Προς το περιεχόμενο

Φύλλα χαλκού για κιθάρα


zithon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
28 λεπτά πριν, Γιώργος Παυλίδης είπε

Αν πάω σε κάποιον οργανοποιο να μου μονωσει την κιθάρα με χαλκό τλκ τι θα κερδίσω;

Αυτό είναι shielding (θωράκιση) για να γλυτώσεις το hum (τον θόρυβο, το βουητό) που ενδεχομένως μπορεί να έχει το όργανο. 

Αν όμως δεν έχεις hum, δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις shielding.

 

 

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2024 στις 6:08 ΜΜ, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αυτό είναι shielding (θωράκιση) για να γλυτώσεις το hum (τον θόρυβο, το βουητό) που ενδεχομένως μπορεί να έχει το όργανο. 

Αν όμως δεν έχεις hum, δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις shielding.

 

 

Φίλε μου ευχαριστώ πρώτα από όλα που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις.Οπως προανέφερα έχω μια fender Stratocaster sss Mexico,οπότε σαφώς κ έχω θόρυβο παρόλο που χρησιμοποιώ nois suppressor.τον περιορίζει αλλά δεν τον κόβει τελείως.Δλδ αξίζει ο κόπος να το κάνω στην κιθάρα μου;θα μου λύσει αυτό το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, Γιώργος Παυλίδης είπε

Φίλε μου ευχαριστώ πρώτα από όλα που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις.Οπως προανέφερα έχω μια fender Stratocaster sss Mexico,οπότε σαφώς κ έχω θόρυβο παρόλο που χρησιμοποιώ nois suppressor.τον περιορίζει αλλά δεν τον κόβει τελείως.Δλδ αξίζει ο κόπος να το κάνω στην κιθάρα μου;θα μου λύσει αυτό το πρόβλημα;

E, οι single coil είναι σαφέστατα πιο "βαβουριάρηδες" και έχουν αυτά τα θέματα. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις να κάνεις shielding στην κιθάρα (εκτός από το κόστος φυσικά), πιθανώς να σε βοηθήσει, αλλά ας της ρίξει καλού- κακού μια ματιά και κάποιος ηλεκτρονικός- πιθανώς να έχει κάποιο θέμα (γείωσης ή κάτι άλλο) που να σου δημιουργεί το πρόβλημα.

Λογικά αυτά θα δουλέψουν...

ΥΓ: Όταν λες έχω θόρυβο, να υποθέσω ότι εννοείς πολύ θόρυβο, πέρα από το "νορμάλ" που μπορεί να έχει ένας μονοπήνιος. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2024 στις 7:51 ΜΜ, Terry RoscoeBeck5 είπε

E, οι single coil είναι σαφέστατα πιο "βαβουριάρηδες" και έχουν αυτά τα θέματα. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις να κάνεις shielding στην κιθάρα (εκτός από το κόστος φυσικά), πιθανώς να σε βοηθήσει, αλλά ας της ρίξει καλού- κακού μια ματιά και κάποιος ηλεκτρονικός- πιθανώς να έχει κάποιο θέμα (γείωσης ή κάτι άλλο) που να σου δημιουργεί το πρόβλημα.

Λογικά αυτά θα δουλέψουν...

ΥΓ: Όταν λες έχω θόρυβο, να υποθέσω ότι εννοείς πολύ θόρυβο, πέρα από το "νορμάλ" που μπορεί να έχει ένας μονοπήνιος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιώργος Παυλίδης είπε

 

Όταν ενεργοποιώ fuzz, distortion κάνει λίγο θόρυβο που είναι κάπως ανεκτός.Αν όμως ενεργοποιήσω fuzz η distortion μαζί με overdrive για περισσότερο boost γίνετε ένας χαμουλης.ειδικα αν ενεργοποιήσω ένα από τα 3 πετάλια μαζί με wah,εκεί είναι αρκετά ενοχλητικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Γιώργος Παυλίδης είπε

Όταν ενεργοποιώ fuzz, distortion κάνει λίγο θόρυβο που είναι κάπως ανεκτός.Αν όμως ενεργοποιήσω fuzz η distortion μαζί με overdrive για περισσότερο boost γίνετε ένας χαμουλης.ειδικα αν ενεργοποιήσω ένα από τα 3 πετάλια μαζί με wah,εκεί είναι αρκετά ενοχλητικό 


ειναι απόλυτα φυσιολογικός ο πολύς θόρυβος με δυο πετάλια ταυτόχρονα, ακόμα και για κιθάρες με humbuckers.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου