Προς το περιεχόμενο

stick or ssd για cubase


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτά που γράφω στο cubase πάνε σε έναν εξωτερικό usb3 δίσκο.

σκέφτομαι να κάνω ένα upgrade.

 

Να βάλω ένα stick usb3 ή έναν δίσκο ssd με αντάπτορα από sata σε usb3?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Usb3 stick είναι στην ουσία downgrade.

Τον ssd γιατί να μην τον βάλεις sata?

 

Σε laptop θα τα χρησιμοποιείς?

Τι δεν σε καλύπτει στο υπάρχον setup?

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Usb3 stick είναι στην ουσία downgrade.

Τον ssd γιατί να μην τον βάλεις sata?

 

Σε laptop θα τα χρησιμοποιείς?

Τι δεν σε καλύπτει στο υπάρχον setup?

 

ο υπολογιστής είναι Micro και έχει μόνο έναν δίσκο και αυτόν ssd αλλά μικρό.

τη δουλειά μου την κάνω με εξωτερικό δίσκο όσον αφορά τα αρχεία.

Στον ssd είναι το σύστημα.

Εχω δηλ usb3 δίσκο (wd passport) όπου πάνε τα κομμάτια.

και ρωτάω τι είναι καλύτερο για αντικατάσταση αυτού.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο καλά θα σου δουλέψει η λύση ssd με αντάπτορα usb 3.0,

δεν το έχω δοκιμάσει ούτε ξέρω τι απόδοση θα έχει και αν θα σε συμφέρει σε σχέση με έναν εξωτερικό usb 3.0 σκληρό.

Αν μπορείς να αλλάξεις τον εσωτερικό ssd  με έναν μεγαλύτερο για να φορτώνεις και τα samples σου απο εκεί (αν δουλεύεις με VSTi) δεν νομίζω να έχεις θέμα γράφοντας σε μικρή δειγματοληψία σε έναν εξωτερικό USB 3 σκληρό.

 

Μέχρι στιγμής έχεις δει κάποιο πρόβλημα ή περιορισμό στην χρηση που κάνεις με τον εξ. σκληρό?

Αν όχι μην αλλάζεις τίποτα, ή για παραπάνω χώρο πάρε έναν ακόμα γρήγορο εξωτερικό σκληρό USB3 ( που σίγουρα θα σου κοστίσει αρκετά λιγότερα από SSD + αντάπτορα)

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o εσωτερικός είναι 64άρης αλλά το μηχανάκι παρ όλο μικρό με βολεύει γιατί είναι φανλες και αθόρυβο.

το να αλλάξω τον εσωτερικό σημαίνει στήσιμο όλα εξ αρχής κάτι που με κουράζει αφάνταστα.

Αν θα γίνει κάτι τέτοιο θα γίνει με νέο υπολογιστή.

(όταν...)

 

δεν έχω θέμα όπως είμαι.

απλά κάποια μεγάλα κομμάτια από αυτά που δουλεύω θέλουν φόρτωμα γύρω στα 10-15 δλ και πού και πού η cache στον κουβά δείχνει κάτι παραπάνω.

Είπα να μου φύγει η ιδέα και να βάλω στικ ή ssd απ έξω αντί του wd. (που κι αυτός είναι σίγουρα 3 ετών ή παραπάνω)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο SSD δίσκος είναι ουσιαστικά ένα μεγάλο στικάκι (χοντρικά μιλώντας και από πλευράς τεχνολογίας αποθήκευσης πληροφορίας). Αυτό που αλλάζει είναι το interface.

Δεδομένου ότι τα data θα μπαίνουν στο μηχάνημα και στις δυο περιπτώσεις μέσω της usb3 θύρας λογικά δεν θα δεις διαφορά. Το sata πρωτόκολλο είναι σαφέστατα γρηγορότερο του usb3 αλλά δεν είναι αυτό που θα "μιλάει" με το laptop, πάλι το usb3 θα μεσολαβεί. Κοινώς δεν θα έχεις κάποιο ουσιαστικό upgrade.

 

Ας γνωρίζουν όλοι οι συμμετέχοντες ότι η διαφορά ταχύτητας ανάμεσα στα διάφορα USB3 sticks είναι χαώδης.

 

Για χαώδης δεν ξέρω. Σίγουρα θα υπάρχει αλλά αρκετή για να παίζει ρόλο δεν νομίζω. Έχεις δει εσύ μεταξύ ενός στικακίου Χ κι ενός Υ σε μια νορμαλ μεταφορά δεδομένων, ας πούμε μερικές εκατοντάδες ΜΒ, διαφορά αρκετή για να είναι άξια αναφοράς; Προσωπικά δεν έχω προσέξει κάτι, όχι όμως πως έχουν πέσει στα χέρια μου και πολλά στικάκια.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο SSD δίσκος είναι ουσιαστικά ένα μεγάλο στικάκι (χοντρικά μιλώντας και από πλευράς τεχνολογίας αποθήκευσης πληροφορίας). Αυτό που αλλάζει είναι το interface.

Δεδομένου ότι τα data θα μπαίνουν στο μηχάνημα και στις δυο περιπτώσεις μέσω της usb3 θύρας λογικά δεν θα δεις διαφορά. Το sata πρωτόκολλο είναι σαφέστατα γρηγορότερο του usb3 αλλά δεν είναι αυτό που θα "μιλάει" με το laptop, πάλι το usb3 θα μεσολαβεί. Κοινώς δεν θα έχεις κάποιο ουσιαστικό upgrade.

 

Για χαώδης δεν ξέρω. Σίγουρα θα υπάρχει αλλά αρκετή για να παίζει ρόλο δεν νομίζω. Έχεις δει εσύ μεταξύ ενός στικακίου Χ κι ενός Υ σε μια νορμαλ μεταφορά δεδομένων, ας πούμε μερικές εκατοντάδες ΜΒ, διαφορά αρκετή για να είναι άξια αναφοράς; Προσωπικά δεν έχω προσέξει κάτι, όχι όμως πως έχουν πέσει στα χέρια μου και πολλά στικάκια.

 

δεν θα δω διαφορά αν στη θύρα usb3 μπεί στικ αντί για σκληρό απλό?

επίσης ρωτάω αν ένα στικ μπορεί να παίξει αυτό το ρόλο της συνεχούς εγγραφής διαγραφής.

Συνήθως τα χρησιμοποιούμε για μεταφορά αρχείων εδώ και εκεί .

Ξέρουμε ότι ένα πρόγραμμα daw εχει διαρκή πρόσβαση στο δίσκο.

 

Αν η διαφορά είναι χαώδης ποιά είναι αυτά που στέκονται καλά στον τομέα αυτό?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χαώδης δεν ξέρω. Σίγουρα θα υπάρχει αλλά αρκετή για να παίζει ρόλο δεν νομίζω. Έχεις δει εσύ μεταξύ ενός στικακίου Χ κι ενός Υ σε μια νορμαλ μεταφορά δεδομένων, ας πούμε μερικές εκατοντάδες ΜΒ, διαφορά αρκετή για να είναι άξια αναφοράς; Προσωπικά δεν έχω προσέξει κάτι, όχι όμως πως έχουν πέσει στα χέρια μου και πολλά στικάκια.

 

Παρεξήγησις... δεν εννοούσα ότι υπάρχει USB στικάκι που θα αναλογιζόμουν σαν υποψήφιο για να γράφει κάποιος δεδομένα από το Cubase, καθόλου μάλιστα.

 

Όμως ναι, η διαφορά ανάμεσα στα καλύτερα (ακριβά Sandisk) με τα χειρότερα (οτιδήποτε άλλο, ειδικώς κάτι Sony και Adata) ήταν χαώδης : μερικά από τα χειρότερα δεν τελείωναν καν ένα low level format, και οι ταχύτητές τους δεν αρκούσαν για να παίξει σωστά ένα FLAC.

 

Πόσα δοκίμασα το τελευταίο πεντάμηνο; ΟΛΑ, όσα ήταν διαθέσιμα σε επιφανές ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα - υπήρχε λόγος.

 

Μάλιστα δοκίμασα και όλα τα USB 2, με παρόμοια αποτελέσματα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά δεν νομίζω να έχω πάρει σαφή απάντηση:

υπάρχει ένα στικάκι (είναι εφικτό δηλαδή) να το έχω στον υπολογιστή μου και να ηχογραφώ ΕΚΕΙ ?

θα ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της ηχογράφησης και μάλιστα καλύτερα από έναν wd my passport που θα βρίσκεται στην ίδια υποδοχή?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου