Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με ενισχυτή THE T.AMP 1400


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας έχω τον παρακάτω ενισχυτή THE T.AMP 7432768_800.jpg τον είχα δώσει σε έναν φίλο που ήθελε να κάνει ένα παρτυ και μετά που μου τον έφερε το ένα κανάλι από τα 2 βγάζει ένα κόκκινο λαμπάκι εκεί που λέει clip και δεν παίζει το ηχείο. άλλα βγάζει κανονικά και στο active λαμπάκι πράσινο το άλλο κανάλι παίζει κανονικά τι έχει πάθει μήπως μπορεί να μου πει κάποιος ?

κρατα κλειστα τα αφτια σου για να τα εχεις μετα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500WRMS 4Ω στο κάθε κανάλι τα έχω ξανά βάλει πάνω αυτά πολλές φορές δεν έχουν δημιουργήσει κανένα πρόβλημα ποτέ... αυτό που μου είπε κάποιος που ασχολείται λίγο ερασιτεχνικά είναι ότι ίσως να έφαγε ζόρι και να απενεργοποιήθηκε μονό του για να μην καεί τελείως. Δηλαδή έχει κάποια είδους ασφάλεια μέσα το κάθε κανάλι άλλα δεν παίζει να ισχύει αυτό γιατί έχω ενώσει και τα 2 ηχεία σε ένα ποντεσιόμετεο δηλαδή έχω ένα ρυθμιστή έντασης κ για τα 2 ηχεία... όχι όπως ήταν όταν τον πήρα που είχε 2 ποντεσιόμετρα 1 για κάθε ηχείο

κρατα κλειστα τα αφτια σου για να τα εχεις μετα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500WRMS 4Ω στο κάθε κανάλι τα έχω ξανά βάλει πάνω αυτά πολλές φορές δεν έχουν δημιουργήσει κανένα πρόβλημα ποτέ... αυτό που μου είπε κάποιος που ασχολείται λίγο ερασιτεχνικά είναι ότι ίσως να έφαγε ζόρι και να απενεργοποιήθηκε μονό του για να μην καεί τελείως. Δηλαδή έχει κάποια είδους ασφάλεια μέσα το κάθε κανάλι άλλα δεν παίζει να ισχύει αυτό γιατί έχω ενώσει και τα 2 ηχεία σε ένα ποντεσιόμετεο δηλαδή έχω ένα ρυθμιστή έντασης κ για τα 2 ηχεία... όχι όπως ήταν όταν τον πήρα που είχε 2 ποντεσιόμετρα 1 για κάθε ηχείο

 

Τι εννοεις ενωσες τα 2 ηχεια σε ενα ποτ?

Αν δεν κανω λαθος εχει απο πισω διακοπτακι για παραλληλη λειτουργια,δηλαδη να παρει ενα σημα που να το μοιρασει και στα 2 καναλια του,αλλα σε αυτη την περιπτωση δουλευουν και τα δυο ποτενσιομετρα.

Το αλλο mode ειναι το bridge (που λειτουργει μονο το ποτενσιομετρο του πρωτου καναλιου) στο οποιο ο ενισχυτης δουλευει γεφυρωμενος μονοκαναλος και βγαζει ολη την ισχυ του ενωμενη σε μια εξοδο +L +R.

 

 

Επισης αν του ξεκουμπωσεις εντελως τα σηματα που του δινεις εξακολουθει να αναβει το clip?

Αν ξεκουμπωσεις και τις εξοδους?

Λογικα αν υπηρχε βραχυκυκλωμα σε εξοδο θα σου αναβε protect (fault ή οπως το γραφει) και οχι clip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου