Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με θόρυβο


Gioutsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα την συμβουλή σας.Λοιπόν...όταν παίζω γρήγορα κομμάτια και χτυπάω νότες σε διαφορετικές χορδές,η χορδή στην οποία χτύπησα την προηγούμενη νότα,συνεχίζει να πάλλεται,έτσι όπως φεύγει το δάχτυλο και έχει ως αποτέλεσμα να κάνει εκνευριστικό θόρυβο και να μην ακούγονται καθαρά οι επόμενες νότες.Πχ αν χτυπήσω το 5ο τάστο στην 6η χορδή και μετά πχ γρήγορα το 3 στην 5η χορδή,τότε η 6η θα συνεχίσει να πάλλεται και να παράγει θόρυβο.Δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστά το πρόβλημα...Προσπαθώ να τις mutαρω,αλλά δεν είναι δυνατό σε όλες τις περιπτώσεις.Δεν ξέρω αν άλλος έχει παρόμοιο πρόβλημα,ή αν είναι γενικά γνωστό πρόβλημα,αλλά θα ήθελα τη συμβουλή σας στο πως να το αντιμετωπίσω.Ίσως ένα noise gate να έκανε την δουλειά;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο συνδυασμός των παρακάτω θα βοηθήσει

1. μιουτάρεις με το δεξί, ειδικα τις μπάσες χορδές αν παίζεις με πένα

2. με το αριστερό μπορείς να μιουτάρεις τις χορδες κατω από αυτή που παίζεις. με την άκρη του δαχτύλου ακουμπάς και μουτάρεις και την προηγούμενη χορδή. π.χ αν παίζεις ρε στην 5η χορδή 5ο τάστο με τιο δείχτη μπορείς να μιουτάρεις όλες τις υπόλοιπες

3. βάλε ένα κομμάτι από ελαστικό ύφασμα π.χ. παλιά κάλτσα ;) γύρω από από το μπράτσο όπως ο Reggie Wooten. Οι παλιοί βάζαν string dampener, κανε λίγο google, για να μην ακούγονται οι ανοιχτές

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου