Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για P-Bass


izzy_livin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τα πλήθη.

Λοιπόν ξέθαψα το παλιό μου squier p bass απο την ντουλάπα και αποφάσισα να του βγάλω τα τάστα και να του αλλάξω μαγνήτες!

Το πρώτο θέμα θα το τακτοποιήσω.

Αυτό που με απασχολεί είναι οι μαγνήτες..

Γενικά μου αρέσει ο bright και punchy ήχος.

Δηλαδή καμία σχέση με τον τωρινό ήχο του μπάσου μου..

Καμια ιδέα?

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Precision παραμενει Precision οτι μαγνητη και να βαλεις. Τωρα, με το bright/punchy καταλαβαινω οτι μαλλον θες κατι με σχετικα μεγαλο output και με οσα πριμα γινεται να δωσει ενας μαγνητης στη συγκεκριενη θεση. Υποθετοντας οτι θες κατι σε passive και χωρις περισσοτερες πληροφοριες, θα σου προτεινα αυτον εδω. Ειναι ενας σχετικα "μοντερνος" P μαγνητης, τον οποιο προσωπικα προτιμω πολυ περισσοτερο σε σχεση με τους κλασικους duncan sspb-1 και sspb-3 που ειναι η στανταρ λυσεις αναβαθμισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να υπάρχει και ο αντίλογος, εγώ θα σου προτείνω τους SSPB-3.. Για τα λεφτά του φοβερός και αρκετά punchy μαγνήτης. Τον έχω στο p-bass μου και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου!!

www.lowercut.com

www.theroadmiles.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tonerider.Δεν το έχω μετανοιώσει καθόλου.

 

Bright + P-Bass όμως δεν πάνε μαζί.

Άλλο ψάχνεις.

Τζάμπα στα έξοδα μπαίνεις.

Υπάρχουν άλλες λύσεις.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ καταρχήν για τις προτάσεις και το ενδιαφέρον! :)

Είμαι σε μία φάση γενικού ψαξίματος προς το παρόν και βοηθάτε πολύ.

 

Bright + P-Bass όμως δεν πάνε μαζί.

Άλλο ψάχνεις.

Τζάμπα στα έξοδα μπαίνεις.

Υπάρχουν άλλες λύσεις.  ;)

 

Φίλε Κώστα γιατί το λες αυτό?  ???

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ψαχτεί και πολύ με τα precision ακόμα και ας ήταν το πρώτο μου μπάσο..(πάντα μέσα μου ψόφαγα για ένα Jazz και με το που το πήρα παραπέταξα το precision σαν μικρός και άμαθος που ήμουν)

 

Πλάκα πλάκα ενα άταστο precision συνεχίζει να θεωρείται "precision"?  ;D

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέει επειδή χαρακτηριστικά bright ήχο έχουν τα jazz bass, οπότε άδικα να παιδεύεις το precision για να σου βγάλει πιο bright ήχο. Μόνο να πετύχεις πιο καλή ατάκα με τις προτάσεις των παιδιών από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπασο προφανως δεν ειναι το main σου αλλα το πειραματοζωο. Αφου θα του αλλαξεις τα φωτα ετσι και αλλιως (αφαιρεση ταστων, αλλαγη μαγνητων και ηλεκτρικων) δε του σκαβεις και χωρο για ενα bridge jazz pickup (ο ορισμος του bright ηχου), να το κανεις PJ? Το κοστος για το σκαψιμο δεν ειναι τιποτα τρομερο, παιρνεις και εναν tonerider jazz και ετοιμος. Κρατας τον μαμα P για τωρα και αν ποτε θελησεις τον αναβαθμιζεις σε κατι αλλο.

Λεω γω τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπασο προφανως δεν ειναι το main σου αλλα το πειραματοζωο. Αφου θα του αλλαξεις τα φωτα ετσι και αλλιως (αφαιρεση ταστων, αλλαγη μαγνητων και ηλεκτρικων) δε του σκαβεις και χωρο για ενα bridge jazz pickup (ο ορισμος του bright ηχου), να το κανεις PJ? Το κοστος για το σκαψιμο δεν ειναι τιποτα τρομερο, παιρνεις και εναν tonerider jazz και ετοιμος. Κρατας τον μαμα P για τωρα και αν ποτε θελησεις τον αναβαθμιζεις σε κατι αλλο.

Λεω γω τωρα...

Μα και γω αυτό εννοούσα.

Που να αλλάζεις τάστα και συναφή.

Λίγο πιο πάνω από τα 200 και παίρνεις το Squier το P-Bass Special και είσαι άρχοντας.

Απλώς δεν το επανέλαβα αναλυτικά καθότι κολλημένος με την συγκεκριμένη συνομοταξία μπάσων και θα παρεξηγόμουν.

Αφού για το Squier προσωπικά το σκέφτομαι να το πατήσω το κουμπί.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αυτο που προτεινεις δεν εχει ταστα? Αφου το παλληκαρι θελει αταστο και εχει ηδη μπασο προς θυσια, ποιος ο λογος να αγορασει καινουριο και να το α-ταστωσει*?

Εκτος αν καταλαβα λαθος μπασο  :-X

 

 

*Clopyright, all rights reserved.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου