Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για P-Bass


izzy_livin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλα αυτο που προτεινεις δεν εχει ταστα?

Εχεις δίκιο. Αντί για το ρήμα "βγάλω" έδωσα βάση στο "αλλάξω" για τα τάστα.

My bad

 

Μπορει να κανω και ανοητη ερωτηση, μα γινεται απο fretless και precision μπασσο να παρει κανεις bright και punchy ηχο;  ::)

Όλα γίνονται. Αλλά όχι πρωτογενώς. Πρέπει να δουλέψει το eq.  ;)

 

Εσύ έχεις gasωσει πολύ άσχημα! :P

Δεν ξέρεις πόσο..........

Ενα είναι το προαναφερθέν Squier που το θέλω για πλατφόρμα πειραματισμών

Το άλλο που μέ βάζει σε σκέψεις να τα σπρώξω όλα για την πάρτη του είναι το http://www.thomann.de/gr/fender_deluxe_pbass_special_rw_nbm.htm

Αλλά έχει βάλει και ένα παλλικάρι εδώ μέσα σε λογική τιμή ένα ψιλοσπάνιο κομμάτι που έχει περάσει απαρατήρητο αλλά δεν νομίζω, για προσωπικά κολλήματα. Αλλά ποτέ δεν λέω ποτέ.............

 

Γιατρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σετάκι EMG active θα έκανε τη δουλειά. Ειναι μαγνήτης με ΠΟΛΥ low end όχι τόσο bright, αλλά με χαρακτήρα και πολύ σκάσιμο. Το squier κατα τη γνώμη μου είναι ένα μπασο κατασκευαστικά ακατάλληλο για άταστο. Δεν έχει καθόλου sustain αυτό το όργανο... μπορεί να φταιει η bolt on κατασκευή σε συνδυασμό με το 350 piece wood body... Το σίγουρο είναι πως εγώ στην (άταστη) μετατροπή του squier p μου σε μπασάρα, στους EMG βρήκα αναγέννηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

opws eipe o filos ena set EMG tha edine poly punch alla o hxos safws tha ginei pio digital giati oi emg klassika apo hxo tha xeis 80% EMG kai 20% swma bassou k kataskeui...

an omws zitas kati endiameso se passive magnites ef oson theleis punch dokimase autous tou katapliktikous ths dirmarzio... ;) ;)

 

http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp127_wh.htm  ;D ;D ;D

 

Stingray Baby !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψεις να πω πως δεν υπάρχει τίποτα το digital σε αυτό τον ήχα, απλό αναλογικό σήμα είναι. Όσο για το 80% EMG 20% το σώμα του μπάσου, αυτό μόνο καλό μπορεί να είναι, αφού το σώμα του squier είναι κόντρα πλακέ, κυριολεκτικά όμως...

Δεν έχω ακούσει τους diMargio που λες, μπορεί να είναι καλύτεροι, αλλά όχι και digital ήχο οι EMG... Στο δικό μου, που το έκανα για πλάκα, κατέληξα σε ένα μπασάκι με πολύ ιδιέταιρο, ζεστό ήχο. Αφού να φανταστείς πως καμιά φορά, το χρησιμοποιώ κιόλας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια πιο ψαγμένη άποψη είναι αυτή http://www.villex.com/pickups.html  (VP) που πάει λουκούμι μαζί με αυτό http://www.villex.com/prtb.html μόνο παραγγελία από Αμερική- αλλά αν το δοκιμάσεις θα με θυμηθείς… 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να το καραμοντάρεις κι έχεις τα χρήματα, βάλε EMG, μια προενίσχυση, badass γέφυρα, steel rounds medium ή light gauge κι έχεις ένα αρκετά bright, punchy μπάσσο. Αν παίζεις και με πένα ακόμα καλύτερα (ή χειρότερα για κάποιους!). Precision ακριβώς δεν το λες, αλλά θα'ναι αν όχι ακριβώς, πολύ κοντά σ'αυτό που ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

To ανασταίνω γιατί έβαλα κάτι καινούριους μαγνήτες για έναν φίλο και θέλω να μοιραστώ τον ενθουσιασμό μου.

Wizard Pickups Trad.

Δεν είναι ότι ψάχνει ο φίλος στο thread αλλά είναι όπως πρέπει να είναι οι traditional P μαγνήτες. Και λογικά τα χρήματα και φιλικά τα παιδιά.

Συνίστανται.

 

Croeso i Cymru  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου