Προς το περιεχόμενο

Φύλλα χαλκού για κιθάρα


zithon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μηπως ξερει κανενας καποιο μαγαζι στη Θεσσαλονικη που να πουλαει φυλλα χαλκου? εψαχνα και σπρευ γραφιτη για να κανω μονωση στα ηλεκτρικα της κιθαρας μου αλλα δεν βρηκα πουθενα. αξιζει να παιδευτω ή αδικος κοπος? δεν μπορω να πω οτι η κιθαρα μου εχει ιδιαιτερο προβλημα με την γειωση.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το κανεις και με αυτοκόλλητη ταινία αλουμινιου (έχω βρει μια της tesa) που είναι πολύ πιο βολική στη χρήση. Εχω χρησιμοποιήσει φύλλο χαλκού για αυτή τη δουλειά αλλά είναι ΠΟΛΥ δυσκολο να το τοποθετήσεις σε πολύπλοκες κοιλότητες όπως αυτές της κιθάρας, κυρίως γιατί ακόμα και το λεπτότερο φυλλο του εμπορίου, και πάλι είναι πολύ χοντρό και δυσκαμπτο (και αυξάνει και το βάρος...) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μπορείς να το κανεις και με αυτοκόλλητη ταινία αλουμινιου (έχω βρει μια της tesa) που είναι πολύ πιο βολική στη χρήση. Εχω χρησιμοποιήσει φύλλο χαλκού για αυτή τη δουλειά αλλά είναι ΠΟΛΥ δυσκολο να το τοποθετήσεις σε πολύπλοκες κοιλότητες όπως αυτές της κιθάρας' date=' κυρίως γιατί ακόμα και το λεπτότερο φυλλο του εμπορίου, και πάλι είναι πολύ χοντρό και δυσκαμπτο (και αυξάνει και το βάρος...) :) :) :)[/quote']

 

Την έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ αυτή την ταινία αλουμινίου. Όντως είναι πολύ βολική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φύλλο χαλκού που αγόρασα από τον Stewmac είναι αρκετά λεπτό για τέτοιες δουλειές, αλλά θέλει αρκετή υπομονή... Επίσης, για τέλειο αποτέλεσμα, καλό είναι εκεί που συναντώνται οι ταινίες μεταξύ τους (γιατί μονοκόμματη, ξεχάστε το) να περαστεί με καλάι.

 

Για το λόγο αυτό, η λύση του 'υγρού χαλκού' (σαν αυτόν που πουλάει η Rockinger) είναι ίσως προτιμότερη για πολύπλοκες εσοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εψαχνα και σπρευ γραφιτη για να κανω μονωση στα ηλεκτρικα της κιθαρας μου αλλα δεν βρηκα πουθενα...

 

Τί ακριβώς θέλεις να κάνεις;

 

Ο γραφίτης δεν είναι μονωτικό υλικό.

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εχει πει και ηλεκτρονικος οτι δεν ειναι μονοτικο υλικο ο γραφιτης, αλλα ξερω οτι κανει δουλεια στα ηλεκτρικα της κιθαρας και μαλιστα καλυτερη απο τα φυλλα χαλκου. δυστυχως δεν βρηκα πουθενα. αλλα ξερω οτι υπαρχει σε μορφη σπρευ.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο γραφίτης δεν είναι μονωτικό υλικό και ούτε θα έπρεπε να είναι .... :wink: :wink: :wink:

Μήπως το αλουμίνιο και ο χαλκός είναι μονωτικά υλικά? Η λογική της θωράκισης είναι να επιτρώσεις με κάτι αγώγιμο όσο μεγαλύτερο τμήμα της εσωτερικής επιφάνειας των κοιλοτήτων είναι δυνατόν*.

Ο γραφίτης λοιπόν είναι αγώγιμος αλλά όχι όσο ο χαλκός. Δεν έχω ιδέα αν η διαφορά στην αγωγιμότητα είναι τέτοια που να αντιστοιχεί σε ουσιαστική διαφορά στην αποτελεσματικότητα της θωράκισης.

 

Μία άλλη προσέγγιση που εφαρμόζεται παράλληλα με την αγώγιμη επίστρωση είναι να ελαχιστοποιήσεις την επιφάνεια των βρόχων που σχηματίζουν τα καλώδια. (Τα στρίβουμε λίγο μεταξύ τους, κάνουμε τις γειώσεις σαν αστέρι αντί σαν ένα μεγάλο κύκλο κλπ).

 

 

*(Για μία κάπως πιο τεχνική περιγραφή http://en.wikipedia.org/wiki/Faraday_cage )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εχει πει και ηλεκτρονικος οτι δεν ειναι μονοτικο υλικο ο γραφιτης' date=' αλλα ξερω οτι κανει δουλεια στα ηλεκτρικα της κιθαρας και μαλιστα καλυτερη απο τα φυλλα χαλκου. δυστυχως δεν βρηκα πουθενα. αλλα ξερω οτι υπαρχει σε μορφη σπρευ.[/quote']

 

οκ, νόμιζα ότι ήθελες να μονώσεις ηλεκτρικά μέρη μεταξύ τους.

Σε ότι αφορά τη θωράκιση, νομίζω πως δεν παίζει και μεγάλο ρόλο τί υλικό θα χρησιμοποιήσεις.

 

Γραφίτη σε σπρέυ θα βρεις πιθανόν σε καταστήματα ηλεκτρονικών ειδών. Υπάρχει το Graphit (33) της σειράς "Kontakt chemie"

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ' date=' νόμιζα ότι ήθελες να μονώσεις ηλεκτρικά μέρη μεταξύ τους.

Σε ότι αφορά τη θωράκιση, νομίζω πως δεν παίζει και μεγάλο ρόλο τί υλικό θα χρησιμοποιήσεις.

 

Γραφίτη σε σπρέυ θα βρεις πιθανόν σε καταστήματα ηλεκτρονικών ειδών. Υπάρχει το Graphit (33) της σειράς "Kontakt chemie"[/quote']

 

Με κάθε επιφύλαξη, κυκλοφορεί η άποψη ότι ο γραφίτης προστατεύει καλύτερα από μικροφωνισμούς.

 

Κανείς δεν σου απαγορεύει να κάνεις και τα δύο φυσικά (πρώτα το γραφίτη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 17 χρόνια αργότερα...

Αν πάω σε κάποιον οργανοποιο να μου μονωσει την κιθάρα με χαλκό τλκ τι θα κερδίσω; ρωτάω γιατί δεν ξέρω,αν έχει κάποιος την γνώση κ την καλοσύνη ας απαντησει.εχω fender Stratocaster mexico 

Επεξεργασμένο από Γιώργος Παυλίδης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate changed the title to Φύλλα χαλκού για κιθάρα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου