Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Fender Strat


Johnfox07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα και καλημερα!

 

Απο τοτε που ανακαλυψα το noiz εχω βοηθηθει ιδιαιτερα και εχω βρει λυσεις σε πολλα προβληματα. Προσφατα μου παρουσιαστηκε ενα προβλημα που δεν βρηκα πουθενα πληροφοριες σχετικα και ετσι ζητω τη βοηθεια σας!

 

Προσφατα αγορασα μια fender stratocaster highway one και εχω διαπιστωσει οτι οταν παιζω και κυριως συγχορδιες ακουγεται ενας ηχος(σαν αντιλαλος η κατι τετιο... ???).

Αυτος ο "ηχος" εμφανιζεται δυστυχως και οταν η κιθαρα ειναι στον ενισχυτη και ετσι αλοιωνει καπως τον ηχο. Αυτο με εχει προβληματισει αρκετα... Να επισημανω οτι δεν ενωω το κλασικο θορυβο απο τους μαγνητες που εμφανιζεται στους μονοπυνιους.

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα είναι τα ελατήρια του τρέμολο. Ξεβίδωσε το καπάκι στο πίσω μέρος της κιθάρας και δοκίμασε να βάλεις κάτι το οποίο θα αποτρέπει τους κραδασμούς των ελατηρίων (π.χ ένα κομμάτι πανί). Υπάρχουν λύσεις γι'αυτό το πρόβλημα (ειδικά ελατήρια, λαστιχένια σωληνάκια κλπ), απλά προσδιόρισε πρώτα ότι όντως αυτό είναι το πρόβλημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως ο ηχος ειναι σαν να κανει κατι κριτσ-κριτσ και εμφανιζεται αμεσως μετα απο ενα στακατο ακορντο?

 

το κανει κ μενα, μια classic player 60

 

στα φανκυ ακορντα που ειναι κοφτα, το παρατηρησα σαν να εχω βαλει delay με πολύ μικρό χρόνο και 1 επαναληψη, μονο που η επαναληψη βγαζει ενα απειροελαχιστο κριτς

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως ο ηχος ειναι σαν να κανει κατι κριτσ-κριτσ και εμφανιζεται αμεσως μετα απο ενα στακατο ακορντο?

 

το κανει κ μενα, μια classic player 60

 

στα φανκυ ακορντα που ειναι κοφτα, το παρατηρησα σαν να εχω βαλει delay με πολύ μικρό χρόνο και 1 επαναληψη, μονο που η επαναληψη βγαζει ενα απειροελαχιστο κριτς

 

Ναι καπως ετσι, σαν delay αλλα δεν θα το χαρακτηριζα κριτς-κριτς. Σαν μεταλλικος ηχος θα το ελεγα... Το τρεμολο σ' εσενα ακουμπαει στο σωμα η οχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμερικανα δεν εχω, μια καημένη Sqiuer ειχα.

Ειχα δει στο utube ενα βιντεο για σωστο σεταρισμα του τρέμολο, floating κατασταση - οχι  απλα δεν ακουμπούσε στο ξύλο...

Αν ειναι μονο απο τα ελατησια, εχω λυση ευκολη,

ψαχνω τα βιντεο και επανέρχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανόν είναι να φταίνε τα βαγονάκια στη γέφυρά σου. Δοκίμασε να παίξεις ένα ανοιχτό ακόρντο πιάνοντάς τα ελαφρώς και δες εάν σου το βγάζει πάλι.

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εμφανιζεται και στον ενισχυτη τοτε τσεκαρε οτι ερχεται σε αμεση επαφη με τις χορδες

με τον τροπο που σου ειπαν(απλα ακουμποντας δλδ) Προφανως κατι δεν παταει καλα!

 

Μετα τα ηλεκτρικα και μετα εξορκισμος ;D

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ενισχυτη ακουγεται ελαχιστα...

Τα βαγονακια δεν πρεπει να ειναι γιατι οπως το ακουω φαινεται ο ηχος να ερχεται απο τη μεση οποτε μαλλον τα ελατηρια. Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι απο το pickguard ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και ειναι 2point tremolo το εξηγει ξεκαθαρα.

 

Οσο για τα ελατηρια, κοψε ενα κομματι αφρολεξ στο μεγεθος των ελατηρίων και περνα το απο μεσα για να μην τρίζουν, ακούγετε μπακαλίστικο αλλα κανει δουλειά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τρεμολο που εχει δεν ειναι αυτο που δειχνει, το two pivot

Εβγαλα το καπακι απο πισω και οντως τελικα ειναι τα ελατηρια που δονουνται και παραγουν τον ηχο...

Τωρα πως το φτιάχνω? Δεν νομιζω οτι χωραει εκει μεσα αφρολεξ η πανι η τιποτα τετοιο  :o

Και αν βαλω, μετα δεν θα σπρωχνει τα ελατηρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου