Προς το περιεχόμενο

Jackson RR3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους τους συμφορουμιστές!

Έψαχνα για την δεύτερη κιθάρα μου αποκλειστικά για μεταλ εδώ και αρκετό καιρό. Δεν ξέρω πάρα πολλά πράγματα κ γι'αυτό να ευχαριστήσω το Noiz κ όλους εσάς για αρκετές από τις πληροφορίες που μου δώσανε!

Ύστερα από αρκετό παίξιμο κατάφερα να βρω μία κιθάρα η οποία ανταποκρίθηκε στα δάχτυλα,στον ήχο και στα αυτιά μου και αύριο θα την παραλάβω από το κατάστημα : την jackson rr3.

 

Αυτό που θα ήθελα αν μπορείτε όσοι ξέρετε ή έχετε παίξει/στην κατοχή σας μία ίδια να μου δώσετε μερικές πληροφορίες, για το αν σας βγήκε καλή,αν βγάλατε τον ήχο που θέλατε, αν υπάρχει κάποιο ελάττωμα που να έβγαλε στο μέλλον κ άλλα τέτοια!Να σημειωθεί ότι η κιθάρα με άγγιξε και γι' αυτό την προτίμησα από άλλες ^^

 

22 τάστα, 2 volume, 1 tone, 3 way switch

Seymour Duncan JB γέφυρα/ Seymour Duncan Jazz λαιμό (μόνο για jazz δεν είναι Lol εκπληκτικά καθαρά) (κ οι δύο Passive μαγνήτες)

Jackson Licensed Floyd

Κ μία εκπληκτική θήκη μαζί

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα φώτα σας :)

 

 

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαιρετώ όλους τους συμφορουμιστές!

Έψαχνα για την δεύτερη κιθάρα μου αποκλειστικά για μεταλ εδώ και αρκετό καιρό. Δεν ξέρω πάρα πολλά πράγματα κ γι'αυτό να ευχαριστήσω το Noiz κ όλους εσάς για αρκετές από τις πληροφορίες που μου δώσανε!

Ύστερα από αρκετό παίξιμο κατάφερα να βρω μία κιθάρα η οποία ανταποκρίθηκε στα δάχτυλα,στον ήχο και στα αυτιά μου και αύριο θα την παραλάβω από το κατάστημα : την jackson rr3.

 

Αυτό που θα ήθελα αν μπορείτε όσοι ξέρετε ή έχετε παίξει/στην κατοχή σας μία ίδια να μου δώσετε μερικές πληροφορίες, για το αν σας βγήκε καλή,αν βγάλατε τον ήχο που θέλατε, αν υπάρχει κάποιο ελάττωμα που να έβγαλε στο μέλλον κ άλλα τέτοια!Να σημειωθεί ότι η κιθάρα με άγγιξε και γι' αυτό την προτίμησα από άλλες ^^

 

22 τάστα, 2 volume, 1 tone, 3 way switch

Seymour Duncan JB γέφυρα/ Seymour Duncan Jazz λαιμό (μόνο για jazz δεν είναι Lol εκπληκτικά καθαρά) (κ οι δύο Passive μαγνήτες)

Jackson Licensed Floyd

Κ μία εκπληκτική θήκη μαζί

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα φώτα σας :)

 

 

Καλή επιλογή έκανες άν είναι JAPAN  ;).Εγώ άλλαξα τον Jeff Beck(έξυνε) με τον Duncan Distortion και ΣΚΟΤΩΝΕΙ.. ;)

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2 Jackson rr3 και εχουν περασει απο τα χερια μου και η προηγουμενη σειρα Rhoads (ps3) καθως και αλλα μοντελα Jackson του ιδιου ευρους τιμης. (Kelly,Dinky)

Oλες Japan made, οπως και νομιζω ολες αυτου του ευρους τιμης.

 

Στην δικη σου λογικα τα pots θα ειναι alpha οπως και στην μια απο τις δικες μου που ειχε στοκ τους JB/Jazz.

Η πιο παλια RR3 εβγαινε με duncan designed και no name ηλεκτρικα, καθως και καποιες αλλες μικροδιαφορες οπως για παραδειγμα το rooting του backplate που πλεον υπαρχει τα τελευταια χρονια.

 

Για μεταλ την θεωρω κορυφη οπως και γενικα το brand Jackson. Mεγαλος ερωτας και πραγματικα εχω βρει την υγεια μου με αυτες τις κιθαρες. Μονο το λογοτυπο που βλεπω αρκει καποιες φορες.

Καποια στιγμη θα ηθελα να παρω μια RR1 ή να αλλαξω το floyd rose απο licensed σε schaller.

Οχι οτι εχω προβλημα ιδιαιτερο αλλα αλλη φαση το original Floyd rose.

Mε τους μαγνητες θα μεινεις ευχαριστημενος.Εγω βεβαια τους αλλαξα και αυτους με ενα καφροσετ Dimarzio x2n(bridge) και εναν high gain bc rich(neck).

Αυτο γιατι εχω την Kelly με Jazz/JB.

Tην αλλη RR την εχω με emg 81/89 και την 18volt μοντα.

Και με τις δυο rr εχω εντελως μεταλ ηχους αλλα και feeling.

 

Για περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με Jackson δες:

www.jcfonline.com

 

Καλοπαικτη φιλε.

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο distortion δεν ξυνει; Tι διαφορες ακουσες απο τον jb;

Καμμία σχέση ο ένας με τον άλλο ...Πιο metal 80s-90s ο Distortion στα αυτια μου ακουγεται χωρις να ξυνει  ;)

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα ψάξει πολύ και επειδή ήθελα πάρα πολύ V σχήμα,είχα σαν πρότυπο την fernandes vortex elite η οποία ήταν απίστευτη. Τελικά,επειδή άκρη δεν έβγαλα με τον αντιπρόσωπο κ επειδή δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος, αποφάσισα να προχωρήσω σε κάτι άλλο. Το ένα μου ξίνιζε το άλλο μου βρώμαγε. Στην αρχή ήθελα κ γω ζευγαράκι από EMG 81/85 ή 60/81 (όπως του phil demmel) κ χωρίς πολλά πολλά, πήγα στον καγμάκη κ επειδή το παλικαράκι με ξέρει μου τα εξήγησε τέλεια. Δοκιμάσαμε κιθάρες,είδα διάφορα κ μου λέει στο τέλος "να σου φέρω κ μια rr3 με seymur dunkun?" Άντε λέω,φέρε.

Μου το φώναξε η κιθάρα με το που την έβγαλε από την θήκη.

Την δοκίμασα σε διάφορους ενισχυτές (από κάτι gorilla μέχρι mesa boogie) κ ομολογώ ότι έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος τόσο από τα βρώμικα όσο και από τα καθαρά! Θα ποστάρω πάλι σε κανα 2 μέρες που θα αρχίσω να την συνηθίζω, απλά σκεφτείτε ότι από το 2004 είχα μια strat deluxe (squier) που τον τελευταίο χρόνο παίζω κάθε μέρα από 3-5 ώρες και η ταστιέρα δεν ήταν ότι πιο εύκολο...Αντε να δώ πόσο θα μου πάρει να συνηθίσω V και jumbo frets XD

 

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κι εγω μια jackson rr3 και ειναι η μια εκ των  6 κιθαρων μου... ειναι japan και γενικα απο ηχο μπορω να πω οτι σε αποζημειωνει... εχω αλλαξει τον γεφυρατο μαγνητη με τον invader για πιο πολλα γκαζια... φιλε μου θα μιλησω βασει προσωπικης εμειριας...  η συγκεκριμενη κιθαρα ειναι πραγματι  αρκετα καλη ομως η ποιοτητα κατασκευης της δεν θα ελεγα οτι ανταποκρινεται στα 700 ευρω που κανει...  διπλα στο ιδιο σταντ που εχω την rr3 εχω και μια schecter των 750 ευρω και μια bcrich των 800 ευρω.... τωρα τι να πω ? οτι ειναι η μερα με την νυχτα... δεν ξερω αλα πιστευω οτι εχεις χρονο να πας να δοκιμασεις μια σεχτερ με το οριτζιναλ φλοιντ ροζ και τους emg ... οταν ακουσεις και ποιασεις αυτο το οργανο θα ξεχασεις την rr3 και το υπογραφω αυτο... γενικα η ρρ3 εχει καλο μανικι , ελαφρυ σωμα ( και καλο και κακο ) ,αλντερ που σημαινει ευκολια σε αλλαγες μαγνητων , ομως πρεπει να μην παραβλεψεις και το οτι εχει δυσκολο σχημα για να παιζεις καθιστος , φθηνη κατασκευη , licenced floyd , jackson tuners , και το πιο πιθανο θα θες και αλλαγη μαγνητων οπως σε κοβω.... οχι οτι ο jb ειναι κακος... ισα ισα ειναι κορυφαιος μαγνητης για ολα τα ειδη αλλα σε βλεπω οτι ψαχνεσαι λιγο...τελος παντων αυτη ειναι η αποψη μου , και εχοντας αλλες 5 κιθαρες το μονο σιγουρο ειναι οτι αν επρεπε να διαλεξω μια απο ολες αυτες η τζακσον θα ηταν η τελευταια απο αποψη ποιοτητας κατασκευης , και ξεκαθαριζω δεν λεω οτι εχει κακη κατασκευη αλλα δεν συγκρινεται καν με την σεχτερ και την bcrich...αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μου δίνεις τα φώτα σου!!!

Δοκίμασα και σεχτερ κ ενώ ήταν πραγματικά υπέροχες κιθάρες δεν ξέρω,απλά δεν μου έβγαλαν αυτό που μου έβγαλε εκείνη!

Επίσης όσο δύσκολο κ αν είναι το σχήμα,είμαι τρελαμένος και θέλω V , τι να κάνω δεν φταίω ^_^

Από μαγνήτες βλέποντας και κάνοντας, υπάρχει η πιθανότητα να αλλάξω στον κλασικό emg υπάρχει κ η πιθανότητα να μείνω στον seymour. Το floyd που έχει είναι πολύ γερή κατασκευή απ'ότι διάβαζα σε reviews και λοιπά κ ούτως ή άλλως δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις από ένα floyd,αρκεί να μη μου ξεκουρδίζει την κιθάρα (που φαντάζομαι από τα locks δεν θα έχω τέτοιο πρόβλημα).

 

Και πάλι ευχαριστώ!!Όλα αυτά που διαβάζω βοηθάνε :)

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχε υπόψειν ότι για να βάλεις emg πάνω θα θέλει σκάψιμο για μπαταρία.

H RR δεν θελει σκάψιμο...έχει υπεραρκετό χώρο στο χώρο των ηλεκτρικών  ;)

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου