Προς το περιεχόμενο

Μέγεθος χορδών σε Slash LP


Celf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

πριν κανα δυο βδομαδες αγόρασα απο το thomann την καινουρια LP Slash Appetite της Epiphone. Οι χορδες ειχαν καποια μαυρα στιγματα και μετα απο παιξιμο αρχισε να αλλοιωνεται και ο ηχος ετσι αποφασισα να τις αλλαξω. Διαβασα ομως σε ενα thread πως αν βαλω διαφορετικο μεγεθος απο αυτο που εχει τωρα μπορει να προκυψει προβλημα με το setup και επισης το συγκεκριμενο μεγεθος με βολευει στο παιξιμο. Δεν ηθελα να μπω στο λουκι του σετ απ και μαστορες και τετοια συναφη(δεν εχω ιδεα και δεν μπορω να το κανω μονος  :-[  ) και ετσι ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τροπος να καταλαβω τι μεγεθος εχουν η αν αναγραφεται καπου.

 

Ευχαριστω.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοίτα, αν πας σε 10άρες, χωρίς να στη σετάρει τεχνίτης, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Προσωπικώς το έχω κάνει σε μια καινούρια τέλε και είναι μια χαρά. Από κει και πάνω, μάλλον χρειάζεσαι σετάρισμα και ενδεχομένως και επέμβαση στο nut.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαμά 10άρες

"Strings - The Slash "Appetite" Les Paul is fitted with strings, sizes .010-.046, made with a Swedish steel hex core."

 

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Epiphone/Slash-Appetite-Les-Paul-Standard/Hardware.aspx

 

Γενικά εγώ έχω την εντύπωση ότι οι περισσότερες κιθάρες έρχονται από το εργοστάσιο με 10άρες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Yup. Σου έδωσα λάθος πληροφορία. Should have known better :) (Και το σκέφτηκα ότι τα signature models μπορεί να ξεφεύγουν απ' τον κανόνα)

 

Τώρα κοιτάζω και τα specs των καινούριων fender. Κάποιες φοράνε εννιάρες και κάποιες δεκάρες. Είχα μείνει με την εντύπωση ότι όλες έρχονται με 9. Γράψε λάθος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

les paul και 9αρες = κακουργημα...

 

πες τα σε αυτους

 

8αρες

 

images?q=tbn:ANd9GcTsNkABIsMRIqkhmkhBwGjvxub8R8aSE9fImazlKrKnZx0msLDesA

 

8αρες

 

Frank_Zappa.jpg

 

9αρες

 

Jimmy_Page.jpg

 

 

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου