Προς το περιεχόμενο

Μια συντομη γνωμη για εξωτερικη καρτα ηχου


ashasinov

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Onyx δεν μου κανει γτ δεν εχει Midi . Ισως κανω λαθος για την M-audio απλα αυτην την εντυπωση μου εδωσε - (μπορει να ειχε θεμα η συγκεκριμενη καρτα)- Κανεις που να εχει τις αλλες ? Κοιταω και αυτην αν τυχον εχετε καμμια αποψη.

 

NATIVE INSTRUMENTS AUDIO KONTROL 1

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=4315

 

Αν βεβαια η M audio ειναι αποδεδειγμενα οτι καλυτερο(κατα γενικη αποψη) σε αυτα τα λεφτα να κινηθω εκει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η Onyx δεν μου κανει γτ δεν εχει Midi . Ισως κανω λαθος για την M-audio απλα αυτην την εντυπωση μου εδωσε - (μπορει να ειχε θεμα η συγκεκριμενη καρτα)- Κανεις που να εχει τις αλλες ? Κοιταω και αυτην αν τυχον εχετε καμμια αποψη.

 

NATIVE INSTRUMENTS AUDIO KONTROL 1

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=4315

 

Αν βεβαια η M audio ειναι αποδεδειγμενα οτι καλυτερο(κατα γενικη αποψη) σε αυτα τα λεφτα να κινηθω εκει.

 

 

 

Έχεις Π.Μ.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο στοχος σου ειναι ο ΚΑΛΟΣ ηχος.....ΚΑΜΙΑ!!!!!!!!!!!Αν το Budget σου ειναι χαμηλο και δεν μπορεις να ανεβεις στα 700 euros που κοστιζει η ECHO AUDIOFIRE pre8 στο Thomann τοτε κανε οτι σε φωτισει ο μεγαλοδυναμος, αν και η Saffire ειναι σαφεστατα πιο βαρυ ονομα......Focusrite ειναι βρε αδερφε......Και, εν κατακλειδι, δυστυχως και οι τρεις καρτες που αναφερεις εχουν το ιδιο κουσουρι.....USB.......Εν ολιγοις, αν θες επαγγελματικη καρτα, δεν πλησιαζεις τιποτα αλλο απο Firewire..........Οσο για τις Motu που ανεφερε καποιος φιλος, ενα εχω να πω......Ημουν χρηστης της εν λογω εταιριας και φανατικος οπαδος επι 9 ετη απο την εποχη που δεν επαιζαν σε pc αν δεν ειχε chipset Intel.Kαι ξαφνικα τα 5 τελευταια χρονια τα σκατωσαν.....7 φορες στις 10 δεν εγκαθιστανται με τιποτα και εχουν και το περιεργο βιτσιο του να κρασαρουν εαν εχεις εγκατεστημενο το intellitype για τα keyboards της Microsoft.......Αντε βγαλε ακρη, δηλαδη......Η ιδανικη λυση για Cubase θα μπορουσε να ειναι η Steinberg MR816, στα 639 euros, αλλα δεν την εχει δει σχεδον κανεις απο κοντα......αρα, γουρουνι στο σακι, ισως......Οσο για την προθεση σου να ηχογραφησεις απ'ευθειας μεσω των προενισχυτων της καρτας.............θα τον πιεις χυμο κατεψυγμενο.....Ολες ειναι για κλωτσιες, με ΠΙΘΑΝΗ, το τονιζω, εξαιρεση, τις Prism και τις Metric Halo, αλλα αφου δεν σου βρισκονται 3 με 4 χαρτια δεν το συζηταμε.....Καλυτερα κανε λιγη παραπανω οικονομια και παρε εναν ξεχωριστο προενισχυτη, για να εισαι σιγουρος......Και για να τελειωνω, σου θυμιζω μια σοφη παροιμια:Και Καλα Και Φτηνα Και Γρηγορα Και Οπως Μας Βολευει...ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!!!!!!!!ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ!!!!!!!!

Let nobody blame you that you cannot hear the superiority of TUBES!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fast track pro εδώ χωρίς προβλήματα, αλλά θα κοιτούσα προς mackie blackjack όσον αφορά καθαρά την ποιότητα ήχου που είναι καλύτερη από ότι έχει αναφερθεί κατά τη γνώμη μου (στην χαμηλή κατηγορία).

Για τους υπόλοιπους παράγοντες που ψάχνεις θα πρέπει να το ..ψάξεις ;D

+1

Δίνεις λίγα λεφτά για να έχεις και το ''δικαίωμα'' να μην σου αρέσουν οι onboard pres...

Με τέτοιο budget εμένα το κύριο μέλημά μου θα ήταν να δουλεύει απροβλημάτιστα.

Τώρα όσον αφορά στην ''ποιότητα'' ήχου που όλοι καλώς ή κακώς κυνηγάμε, και μην ξεχνάς ότι ο καθένας αντιλαμβάνεται και θεωρεί ποιοτικό κάτι με αρκετά υποκειμενικά κριτήρια, δε νομίζω να δεις φοβερές διαφορές ανάμεσα στις κάρτες που προτείνεις.Για να σου δώσω όμως ένα πάτημα για να το ψάξεις κοίτα πως το σκέφτομαι εγώ

Τι κάνουμε όταν ηχοχραφούμε? Θέλουμε να αποτυπώσουμε όσο γίνεται πιστότερα, σε πρώτη φάση τουλάχιστον, τον ήχο που ακούνε τα αφτιά μας.Εφόσον μιλάμε για digital rec λοιπόν αυτό εξαρτάται από μία αλυσίδα πραγμάτων, το δρομο από analog σε digital.Αυτός ο δρόμος είναι

Ηχητική πηγή(κιθάρες, ενισχυτές, φωνές κλπ)>>>Μικρόφωνο>>>Προενίσχυση>>>Digital to Analog Converters

Όποιο κομμάτι την αλυσίδας βελτιώνεις, γίνεται καλύτερο και το αποτέλεσμα.

Αν βέβαια έχεις φροντίσει να μπορείς να ακούσεις τις διαφορές έχοντας επενδύσει και στο αντίστροφο της αλυσίδας, Digital to Analog.

Μη στα πετάω όλα μαζί όμως.Ένα- ένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας ευχαριστω για την χρησιμη βοηθεια .

 

inquisitor  εισαι η αποτυπωση του ρεαλισμου ! δυστυχως το ξερω οτι πανω κατω τα ιδια εινια σε αυτα τα λεφτα αλλα δεν σκοπευω να δωσω αλλα οτι γινει με αυτα!

 

harry καταλαβαινω τι μου λες . το θεμα ειναι οτι καμμια δεν τα εχει ολα !  h focusrite λενε οτι εχει καλη προενισχυση ενω η Native Instruments καλους A-D και D-A converters.

 

Mαλλον κλεινω προς focusrite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ετσι για την ιστορια~! Τελικα πηρα την focusrite 6 usb και εινια εξαιρετικη . καθαρα plug and play σε windows 7 ( 32bit και 64 bit) .Συγκρινοντας την διπλα διπλα με την m-audio, η focusrite μακραν καλυτερη και σε ποιοτητα ηχου και σε ενταση εξοδου. Γεια χαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Fast track pro εδώ χωρίς προβλήματα, αλλά θα κοιτούσα προς mackie blackjack όσον αφορά καθαρά την ποιότητα ήχου που είναι καλύτερη από ότι έχει αναφερθεί κατά τη γνώμη μου (στην χαμηλή κατηγορία).

Για τους υπόλοιπους παράγοντες που ψάχνεις θα πρέπει να το ..ψάξεις ;D

 

η fast track pro που αναφερετε ειναι δοκιμασμενη χωρις προβληματα κ σε windows 7 η μονο σε xp ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η fast track pro που αναφερετε ειναι δοκιμασμενη χωρις προβληματα κ σε windows 7 η μονο σε xp ??

 

Και στα 2 (σε 32bit λειτουργικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και, εν κατακλειδι, δυστυχως και οι τρεις καρτες που αναφερεις εχουν το ιδιο κουσουρι.....USB.......Εν ολιγοις, αν θες επαγγελματικη καρτα, δεν πλησιαζεις τιποτα αλλο απο Firewire..........

 

δηλαδη οποιαδηποτε firewire ειναι ανωτερη απο usb?????

οι firewire δεν εχουν προβληματα καθυστερησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου