Προς το περιεχόμενο

Μια συντομη γνωμη για εξωτερικη καρτα ηχου


ashasinov

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας. Ποια απο τις παρακατω καρτες θα παιρνατε?

 

1) Cakewalk by Roland UA 25 EX

 

2) Focusrite Saffire 6 USB

 

3) M-audio Fast track pro

 

( δεν με ενδιαφερουν οι πολλες εισοδοι, με ενδιαφερουν οι καλοι προενισχυτες για κιθαρα και μικροφωνο, μικρο latency για live , συμβατοτητα με win7 64bit και  αξιοπιστια! )

Εχω διαβασει ολα τα σχετικα απο το forum  αλλα δεν εχω καταληξει. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα σας. Ποια απο τις παρακατω καρτες θα παιρνατε?

 

1) Cakewalk by Roland UA 25 EX

 

2) Focusrite Saffire 6 USB

 

3) M-audio Fast track pro

 

( δεν με ενδιαφερουν οι πολλες εισοδοι, με ενδιαφερουν οι καλοι προενισχυτες για κιθαρα και μικροφωνο, μικρο latency για live , συμβατοτητα με win7 64bit και  αξιοπιστια! )

Εχω διαβασει ολα τα σχετικα απο το forum  αλλα δεν εχω καταληξει. Ευχαριστω.

 

Από αυτές τις τρεις θα επέλεγα την 3. Είναι γενικώς παραδεκτό ότι η M-Audio έχει κάνει καλύτερη δουλειά με τους driver της από το μέσο όρο των υπόλοιπων εταιρειών. Επίσης, έχω αγοράσει δύο φορές την κάρτα (την πούλησα, αλλά για άσχετους λόγους) και έχω προσωπικά επίγνωση του ότι λειτουργεί δίχως προβλήματα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτές τις τρεις θα επέλεγα την 3. Είναι γενικώς παραδεκτό ότι η M-Audio έχει κάνει καλύτερη δουλειά με τους driver της από το μέσο όρο των υπόλοιπων εταιρειών. Επίσης, έχω αγοράσει δύο φορές την κάρτα (την πούλησα, αλλά για άσχετους λόγους) και έχω προσωπικά επίγνωση του ότι λειτουργεί δίχως προβλήματα.

 

 

 

Διαβάζοντας το ποστ περί driver της Μ Αudio, θα ήθελα να σε ρωτήσω μιας κι εγώ ψάχνομαι περί αγοράς κάρτας, αμα π.χ. αγοράσει κάποιος μια ακριβή κάρτα, όπως Motu, οι driver uπάρχει περίπτωση να μην είναι τόσο καλοί όσο της M Audio?

 

Ακούγεται ψιλοχαζή η ερώτηση μου, αλλά μου ήρθε η απορία βλέποντας το ποστ.

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας το ποστ περί driver της Μ Αudio, θα ήθελα να σε ρωτήσω μιας κι εγώ ψάχνομαι περί αγοράς κάρτας, αμα π.χ. αγοράσει κάποιος μια ακριβή κάρτα, όπως Motu, οι driver uπάρχει περίπτωση να μην είναι τόσο καλοί όσο της M Audio?

 

Η σύντομη απάντηση είναι "Όχι".

 

Αλλά ας δούμε την μακροσκελή απάντηση: το πρόβλημα με τους "ασταθείς" drivers είναι πιθανότερο να το συναντήσεις σε εταιρείες που φτιάχνουν μεγάλη (πολυπληθή) γκάμα προϊόντων, όπως ήταν κάποτε η Creative, ή ίσως η M-Audio κλπ. Εμφανίζεται σπανιότερα (ή καθόλου) σε εταιρείες που έχουν δύο-τρεις κάρτες που τις προορίζουν για συγκεκριμένη και ακραιφνώς επαγγελματική χρήση, όπως η Motu ή η Avid.

 

Παρ' όλα αυτά, το έχω συναντήσει στην Tascam (η οποία υποτίθεται ότι έχει κυρίως επαγγελματικά προϊόντα), και το έχω συναντήσει στην TC κλπ.

 

Οπότε - και καλώς ρωτάει ο OP - κάθε εταιρεία έχει κτίσει τη φήμη της.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απασχολει οτι καμμια απο τις τρεις δεν ειναι usb2.0 . Γενικα με ενδιαφερει μια hi-z input για κιθαρα μια μικροφωνο και αξιοπιστια για live.Μηπως να επαιρνα αυτην?

 

http://www.thomann.de/gr/terrasoniq_phase_x64_usb.htm

ή

http://www.thomann.de/gr/tascam_us_200.htm

 

Προτεινετε μου !

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύντομη απάντηση είναι "Όχι".

 

Αλλά ας δούμε την μακροσκελή απάντηση: το πρόβλημα με τους "ασταθείς" drivers είναι πιθανότερο να το συναντήσεις σε εταιρείες που φτιάχνουν μεγάλη (πολυπληθή) γκάμα προϊόντων, όπως ήταν κάποτε η Creative, ή ίσως η M-Audio κλπ. Εμφανίζεται σπανιότερα (ή καθόλου) σε εταιρείες που έχουν δύο-τρεις κάρτες που τις προορίζουν για συγκεκριμένη και ακραιφνώς επαγγελματική χρήση, όπως η Motu ή η Avid.

 

Παρ' όλα αυτά, το έχω συναντήσει στην Tascam (η οποία υποτίθεται ότι έχει κυρίως επαγγελματικά προϊόντα), και το έχω συναντήσει στην TC κλπ.

 

Οπότε - και καλώς ρωτάει ο OP - κάθε εταιρεία έχει κτίσει τη φήμη της.

 

 

 

Κατάλαβα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Και ένα συγνώμη στον ashasinov για την πειρατεία του thread.  ;D

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με απασχολει οτι καμμια απο τις τρεις δεν ειναι usb2.0 .

 

Εμένα δεν θα με απασχολούσε. Η M-AUDIO FAST TRACK PRO είναι δοκιμασμένη πάντως. Την TERRASONIQ κσι την TASCAM δεν τις έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα.. ! δεκτή! μολις σε πετυχω σε thread θα ανταποδοσω!

 

Για την m audio ξερω οτι ειναι οκ γιατι την εχω δουλεψει (δανεικη) αλλα δεν μου φαινεται οτι εχει πολυ ποιοτικες συνδεσεις και προενισχυτες- οταν συνεδεα και κιθαρα και μικροφωνο δημιουργουσε θορυβο και δεν ανταποκρινοταν τοσο καλα σε ποιοτητα ηχου. Γι αυτο μαλλον κλεινω προς στην Cakewalκ ή την Focusrite ! ( Ποια ομως ??!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όποια θέλεις εσύ θα πάρεις (δεν τις ξέρω όπως προείπα για να βοηθήσω). Απλά αισθάνομαι την ανάγκη να πω ότι θεωρώ εξαιρετικές τις προενισχύσεις της m-audio ( πάντα σε συνάρτηση με την τιμή τους). Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί το γράφω αυτό , δεδομένου ότι ήσουν σαφής στο ότι δεν σου άρεσαν σαν προενισχύσεις και συνεπώς δεν μου πέφτει λόγος. Παρ’ όλα αυτά με την ανοχή σου, ένοιωσα την υποχρέωση να το πω (και φυσικά ουδεμία σχέση έχω με την m-audio).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fast track pro εδώ χωρίς προβλήματα, αλλά θα κοιτούσα προς mackie blackjack όσον αφορά καθαρά την ποιότητα ήχου που είναι καλύτερη από ότι έχει αναφερθεί κατά τη γνώμη μου (στην χαμηλή κατηγορία).

Για τους υπόλοιπους παράγοντες που ψάχνεις θα πρέπει να το ..ψάξεις ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου