Προς το περιεχόμενο

Μια συντομη γνωμη για εξωτερικη καρτα ηχου


ashasinov

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ένας λέει πολύ σωστά ότι έχουν παρατηρηθεί πολλές (εως πάρα πολλές) φορές προβλήματα με τα chipset καθώς και μαρτυρίες πολλών χρηστών για τη σταθερότητα του TI.

Αυτό δε σημαίνει ότι όλα τα chipset πλην TI έχουν σώνει και καλά πρόβλημα.

 

Ο άλλος λέει ότι έχει 2 vaio με τα οποία δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Δεν έχουμε κανένα λόγο να μην τον πιστέψουμε.

Όχι όμως ότι σημαίνει ότι δεν υπάρχουν τα ανωτέρω προβλήματα.

 

Ποιός λοιπον ο λόγος που "μαλώνετε";

Το φόρουμ είναι για να ανταλλάσουμε απόψεις και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.  ;)

 

Ψέματα σας είπα.

Το φόρουμ είναι ή για να μαλώνουμε ή για να στέλνουμε τα θέματα στην παιδική χαρά.

;D ;D ;D

 

Χαχαχα! Μου αρεσε το small print  ;)

 

Μα ακριβως αυτο λεω κι εγω. Δεν εχω να χωρισω κατι με το Νεκταριο, και αν προσεξεις ουτε τον αμφισβητησα στα λεγομενα του (για τι οτι το Vaio του δουλευει καλα), ουτε ειπα οτι τα TI Chipsets ειναι πανακεια και οτι ολα τα αλλα εχουν προβλημα σωνει και καλα.

 

Απλα ειχα ενσταση και την εξεφρασα γιατι αποκαλεσε αβασιμο κατι που ειπα και διεκρινα μαλιστα και αρκετη δοση ειρωνιας στο ποστ του. Οποτε και απαντησα γιατι θεωρησα οτι καποιος αλλος χρηστης μπορει να επωφεληθει απο αυτο το μικρο debate και να ειναι πιο υποψιασμενος για τυχον αγορες.

 

Οποτε πιστευω πως ειναι υγιής αυτη η μικρη "φορουμιακη" διενεξη.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και επίσης ας μην ξεχνάμε ότι πλέον εάν δουλεύεις με PC laptop η σύνδεση FireWire θα πρέπει να αποφεύγεται. Πόσοι έχετε δει τώρα τελευταία λάπτο με Texas Instruments FireWire controller???

 

Λοιπόν όπως αναμενόταν το μάθημα ελληνικής γλώσσας δεν το γλιτώνουμε.Το περίμενα.

Λες ότι ΠΛΕΟΝ όποιος δουλεύει με λάπτοπ ΠΡΕΠΕΙ να ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ την σύνδεση Firewire.

 

 

Και σου τονίζω: Αυτό που λες πολύ απλά είναι ΑΒΑΣΙΜΟ διότι ΕΓΩ που χρησιμοποιώ σε 2 χ-ψ λάπτοπ την σύνδεση firewire με διάφορες fw κάρτες ΔΕΝ έχω κανένα πρόβλημα.Άρα;

 

Τέλος από τα κατεβατά που αραδιάζεις και επαναλαμβάνεσαι χωρίς νόημα φαίνεται ποιος έχει εξαγριωθεί και ποιος όχι.

 

Καλό απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα! Μου αρεσε το small print  ;)

 

Μα ακριβως αυτο λεω κι εγω. Δεν εχω να χωρισω κατι με το Νεκταριο, και αν προσεξεις ουτε τον αμφισβητησα στα λεγομενα του (για τι οτι το Vaio του δουλευει καλα), ουτε ειπα οτι τα TI Chipsets ειναι πανακεια και οτι ολα τα αλλα εχουν προβλημα σωνει και καλα.

 

Απλα ειχα ενσταση και την εξεφρασα γιατι αποκαλεσε αβασιμο κατι που ειπα και διεκρινα μαλιστα και αρκετη δοση ειρωνιας στο ποστ του. Οποτε και απαντησα γιατι θεωρησα οτι καποιος αλλος χρηστης μπορει να επωφεληθει απο αυτο το μικρο debate και να ειναι πιο υποψιασμενος για τυχον αγορες.

 

Οποτε πιστευω πως ειναι υγιής αυτη η μικρη "φορουμιακη" διενεξη.  :)

 

Ούτως ή αλλιώς το post μου δεν είχε σκοπό να "αστυνομεύσει" (γι 'αυτή τη δουλειά έχουμε άλλους ;D ;D ;D).

Απλά δεν κατάλαβα το νόημα της διένεξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν όπως αναμενόταν το μάθημα ελληνικής γλώσσας δεν το γλιτώνουμε.Το περίμενα.

Λες ότι ΠΛΕΟΝ όποιος δουλεύει με λάπτοπ ΠΡΕΠΕΙ να ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ την σύνδεση Firewire.

 

 

Και σου τονίζω: Αυτό που λες πολύ απλά είναι ΑΒΑΣΙΜΟ διότι ΕΓΩ που χρησιμοποιώ σε 2 χ-ψ λάπτοπ την σύνδεση firewire με διάφορες fw κάρτες ΔΕΝ έχω κανένα πρόβλημα.Άρα;

 

Τέλος από τα κατεβατά που αραδιάζεις και επαναλαμβάνεσαι χωρίς νόημα φαίνεται ποιος έχει εξαγριωθεί και ποιος όχι.

 

Καλό απόγευμα.

 

Σε ευχαριστω πολυ για το μαθημα, τα διδακτρα θα τα στειλω με Paypal  :P

 

Ξερω πολυ καλα τι ειπα.

 

Ειπα ΠΛΕΟΝ γιατι υπαρχουν ελαχιστα λαπτοπ με αξιοπιστους controllers ΠΛΕΟΝ.

Να την αποφευγει γιατι υπαρχουν τα εν λογω προβληματα ΠΛΕΟΝ, και μπορει μεν να ειναι καποιος τυχερος σαν εσενα και εμενα αλλα ειναι πολυ πιθανον να μην ειναι.

 

Τα κατεβατα μαλλον ειναι πολυ βαρια για να τα διαβασεις?

 

Οσον αφορα το ποιος ειναι εξαγριωμενος, εχεις δικιο! Ειμαι μετοχος της Texas Instruments και σου ριχνω λασπη που υποστηριζεις Ricoh! Tα παιδια μου πως θα ζησουν με δηλωσεις σαν κι αυτες?

 

Περα απο την πλακα, αν μπεις στον κοπο να διαβασεις τι σου γραφω ισως καταλαβεις και μαθεις κατι παραπανω. Κακο δεν ειναι. Το να ειρωνευεσαι ασυστολα δε βγαζει πουθενα και το κανεις συχνα εδω.

Αν παλι δεν θες να διαβασεις τα "Ελληνικα" τοτε κανενα προβλημα, φτανει που θα τα διαβασει καποιος που τον ενδιαφερει.

 

Καλο απογευμα και καλες μουσικες.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ειρωνεύομαι συχνά εδώ όπως λες (ευχαριστώ που με διαβάζεις) υπάρχουν κύριοι για να επαναφέρουν στην τάξη.

Λες ότι πρέπει να διαβάζω αυτά που γράφεις για να μάθω κάτι παραπάνω.

Τι δηλαδή;Toυς αφορισμούς σου περί firewire controllers;

Ή μήπως ότι η υλοποίηση ΤΙ είναι μακράν η πιο stable;

Aυτό το γνωρίζω καλύτερα από εσένα.

Στο δωμάτιο μου βρίσκονται 3 σταθεροί υπολογιστές με ΤΙ chipset εντός.

Ειλικρινά μου δίνεις την εντύπωση ότι ακόμα δεν έχεις καταλάβει το point της διαφωνίας μου μαζί σου.

Anyway...

(ελπίζω όταν λες ότι υπάρχουν ελάχιστα λάπτοπ με αξιόπιστους controllers πλέον να μην συμπεριλαμβάνεις στην κατηγορία αυτή και τα mac)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ισχυρισμοί του airborne ΔΕΝ είναι αβάσιμοι. Επίσης, δεν είναι αξιώματα. Κοιτάζοντας το θέμα πρακτικά, και σε συνάρτηση με το ότι κάποιος μπορεί να κάνει αγορά διαβάζοντας το thread, θεωρώ σάφώς πιο χρήσιμες τις (λίγο υπερβολικές) επισημάνσεις του, παρά εκείνους του nektarios.

 

Με δύο λόγια, αν πας να πάρεις ένα laptop φθηνότερο των 1.000 ευρω ΓΙΑ να το χρησιμοποιήσεις με μία firewire κάρτα ήχου, είναι ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ότι θα αντιμετωπίσεις προβλήματα παρά αν είχες πάρει μία κάρτα USB2.

 

Ο λόγος είναι ο controller, αλλά ούτε ΜΟΝΟ ο controller, ούτε ΚΥΡΙΩΣ o controller - εν' τούτοις το πρόβλημα υπάρχει (όπως μπορεί να δει κανείς σε όλα τα φόρουμ) και δεν είναι καθόλου αβάσιμο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον, λύσεις σαν την ExpressCard δείχνουν να απουσιάζουν από τα φτηνά Laptop. Μέσω ExpressCard μπορεί κάποιος να βάλει f/w controller T.I. και να είναι πασάς, ΑΝ όμως έχει τέτοια θύρα το laptop.

 

Η λύση USB πάντως είναι και αυτή μια λύση  ;D Όσες έχω δοκιμάσει δουλεύουν μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με δύο λόγια, αν πας να πάρεις ένα laptop φθηνότερο των 1.000 ευρω ΓΙΑ να το χρησιμοποιήσεις με μία firewire κάρτα ήχου, είναι ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ότι θα αντιμετωπίσεις προβλήματα παρά αν είχες πάρει μία κάρτα USB2.

 

Δεκτό, συμφωνώ με το ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ, πιο σωστή προσέγγιση, αλλά...

Όταν κάποιος προσανατολίζεται σε αγορά λάπτοπ το κάνει τις περισσότερες φορές για λόγους όπως live performance χρήση για παράδειγμα.Είναι λίγο κουτό να βάζει ταβάνι τα 1000 ευρώ.Κουτό διότι ο επαγγελματισμός απαιτεί συνέπεια και αποτελεσματικότητα, και δεν χωράει επουδενί ρίσκο για περιπέτειες.Εγώ προσωπικά το πρώτο Vaio το πήρα 1200 ευρώ π.χ. και το δεύτερο 1600, και τα δύο για live performance ανάγκες.Καταξοδεύτηκα;

Mάλλον όχι.Και ποτέ μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τον firewire controller τους.

Λογικό λοιπόν εκ μέρους μου να μην δέχομαι αδιαμαρτύρητα γενικότητες και αφορισμούς.

Επίσης σε όσα live έχω παρακολουθήσει σε Ελλάδα και εξωτερικό, όσοι δεν είχαν mac επί σκηνής είχαν αποκλειστικά Sony.Δεν είδα ούτε acer ούτε hp ούτε toshiba.

Tι να πω, μπορεί η Sony να έβγαλε 2 μοντέλα της προκοπής και να έπεσαν σε μένα.

Είμαι και λίγο τυχερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ειρωνεύομαι συχνά εδώ όπως λες (ευχαριστώ που με διαβάζεις) υπάρχουν κύριοι για να επαναφέρουν στην τάξη.

Λες ότι πρέπει να διαβάζω αυτά που γράφεις για να μάθω κάτι παραπάνω.

Τι δηλαδή;Toυς αφορισμούς σου περί firewire controllers;

Ή μήπως ότι η υλοποίηση ΤΙ είναι μακράν η πιο stable;

Aυτό το γνωρίζω καλύτερα από εσένα.

Στο δωμάτιο μου βρίσκονται 3 σταθεροί υπολογιστές με ΤΙ chipset εντός.

Ειλικρινά μου δίνεις την εντύπωση ότι ακόμα δεν έχεις καταλάβει το point της διαφωνίας μου μαζί σου.

Anyway...

(ελπίζω όταν λες ότι υπάρχουν ελάχιστα λάπτοπ με αξιόπιστους controllers πλέον να μην συμπεριλαμβάνεις στην κατηγορία αυτή και τα mac)

 

Όχι, φυσικά και δεν εννοώ τα MacBook Pro. To "καλο" με τα Μακ είναι ότι υπάρχουν σε κάθε edition συγκεκριμένα μοντέλα. Αρκεί να ψάξεις λίγο και βλεπεις εύκολα αν υπάρχει πρόβλημα η όχι. Γενικά αυτή τη στιγμή το MacBook pro ίσως να είναι η πιο ασφαλής λύση για FireWire interfaces.

Πριν από κάποια χρόνια ευρισκες λάπτοπ με αξιόλογα components. Έχω ενα Toshiba core2duo που φοράει ΤΙ FW chipset, PCMCIA cardbus, card reader. Δεν αντιμετωπισα ποτέ πρόβλημα με κανένα interface και λόγω δουλειάς χρειαζόταν να αλλάζω πολυ συχνά. Δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει τόσο με τη μάρκα (αν και το Vaio μου έχει επίσης ΤΙ chipset αλλα Generic cardbus που μου προκάλεσε κάποια προβλήματα) αλλα με το πόσο ποιοτικά είναι τα components και κυρίως πόσο συμβατά είναι με τα διάφορα interfaces. Εντάξει, ομολογουμένως θα πας για κάτι καλο και ίσως όχι acer πχ αλλα έχουν αναφερθεί προβλήματα και με γνωστές εταιρίες και ακριβά λάπτοπ όπως πχ τα hp.

Το γεγονός είναι πως αν κάποιος επενδύσει τώρα σε ενα USB 2.0 interface είναι καλυμμενος για καιρό αφού και τέτοια προβλήματα αποφεύγει , και το προτοκολα θα παραμείνει συμβατό με το USB 3.0. Πίστεψε με έχω δώσει πολλά χρήματα σε Fw interfaces τα οποία έχω ακόμα και δε μου αρέσει καθόλου που βλέπω λάπτοπ να μην έχουν καν FW η και να έχουν να αναρωτιέμαι μέχρι να το bootαρω αν θα παίξει στα 128 buffers η χψ κάρτα μου ( εκτός από τις rme φυσικά , δεν έχω δει μέχρι στιγμής σετΑπ που να μην παίζουν αυτες οι καρτες!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Airborne συμφωνούμε, με RME κάρτες βρίσκεις την υγειά σου.

Αν έχεις πολλά fw interfaces όπως λες που κάθονται, ένα mac ίσως τα βγάλει από την απραξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου