. Χωρια του οτι ο Nik Huber ειναι κατασκευαστης/εταιρια ενω η Gibson les paul st ειναι μοντελο εταιριας( κακη διευκρινηση )

  Απο εκει και περα, τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι 1000€ για κατι μεταχειρισμενο. SF, υπαρχει μερος στη Θεσασαλονικη στις δυτικες συνοικιες που σου βαζει στο γυρο γιαουρτι με κομματακια ψιλοκομμενο σκορδο. Ειχα φαει πριν 5 χρονια και τα εσπαγε!  ;)

  Τελικα, σε αυτην την κατηγορια κιθαρας, μαλλον οτι δινεις παιρνεις! Προν ολιγων λεπτων, μιλησα με καποιον που εχει τρελα με τις lp και μου εδωσε να καταλαβω 5 πραγματα τα οποια διαπιστωνω και μεσα απο τα γραφομενα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  Ηδη κατοχος μια ομορφης Tokai LS180, κι εχοντας τελειωσει το πρωτο της λαιβ, μπορω να πω, πως εχω στην κατοχη μου ενα αρκετα ισορροπημενο οργανο. Πολυ γλυκα καθαρα τα οποια σε σαγηνευουν και σβηνουν απαλα και τα βρωμικα της ΓΕΜΑΤΑ ογκο και ''καθαρά''. Ακους τι παιζεις!

  Μου αρεσε πολυ το sustain της και η στρογγυλη της νοτας σε οποιοδηποτε σημειο της ταστιερας. Μπορω να πω οτι ειναι πραγματικα αυτο που εψαχνα. Η μονη μου απορια, δε μπορω να καταλαβω γιατι ο Θανος μου την πουλησε!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Παιδια, επειδη με ενδιαφερουν κι εμενα οι Tokai Les Paul type μπορει καποιος που γνωριζει να κανει μια περιγραφη του range των μοντελων?

 

Εχω δει τις AS-xxx (οπου xxx = κωδικος), LC-xxx, LS-xxx, LSC-xxx, κτλ κτλ, και μετα ειναι οι Love Rock.

Ποιες οι διαφορες μεταξυ τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ειναι αρκετα απλη η κωδικοποιηση των μοντελων και αναφερεται ο αριθμος στην τιμη της κιθαρας σε χιλιαδες yen. και τα γραμματα στο ειδος της κιθαρας που βασιζονται. δηλ

 

LS---Les Paul Standard

LC-- Les Paul Custom

(AS δεν εχω δει ισως ειναι καμια σειρα για strat.)

Οταν εχει Α μπροστα ALS, ALC ειναι κινεζικο, πιο φθηνο με χαμηλοτερα specs μοντελο.

 

η LS150 (που ειναι η πιο φθηνη αντιγραφη με αρκετα ακριβη spec μιας '59 lp ) κανει 150.000yen (1 191.64114 €) καινουρια στην ιαπωνια.

 

Κατα τα αλλα για τις ΤΟΚΑΙ το forum που υπαρχει ειναι κατατοπιστικοτατο με παρα πολλους γνωστες

 

http://www.tokaiforum.com

 

υπαρχουν αρκετα ευρωπαικα online stores που τις πουλανε.

 

Εγω εχω μια LC180 (LC200 πλεον) Wine red και ειμαι ΥΠΕΡ-ευχαριστημενος!

 

  Ηδη κατοχος μια ομορφης Tokai LS180, κι εχοντας τελειωσει το πρωτο της λαιβ, μπορω να πω, πως εχω στην κατοχη μου ενα αρκετα ισορροπημενο οργανο. Πολυ γλυκα καθαρα τα οποια σε σαγηνευουν και σβηνουν απαλα και τα βρωμικα της ΓΕΜΑΤΑ ογκο και ''καθαρά''. Ακους τι παιζεις!

  Μου αρεσε πολυ το sustain της και η στρογγυλη της νοτας σε οποιοδηποτε σημειο της ταστιερας. Μπορω να πω οτι ειναι πραγματικα αυτο που εψαχνα. Η μονη μου απορια, δε μπορω να καταλαβω γιατι ο Θανος μου την πουλησε!!!  ;D

 

δε θα μας τη δειξεις καθολου να σου πουμε και μεγειες!?  8)

 

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Αν κι εχουν περασει 5,5 μηνες απο την αγορα της κιθαρας, μπορω να πω, πως πραγματικα, το οργανο αυτο με εχει βολεψει απιστευτα, ειτε σε προβες ειτε σε live.  Τα specs της:

 

BODY: Laminated Curly maple 1piece TOP

Hard maple 2 pieces.

Honduras Mahogany 1 piece BACK – Deep Joint

FINGERBOARD: Ebony, Mother Οf Pearl Inlays.

BRIDGE: LS-VB

TAILPIECE: LS-VT(Aluminum)

CONTROL: 2V, 2T(CTS POT), 3 Way-SW

CONDENSER: CDE BLACK CAT

FINISH: Laquer

Pickups: Bare Knuckle , the mule

 

Καποια στιγμη στο μελλον θα βαλω RS Superpots διοτι χρησιμοποιω αρκετα volume και tone και δε μου αρεσει οταν το volume φθανει στο 3 ξαφνικα η ενταση να πεφτει αποτομα.

100_0264.thumb.jpg.7e926d1bdac4a11ba3def5ce8ad6e251.jpg

100_0270.thumb.jpg.1c67a1728f7e3ec23be03a1c8c144210.jpg

100_0285.thumb.jpg.526ede9718e8f4663de9c1d804a72bc4.jpg

100_0288.thumb.jpg.c81cefbfa73672f7bff131bd8e62fa8e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω παιξει ποτε, εχω ακουσει πολυ καλα λογια ΑΛΛΑ

 

δεν γινεται να γραφεις love rock model αντι για les paul model πολυ ντολτσε κουδουνα μου ακουγεται αισθητικα και μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καποια στιγμη στο μελλον θα βαλω RS Superpots διοτι χρησιμοποιω αρκετα volume και tone και δε μου αρεσει οταν το volume φθανει στο 3 ξαφνικα η ενταση να πεφτει αποτομα.

 

 

 

 

πολυ σκληρα τα rs  . καλυτερα βαλε ενα cap στο volume για να διατηρει τα ψηλα ακομα και σε χαμηλες εντασεις.

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να η κιθάρα του Spyretou σε ένα και μοναδικό video από το κινητό μου, καρφί σε super sEx reverb με μόνο ένα ts στο δεύτερο μέρος.... Κιθάρα παίζει ο κολλητός μου -εγώ είμαι γατάκι μπροστά του.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιθάρα παίζει ο κολλητός μου

 

Τι ... βρωμόχερο, έχει ο άνθρωπος!  ;D

Κάθε φορά που τον ακούω μου έρχεται να το γυρίσω στο πλέξιμο!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου