Προς το περιεχόμενο

Πώς να πάρω περισσότερο gain από Εngl Screamer 50 combo?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξέρω ότι δεν θα αρέσει σχεδόν σε κανένα αυτό που θα πω, "γι'αυτο" δεν στο είπανε ήδη. ίσος είναι και λίγο σκληρό, αλλα εγώ νομίζω ότι όλα αυτά είναι λίγο φάρσα. εξηγούμε.

Ο ενισχυτής δεν θέλει καμια αλλαγή και το gain του δεν χρειάζεται να το πειράξεις με κανένα πετάλι.

το παίξιμο σου και η αισθητική στον ήχο σου θέλει την αλλαγή. Κανένας σοβαρός ήχος δεν έχει τόσο gain. το παραπάνω gain που θες να βάλεις οντός θα το πετύχεις από booster. δοκίμασε το booster τις CΑΕ mxr. παρολαυτά το gain αυτό είναι υπερβολικό και άχρηστο σε οποιαδήποτε περίπτωση. επαναλαμβάνω το παίξιμο σου και το 'αυτι' σου θέλουνε συγύρισμα και ότι το gain σου.

ελπίζω να μην νομίζεις ότι εννοώ κάτι προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ξέρω ότι δεν θα αρέσει σχεδόν σε κανένα αυτό που θα πω, "γι'αυτο" δεν στο είπανε ήδη.

 

Εμένα γιατί μου άρεσε??.. ;D

 

Κι εγω πιστεύω έχοντας παίξει με screamer οτι έχει αρκετό gain και γι'αυτό στο 1ο μου ποστ έψαχνα να βρω αν του φταιει κάτι άλλο..(όπως το ότι έχει 1χ12 καμπίνα)

 

Σίγουρα τα δάχτυλα του καθενός αλλά και το τί έχει συνηθίσει να ακούει όταν παίζει,(το πόσο "εύκολο" ήχο έχει) έχουν να κάνουν πάρα πολύ με τον ήχο που βγαίνει...

 

 

Θυμάμαι τις προάλλες ένας μαθητής μου που έχει συνηθίσει να παίζει σπίτι του με μια modeling πεταλιέρα σε έναν μικρό solid state ενισχυτή, ήρθε στο σπίτι μου και τον έβαλα να παίξει με το gear μου.

Ενώ λοιπόν του είχα βάλει ένα barber direct drive με το gain στο 70% στο clean κανάλι του boogie και του είχα δώσει κιθάρα με humbucker, είπε το εξής "μυθικό"!...

 

"Ωραίος καθαρός ήχος!!...για βάλε και λίγο παραμόρφωση τώρα!!""... :o :o

 

Ε, οπότε του είπα κι εγώ...

"Η παραμόρφωση εκεί είναι!...βρές την!....τα δάχτυλα σου πρέπει να την βρούν!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γιατί μου άρεσε??.. ;D

 

Κι εγω πιστεύω έχοντας παίξει με screamer οτι έχει αρκετό gain και γι'αυτό στο 1ο μου ποστ έψαχνα να βρω αν του φταιει κάτι άλλο..(όπως το ότι έχει 1χ12 καμπίνα)

 

Σίγουρα τα δάχτυλα του καθενός αλλά και το τί έχει συνηθίσει να ακούει όταν παίζει,(το πόσο "εύκολο" ήχο έχει) έχουν να κάνουν πάρα πολύ με τον ήχο που βγαίνει...

 

 

Θυμάμαι τις προάλλες ένας μαθητής μου που έχει συνηθίσει να παίζει σπίτι του με μια modeling πεταλιέρα σε έναν μικρό solid state ενισχυτή, ήρθε στο σπίτι μου και τον έβαλα να παίξει με το gear μου.

Ενώ λοιπόν του είχα βάλει ένα barber direct drive με το gain στο 70% στο clean κανάλι του boogie και του είχα δώσει κιθάρα με humbucker, είπε το εξής "μυθικό"!...

 

"Ωραίος καθαρός ήχος!!...για βάλε και λίγο παραμόρφωση τώρα!!""... :o :o

 

Ε, οπότε του είπα κι εγώ...

"Η παραμόρφωση εκεί είναι!...βρές την!....τα δάχτυλα σου πρέπει να την βρούν!"

 

κατά τη γνώμη μου ... ότι αναφέρεις είναι 100% σωστό εκτός από ένα ...

 

με ΜΟΝΟ το gain του screamer death metal δε παίζεις .... τον έχουμε χρόνια, τον έχουμε δοκιμάσει με ένα κάρο καλές κιθάρες στα αντίστοιχα κουρδίσματα αλλά death metal που αναφέρει το παιδί ο ενισχυτής ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ...μόνος του χωρίς άλλη προσθήκη....

 

και σε καμπίνα 4*12 να τον βάλεις πάλι death metal δε παίζει....

 

απλά η γνώμη μου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν έπαιξα death metal με τον screamer (δεν έχω παίξει ποτέ μου εξάλλου.. ;D), αν όμως όντως είναι έτσι τότε ίσως έχει διαλέξει λάθος ενισχυτή.

 

Εγω επιμένω πάντως οτι γι'αυτά τα genres παίζει σημαντικό ρόλο το να έχεις μιά μεγάλη καμπίνα για να σου βγάλει αυτόν τον όγκο που χρειάζεται.

 

Το ξέρω οτι μέσα σε ένα διαμέρισμα δεν είναι δυνατόν να ανοίξεις ένα τέτοιο πράγμα χωρίς να αρχίσουν να μαζεύουν υπογραφές οι γείτονες για να μετακομίσεις, αλλά έτσι βγαίνει αυτός ο ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δε μας ειπες με τι παιζεις...εκτος αν μας ειπες και δεν προσεξα...αν πας να παιξεις death metal  με vintage μονους αδικως μιλαμε...

Εγω με:

LEAD:2 o clock

BASS:2 o clock

MIDDLE:11 o clock

TREBLE:12 o clock

PRESENCE:12 o clock

LEAD VOLUME:12 o clock

MASTER:9 o clock

 

Παιζω χαλαρα καφριλες...και με εναν μαγνητη που δεν εχει και φοβερο output(TB-5 με 14)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..το οποιο να δωσει περισσοτερο κ ΟΧΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ GAIN!

ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ?

 

σε αυτο που ακριβως που ρωτας πρακτικα δεν γινεται ολο και καποια συχνοτητα θα αλλαξει πεταλι(dist) - ενισχυτης ασε που μπορεις να χασεις κιολας,

παντως δεν βρισκω τον λογο μιας και ειναι καρα-gain ενισχυτης,η δοκιμασε αλλους μαγνητες στην κιθαρα σου η παιξε με καποια καμπινα πλεον..

 

σαν τελευταια πατεντα,νομιζω οτι καποιος πουλαγε ενα engl πεταλι distortion στις αγγελιες give it a try who knows  :)

 

 

(παρενθεση)

καποιοι αναφερονται οτι death metal δεν παιζεις με αυτον,αναρωτιεμαι γιατι, τι δεν δινει αυτος και δινουν οι αλλοι στο death metal δηλαδη???και για πιο death metal μιλαμε τελικα??διαφωτιστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αυτό, αλλά κυρίως ποιο είδος μαγνήτη χρησιμοποιείς. ΠΧ με το dimarzio X2N θα κάνεις θαύματα, όχι όμως και με τον area 59.

 

Ακόμη 1-2 συμβουλές:

1) Ντεθιες με τον σκριμερ, αλλά και με οποιοδήποτε "μικρό" κάτω από τουλάχιστον 60βατ ενισχυτή δεν βάζεις.

2) Κόψε γκειν. Είδα ότι το έχεις στο τέρμα... Κακώς. Όταν το παρακάνεις αδυνατίζει ο ήχος και τζιτζικίζει ο ενισχυτής. Ναι πολλοί που δεν το έχουν ψάξει τσινίζουν λίγο, αλλά όταν το κάνουν και ακουστούν μέσα από την μπάντα, βλέπουν το φως το αληθινό. Πριν δυσανασχετήσεις, ψάξε βρες εικόνα του Tagtgren που έχει τον peavey 5150 να "τρέχει" ρυθμικά, και το gain μόλις που είναι στη θέση 7 (περίπου 1 η ώρα) στο lead κανάλι. (αν τη βρω πουθενά θα την ποσταρω 'γω).

Αν εξακολουθείς να αναρωτιέσαι γιατί παρόλα αυτά ακούγονται θηριώδεις κιθάρες, η λύση είναι layering + σφιχτό παίξιμο.

3) Το 1 και το 2 πολύ γενικά συμβάλλουν στους λόγους για τους οποίους έχουν βγει τέρατα ενισχυτών από gain, παρόλο που κανείς δεν το χρησιμοποιεί στο τέρμα. Σου δίνει περισσότερο, αλλά νωρίτερα, δίχως να πολυζορίζει το κύκλωμα και να χάνεις μπάσα και να τζιτζικίζει

 

 

Αν θες μια λύση, ΑΠΟΨΗ μου είναι να πας πρώτα να ρίξεις το gain (να παίζει κοντά στο 7,5-8) να αυξήσεις το μπάσο και να κόψεις λίγο μεσαία (για να μην πω εντελώς  ;D ), να κοιτάξεις για μαγνήτες κι έπειτα κανά eq

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου