Προς το περιεχόμενο

Ηχητική βελτίωση δωματίου με θέση ακρόασης σε γωνία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για την ηχητική βελτίωση ενός δωματίου. Το γραφείο που φιλοξενεί τον υπολογιστή, την κονσόλα, τα μόνιτορς, κλπ, είναι σχήματος "Γ" και τοποθετημένο στη μία γωνία. Δηλαδή, καθήμενος κάποιος στη θέση ακρόασης, κοιτάει την μία γωνία του δωματίου (πίσω από την οθόνη του PC βέβαια...). Δυστυχώς, σ'αυτή τη φάση, αυτό δεν μπορεί να αλλάξει.

 

Θα γίνει χρήση έτοιμων sound treatment "panels" της Auralex, και σίγουρα θα τοποθετηθούν κάποια στους δύο συγκλίνοντες τοίχους (πίσω από τα μόνιτορς) καθώς και πάνω από τη θέση ακρόασης. Ομοίως για τους απέναντι τοίχους, στα σημεία που "κοιτούν" είτε απευθείας, είτε υπό γωνία 90 μοιρών τα μόνιτορς.

 

Το ερώτημα είναι το εξής: είναι προτιμότερο να γίνει κάποια κατασκευή κάθετη προς την θέση ακρόασης, στη γωνία του τοίχου? Ή δεν έχει μεγάλη διαφορά απλώς να επενδυθεί ο τοίχος στη γωνία με panels?

 

Να σημειωθεί ότι δεν επιδιώκω το "τέλειο" αποτέλεσμα, απλώς να βελτιώσω τα χαρακτηριστικά αντήχησης του χώρου σε ένα λογικό επίπεδο.

 

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων για τις απαντήσεις/συμβουλές!  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα ούτε ξέρω και πολλά! ακόμα δεν κατάλαβα αν κάνεις πρόβες στο δωμάτιο αν γραφεις και αν είναι αποκλειστικό... (πχ όχι το δωμάτιο σου)

 

Δύο λύσεις

1 Πάνελ (σαν αυτό της προβολής απο προτζέκτορα σε πιο παχύ) το οποίο θα κατεβαίνει απ'το ταβάνι πίσω σου όταν θες να κάνεις δουλειά και ουσιαστικά θα σε "αποκόπτει" απ'το υπόλοιπο δωμάτιο!

2 Παραβάν με πάλι παχύ ύφασμα και ειδικό για την δουλειά το οποίο θα μετακινείς αν θες...

 

Τώρα μπορεί να λέω βλακείες αλλά απ'το τίποτα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθήσω να γίνω λίγο πιο σαφής.

 

Η ηχητική βελτίωση του χώρου, αποσκοπεί στο να έχω μια κάπως αξιοπρεπή ηχητική εικόνα στις μίξεις μου. Η θέση του γραφείου είναι όπως φαίνεται στο παρακάτω link, στην τελευταία εικόνα:

 

http://www.primacoustic.com/bw-lon12a.htm

 

Στην δική μου περίπτωση όμως το δωμάτιο είναι ελαφρά παραλληλόγραμο (και βέβαια, μεγαλύτερο απ'αυτό εδώ...).

 

Όπως φαίνεται στην εικόνα, έχει τοποθετηθεί ένα πανελ που σχηματίζει τρίγωνο με τη γωνία. Η ερώτηση είναι, πόσο κρίσιμο είναι αυτό, σε σχέση με το να τοποθετηθούν απλά absorbers απευθείας στον τοίχο της γωνίας.

 

edit: προφανώς κάποιος mod/gate keeper άλλαξε τον τίτλο του θέματος, όμως ο νέος τίτλος είναι παραπλανητικός: δεν είναι το ΔΩΜΑΤΙΟ σχήματος Γ, αλλά το έπιπλο που χρησιμοποιείται... η θέση ακρόασης δηλαδή κοιτάζει τη γωνία.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γραφείο που φιλοξενεί τον υπολογιστή, την κονσόλα, τα μόνιτορς, κλπ, είναι σχήματος "Γ"[glow=red,2,300] και τοποθετημένο στη μία γωνία. [/glow]

Κατ'αρχήν πρέπει -όταν μπορέσεις- να απομακρυνθείς όσο γίνεται (τουλ. 1,5 μέτρο πιστεύω) από την γωνία και από τοίχους γενικά. Αυτό γιατί, λόγω συμβολής προσπίπτωντων και ανακλώμενων κυματών, (ειδικά στις χαμηλές συχνότητες που τείνουν να είναι στην ίδια φάση λόγω μεγάλου μήκου κύματος) μπορεί να έχεις μέχρι και 6dB αύξηση στην ηχητική πίεση για κάθε τοίχο. Βέβαια, στην πράξη το νούμερο δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλο, αλλά καλό είναι να μην ακούς γενικά κοντά σε τοίχους και γωνίες. Θα έχεις τονισμένα μπάσα.

 

Για την δεύτερη ερώτηση, η λογική λέει ότι πρέπει οι απορροφητικές επιφάνειες να είναι κάθετα στη διεύθυνση διάδοσης του ήχου γιατί πολύ απλά έτσι μεγιστοποιείς το ποσοστό του κύματος που "συναντά" την απορροφητική επιφάνεια... (σαν τα ηλιακά πάνελ που γυρνάνε μόνα τους κάθετα στον ήλιο)

Τώρα πώς εφαρμόζεται αυτό σε μια γωνία... αυτό δεν το ξέρω. Φαντάζομαι, θα πρέπει να έχεις στο νου σου από πού μπορεί να έρχεται ο εντονότερος ήχος και να βάλεις πάνελ κάθετα σε αυτή τη διεύθυνση... Πειραματίσου σε διάφορες θέσεις και άκου αν υπάρχει αισθητή διαφορά... ή ρώτα την Auralex στην τελική!  Τόσα λεφτά θα τους δώσεις!  ;D

 

Όπως φαίνεται στην εικόνα, έχει τοποθετηθεί ένα πανελ που σχηματίζει τρίγωνο με τη γωνία. Η ερώτηση είναι, πόσο κρίσιμο είναι αυτό, σε σχέση με το να τοποθετηθούν απλά absorbers απευθείας στον τοίχο της γωνίας.

Έχω την αίσθηση -χωρίς να μπορώ να το εγγυηθώ- ότι ίσως είναι λίγο καλύτερα να αφήνεις ένα μικρό κενό ανάμεσα στο πάνελ και τους τοίχους, γιατί πολύ απλά έτσι εκμεταλλεύεσαι και την πίσω επιφάνεια του, που θα έκλεινε ο τοίχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε infectme247 σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Δυστυχώς είναι αδύνατον να απομακρυνθώ τόσο από τον τοίχο... Το πίσω μέρος των μόνιτορ θα απέχει γύρω στα 50-60cm από τα πίσω τους ηχοαποροφητικά.

 

Για τα ενισχυμένα μπάσσα έχεις φυσικά δίκιο, άλλο αναγκαίο κακό, το οποίο ελπίζω σε αμέσως επόμενη φάση να περιορίσω κάπως με μπασσοπαγίδες.

 

Αυτή τη στιγμή η σκέψη είναι να κατασκευάσω ένα αυτοσχέδιο πάνελ που θα κρεμάσω/προσαρμόσω στη γωνία.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου