Προς το περιεχόμενο

VOX ac4tv + fuzz = Πρόβλημα (?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εισαγωγή:

 

  Πριν 2 μέρες ήρθε το πακετάκι από γνωστό κατάστημα εξωτερικού (η παραγγελία έγινε πριν το μποϋκοτάζ). Ανοίγω το κουτί και αντικρύζω το κρεμ ενισχυτάκι. Πανέμορφο, σκέφτομαι. Αμέσως το ετοιμάζω και το πρώτο πράγμα που καρφώνω πάνω του είναι μία τέλε που βρέθηκε μπροστά μου (ήμουν στο δωμάτιο του φίλου μου Δημήτρη, γιατί στο όνομά του έγινε η παραγγελία). Ο ήχος που βγήκε ήταν αξιολάτρευτος. Σε λίγα λεπτά πάω στο δικό μου δωμάτιο και παίρνω το ταυράκι. Και τότε... Το gain καρφωμένο στη μέση, οι humbuckers να ξεδιπλώνουν όλο το high output που μπορούσαν και να κάνουν τις λαμπίτσες να σκούζουν από ηδονή. Ένα μειδίαμα σχηματίζεται στο πρόσωπό μου καθώς παίζω... Αφού έπαιξα καμια ώρα, λέω, για να δούμε τι γίνεται με τα πεταλάκια...

 

Το πρόβλημα:

 

Με τα modulation, eq, delay δεν είχα κανένα πρόβλημα (εντάξει, το volume του delay στις 9 o'clock λόγω υπεροδήγησης). Μόλις όμως άνοιξα το fulltone ultimate octave (fuzz + octave) κάτι δεν πήγαινε καλά. Δεν είχα καθόλου πρίμα. Καθόλου όμως. Ενώ η ένταση "παίζει". Το volume του fuzz είναι ρυθμισμένο ώστε η ένταση του παραμορφωμένου σήματος να είναι περίπου ίση με το bypass (το πετάλι είναι true bypass). Τα πρίμα επανέρχονται αν κατεβάσω το volume του fuzz πολύ χαμηλά, στις 7 o'clock... Σαν να πιάνει "κόφτη" ο προενισχυτής του VOX. Με τον Randall RG50TC δεν έχει κανένα πρόβλημα το πετάλι, ακόμα και αν τα πάω όλα στο τέρμα. Αντίθετα το DOD Classic Fuzz φαίνεται να παίζει μια χαρά με το Vox.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα ???

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα το μεγαφωνο του δεν μπορει να ανταπεξελθει σε τοση ...μπαμπουρα.... ;D & θολωνει ;D ,βαλε ενα ισχυροτερο σαν και αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/eminence_beta10.htm

 

γενικα ομως μιλωντας μη περιμενεις απο ενα τοσο μικρο ενισχυτακι να ειναι και πεταλομηχανη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμώ από την προσωπική μου πείρα και με τα δυο πως δεν υπήρχε καμία δυσλειτουργία ούτε του ενισχυτή, ούτε του πεταλιού. To φαζ που τοποθέτησες στο μίνιμουμ (7 ο'clock) σημαίνει πως υπήρχε η απολύτως ελάχιστη ενεργοποίηση του κυκλώματος που παραμορφώνεται για να σου δώσει το φαζ, και οποιαδήποτε τιμή πιο πάνω από αυτό δίνει τον πραγματικό φαζ ήχο, ο οποίος στο πετάλι αυτό είναι όντως αρκετά... fat (για αυτό τα πάει τέλεια και με λαμπερούς ενισχυτές). Εσύ αυτό το βρήκες μουντό στον Vox αλλά δεν μπορείς να τον συγκρίνεις με τον Randall - εντελώς διαφορετικός ενισχυτής.

 

Ίσως σε βοηθήσει ο μικρός διακόπτης που έχει το Ultimate Octave, αυτός που λέει Fat/Bright. Γύρισέ τον στο bright και ξαναδοκίμασε.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Για το μεγάφωνο δεν ξέρω αν "θολώνει". Σε οποιαδήποτε ρύθμιση, ακόμα και στο 1/4W, όπου η ένταση που πάει στο μεγάφωνο λογικά είναι πολύ μικρή, έχει την ίδια συμπεριφορά. Σαν να κόβονται τα πρίμα, και όταν ο ήχος αρχίσει να εξασθενεί, δηλαδή στο decay (ελπίζω να το λέω σωστά...) της νότας τα πρίμα επανέρχονται. Γι αυτό υποψιάστηκα τον προενισχυτή. Αυτό που με προβληματίζει, δηλαδή, πέρα από την "περίεργη" χροιά είναι και η αστάθεια στην ένταση κατά τη διάρκεια μιας νότας.

 

Τώρα το πετάλι το έχω αρκετό καιρό οπότε ξέρω πως περίπου ακούγεται. Ούτε στο bright βελτιώνεται η κατάσταση. Με το bright εκτός από κομμένα πρίμα έχω και κομμένα μεσαία.  :-\

 

Δεν έχει και κανένας γνωστός καμιά καμπίνα 16Ohm για να δω τι γίνεται με πιο σοβαρό μεγάφωνο (φαντάζομαι αν του βάλω 8Ohm θα έχουμε πρόβλημα, ε?). Anyway, I can live with that, εξάλλου τον πήρα κυρίως για να παίζω "καρφί", οπότε έχω τον "μεγάλο" για τα πεταλάκια.

 

PS 7 o'clock λέω για το output volume και όχι για το gain.

 

Και μιας και μιλήσαμε για μεγάφωνα, γιατί όσοι ενισχυτές έχουν celestion (και οι 2 που έχω) το διαφημίζουν με 100 αυτοκόλλητα και ταμπελάκια...? (προφανώς ρητορική ερώτηση  :) ) Celestion Inside !  ;D

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και μιλήσαμε για μεγάφωνα, γιατί όσοι ενισχυτές έχουν celestion (και οι 2 που έχω) το διαφημίζουν με 100 αυτοκόλλητα και ταμπελάκια...? (προφανώς ρητορική ερώτηση  Smiley ) Celestion Inside !  Grin

 

για να ξερεις οτι ειναι μπουρουχα και να παραγγελνεις μαζι με τον ενισχυτη και μεγαφωνα της προκοπης... :P ;D (εξαιρουνται τα blue & gold)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να σημειώσω πως αν και το Ultimate Octave είναι στην κατοχή μου (καμιά πεντάρα χρόνια) και με το Βοξάκι έχω παίξει σε μαγαζί και σπίτι, πως δεν τα έχω βάλει ποτέ μαζί, οπότε ίσως να μην θέλεις να λάβεις υπόψη την γνώμη μου. Όμως είχα δοκιμάσει επάνω στο Βοξάκι την Ακατανόμαστη νο.2 (δλδ την Line 6 M13), και τα drives της είχαν και διστόρσια και φαζ. Δεν είχα διαπιστώσει κάποια ανεπάρκεια, πέρα από τον αναιμικό ήχο του μεγαφώνου που είχε περιορισμένα μπάσα, boxy μεσαία και μικρές ανοχές σε μεγαλύτερες εντάσεις, ό,τι θα περίμενε δηλαδή κάποιος από ένα τέτοιο μεγάφωνο σε τέτοια καμπινούλα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται δεν περιμένω τον όγκο και την χροιά που παίρνω από τον 50άρη με το 12" μεγάφωνο, αλλά μου έκανε εντύπωση το ότι το DOD ακούγεται ίδιο (με ελαφρώς κομμένα μπάσα που μπορεί να είναι λόγω μεγαφώνου, EQ κλπ), ενώ το Fulltone ακούγεται προβληματικό. Μπορεί βέβαια απλά να μην "δένουν" μαζί...  ;D Δυστυχώς δεν έχω άλλα διστόρσια ή ντράιβ για να δοκιμάσω. Αργότερα θα ανεβάσω κλιπάκια από τους 2 ενισχυτές για να καταλάβετε καλύτερα τι προσπαθώ να περιγράψω, αλλά τώρα πάω για μαγείρεμα... (όχι, δεν θα φτιάξω λεμονάτο  ;D )

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου