Προς το περιεχόμενο

Μέγεθος χορδών σε Slash LP


Celf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tι λετε τωρα ρε παιδια?Δεν το χα σκεφτει ποτε οτι αμα αλλαζω μεγεθος χαλαει το σετ απ!

Και τη μια βαζω 9 σουπερ λαητ και την αλλη 11αρες....Γ'αυτο λοιπον ακουγεται ενα ελαφρυ τριξιμο..

 

Δεν χαλάει το setup, απλά το κάθε μέγεθος θέλει διαφορετικό setup για σωστό παίξιμο και ήχο

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν χαλάει το setup, απλά το κάθε μέγεθος θέλει διαφορετικό setup για σωστό παίξιμο και ήχο

 

 

Δηλαδη πρεπει αν τη ρυθμιζω καθε φορα...

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ο λογος να αλλαζει συνεχεια gauge χορδων;

 

Βρες ενα σετ χορδων που γουσταρεις (εγω προσωπικα προτεινω να ριξεις μια ματια και σε 10-52, αν εχεις αρχισει με δεκαρες, αν και ολα ειναι θεμα γουστου), πηγαινε σε εναν μαστορα να στη σεταρει οπως θες και εισαι ΟΚ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ο λογος να αλλαζει συνεχεια gauge χορδων;

 

Βρες ενα σετ χορδων που γουσταρεις (εγω προσωπικα προτεινω να ριξεις μια ματια και σε 10-52, αν εχεις αρχισει με δεκαρες, αν και ολα ειναι θεμα γουστου), πηγαινε σε εναν μαστορα να στη σεταρει οπως θες και εισαι ΟΚ.

 

 

Δεν το κανω επιτηδες.Απλα για παραδειγμα μια περιοδο παιζω λεντ ζεπ,ζζ,εη σι ντι σι που βολευουνε οι 9αρες και λοιπα,και την αλλη παιζω σερφ και μπλουζ και χρειαζομαι το τοουν των 11αρων...

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κανω επιτηδες.Απλα για παραδειγμα μια περιοδο παιζω λεντ ζεπ,ζζ,εη σι ντι σι που βολευουνε οι 9αρες και λοιπα,και την αλλη παιζω σερφ και μπλουζ και χρειαζομαι το τοουν των 11αρων...

 

Τοτε πρεπει να μαθεις πως σεταρεται μια κιθαρα (δεν υπαρχει τιποτα πιο ευκολο και φυσικα ειναι απαραιτητο καθε κιθαριστας να ξερει να το κανει) ωστε να αλλαζεις gauge χορδων οποτε γουσταρεις.

 

Πανω απο ολα επηρεαζεται το Intonation οταν αλλαζεις.... δραματικα gauges χορδων κατι πολυ σημαντικο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε πρεπει να μαθεις πως σεταρεται μια κιθαρα (δεν υπαρχει τιποτα πιο ευκολο και φυσικα ειναι απαραιτητο καθε κιθαριστας να ξερει να το κανει) ωστε να αλλαζεις gauge χορδων οποτε γουσταρεις.

 

Πανω απο ολα επηρεαζεται το Intonation οταν αλλαζεις.... δραματικα gauges χορδων κατι πολυ σημαντικο.

 

Θα το κοιταξω.'υχαριστω.

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι ακομη που μου ηρθε τωρα περι του θεματος με τις χορδες. Πριν καιροοο, αλλαξα χορδες σε μια καριρ ακουστικη χιλιοταλαιπωρημενη που βρεθηκε στα χερια μου, αλλα ως ακομη πιο ασχετος τοτε τις εβγαλα ολες μαζι και η κιθαρα εμεινε κανα 2 μερες χωρις χορδες. Αφου εβαλα χορδες παρατηρησα πως ο ηχος ειχε αλλοιωθει μεχρι αηδιας και πηγα στον Νακα της πολης μου οπου μου την εκαναν πιο $κ@τ@. Η ερωτηση μου ειναι αν ισχυουν τα ιδια με την ηλεκτρικη και στην ακουστικη (πανω κατω) οσο αναφορα το σετ απ.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια ισχυουν με εξαιρεση τον καβαλαρη (το πως ανεβαινει και κατεβαινει το action δηλ.).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου