Προς το περιεχόμενο

Wireless guitar system. Τι...;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά. Σκέφτομαι τώρα με τις γιορτές να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία και να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου. Σκέφτομαι λοιπόν να αγοράσω ένα wireless σύστημα για την κιθάρα μου ώστε να απαλλαγώ από τα ενοχλητικά καλώδια. Θέλω λοιπόν να δω τις προτάσεις σας. Ξέρω πως κάποιοι θα πουν να ψάξω στο net, στη google, στο thomann… τα οποία τα έχω ψάξει. Επειδή όμως δεν είναι και λίγα τα λεφτά που κοστίζουν τα wireless θα ήθελα και την συμβουλή κάποιου που έχει κάποιες γνώσεις παραπάνω. Θα ήθελα να μάθω τι πρέπει να προσέξω στην επιλογή και τι να αποφύγω. Αν έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο θα είμαι ευγνώμον. Παρακαλώ μην γράψετε ότι η χ μάρκα βγάζει τα top μόνο και μόνο γιατί δεν γνωρίζετε κάποια άλλη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχω ενα πολυ καλο της Rexer VL200,wireless system kai παρεπιπτοντως το πουλαω αρχηγε μου....μου το ειχαν φερει απ εξω πριν 2 χρονια και ειναι σχεδον ολοκαινουριο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσα περισσότερα δώσεις παλικάρι μας τόσο το καλύτερο..

αν δεν θέλεις να ακούς και τον τσαουσοπουλο (RADIO DJ) ενδιάμεσα στις εκφραστικότατες πεντατονικές σου. :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσα περισσότερα δώσεις παλικάρι μας τόσο το καλύτερο..

αν δεν θέλεις να ακούς και τον τσαουσοπουλο (RADIO DJ) ενδιάμεσα στις εκφραστικότατες πεντατονικές σου. :wink:

 

Κατατοπιστικότατος... Έχεις κάνει πωλητής στο Νάκα ή στο Πλαίσιο;

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού leatherwoolf δεν έχεις πει ούτε πόσα δίνεις ούτε τι όργανο έχεις ούτε ...τι κανάλι βλέπεις :lol:

 

τα sampson και τα akg γύρω στα 250 ευρώ τα κοιτάω και εγώ καιρό και δεν το έχω ψάξει παραπάνω....αλλά η διαφήμιση των τελευταίων όλο μπροστά μου βρίσκεται σε όλα τα περιοδικά και ψήνεται ο καταναλωτής μέσα μου...

 

Aυτό που κοιτάς στα wireless είναι σίγουρα οι συχνότητες που εκπέμπουν (και αν παραγγείλεις απ'έξω πρέπει να επικοινωνήσεις πρώτα για να το ρυθμίσουνε για Ελλάδα ώστε να μην ακούς Τσαουσόπουλο ...αλλά γενικά έχω ακούσει 2 ιστορίες που έγινε στραβή) και τη διαμόρφωση του receiver για να κάνει για το όργανό σου.

 

από εκεί και πέρα εγώ από receivers και transmitters :oops: αλλά φαντάζομαι ότι με 250 δεν θα ακούς κάτι άλλο εκτός από αυτό που παίζεις. Όπως με κάθε τέτοια συσκευή όμως αν είσαι δίπλα στην κεραία της vodafone ή ... ή ...θα έχεις πρόβλημα.

 

Αν θυμάμαι καλά διάβασα ότι κάποια έχουνε επιλογή να εκπέμπουνε και σε διαφορετικές μπάντες αλλά αυτό ίσως είναι γιατί καλύπτουνε περισσότερα όργανα....δε θυμάμαι και δεν έχω εμπειρία στο θέμα, μη σε μπερδέψω.

 

Θα μάθουμε σύντομα από κάποιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την δημοσίευση αυτή στο forum Guitars, Bass & Amps οπότε υπέθεσα ότι είναι ξεκάθαρο ότι μιλάω για κιθάρα η έστω μπάσο (ότι wireless έχω δει κάνει και για τα 2).

 

Γενικότερα δεν είμαι ιδιαίτερα τσιγκούνης όσο αφορά την κιθάρα η τον εξοπλισμό μου. Όχι ότι μου περισσεύουν αλλά πως να το κάνουμε... Αν θες κάτι να γίνει σωστά θα δώσεις και κάτι παραπάνω. Δεν έχω λοιπόν πρόβλημα να δώσω και 300 ευρώ αν είναι να κάνω την δουλειά μου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ψάξω και για μια φτηνότερη λύση. Γι’αυτό και ρωτάω άλλωστε.

 

Αυτό με τις συχνότητες πάντως ήταν μια χρήσιμη συμβουλή. Δεν θα πέρναγε από το μυαλό μου ότι κάποιο wireless θα μπορούσε να μην κάνει για Ελλάδα. Ευχαριστώ!

 

Και μια άλλη ερώτηση... ¶κουσα ότι παίζουν wireless συστήματα που αντικαθιστούν και το καλώδιο της κιθάρας και είναι και in ear monitor. 2 σε ένα. Ισχύει; Λέτε να βολεύει σε live το in ear monitor;

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

leatherwolf και η άλλη συμβουλή καλή ήτανε γιατί άλλο κάνει για κάθε είδος κιθάρας και δεν το έχεις αναφέρει. Κοίτα τα transmitters (και όχι receivers πως τα είχα πει λαθασμένα-αυτά που μπαίνουν στην κιθάρα) και θα καταλάβεις για τι πράγμα μιλάω.

 

όσο για την άλλη ερώτηση, βολεύει σίγουρα πολύ αλλά προϋποθέτει ότι και οι άλλοι το χρησιμοποιούνε γιατί αλλιώς θα μπερδεύεσαι καθώς μετακινείσαι και δεν θα έχεις και το sweet spot σου για να 'ξεμπερδευτείς'.

Όπως και να έχει όμως κάθε αλλαγή θέλει εξοικείωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσα περισσότερα δώσεις παλικάρι μας τόσο το καλύτερο..

αν δεν θέλεις να ακούς και τον τσαουσοπουλο (RADIO DJ) ενδιάμεσα στις εκφραστικότατες πεντατονικές σου. :wink:

 

Κατατοπιστικότατος... Έχεις κάνει πωλητής στο Νάκα ή στο Πλαίσιο;

:wink: οπως ειδες ειχα δικιο...οποτε να προσεχεις πως αντιδρας!!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

leatherwolf και η άλλη συμβουλή καλή ήτανε γιατί άλλο κάνει για κάθε είδος κιθάρας και δεν το έχεις αναφέρει. Κοίτα τα transmitters (και όχι receivers πως τα είχα πει λαθασμένα-αυτά που μπαίνουν στην κιθάρα) και θα καταλάβεις για τι πράγμα μιλάω.

 

Προφανώς δεν ήξερα ότι δεν κάνουν όλα τα wireless σε όλες τις κιθάρες' date=' για να μην αναφέρω τι κιθάρα έχω. Έχω μια ESP MIII Deluxe. Το βύσμα, αν εννοείς αυτό, δεν είναι σε στιλ Strat.

 

:wink: οπως ειδες ειχα δικιο...οποτε να προσεχεις πως αντιδρας!!

 

Φίλε μου δεν είπα ότι έχει άδικο. Προφανώς το πιο ακριβό ίσος είναι και από τα καλύτερα. Το να πάω όμως σε ένα μαγαζί και να ζητήσω το πιο ακριβό wireless θα έχει ένα και μοναδικό αποτέλεσμα. Σίγουρα ο πωλητής θα με περάσει για ηλίθιο και αναγκαστικά θα βασιστώ στον επαγγελματισμό του, πράγμα σπάνιο, μιας και δεν θα ξέρω τι προσέξω.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου