Προς το περιεχόμενο

Bonamassa - Song of Yesterday solo - mpamps


mpamps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κομμάτι από τον πρώτο δίσκο των Black Country Communion.
(Hughes / Bonamassa / Sherinian / Bonham)


Το 'χα άχτι αυτό το solo!

Δεν έκατσα να το βγάλω όλο (2.5 λεπτά είναι όλο), αλλά μόνο όσο με ενδιέφερε.

Τα γρήγορα lick του δυστυχώς δεν τα έχω όσο καλά θα ήθελα..όσο ζω ελπίζω...

 

 Edit: Nέα version με -3db στην lead.

 

 

 

Επεξεργασμένο από mpamps
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • mpamps changed the title to Bonamassa - Song of Yesterday solo - mpamps
  • Moderator

Ήχος και παίξιμο τοπ, αλλά θα ήθελα λίγο καλύτερα μιξαρισμένη την κιθάρα. Είναι πολύ δυνατά τώρα νομίζω.

 

Έχεις ανέβει πάρα πολύ @mpamps, χίλια μπράβο!

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάμπη όλη μέρα κιθάρα παίζεις και το χεις πάει τρένο? Φοβερός! Πολύ καθαρό παίξιμο, και στα γρήγορα και στα αργά. Το χεις πάει και τέρμα στην ένταση οπότε αν έκανες μ@1κί@ θα ακουγόταν φουλ!

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ωραια παιξιματα ηταν αυτα ρε Μπαμπη! Μπραβο ρε φιλε!

 

Αφηνω στην ακρη τα της μιξης γιατι οντως επαιζες πανω απο το τρακ σε ενταση, αλλα δεν ειναι το ζητουμενο

Επισης δε θυμαμαι το αυθεντικο κομματι

Αυτο που ακουσα ομως μου αρεσε πολυ κ απο ηχο κ απο παιξιμο

 

Τα γρηγορα που λες, εσυ το ξερεις καθως χωρις να θυμαμαι το αυθεντικο δεν ακουσα κατι να χολαινει. 

Τα run παραειναι Γκαριμουριστικα παροτι το τρακ δε παραπεμπει προς τα εκει, πραγμα που ειναι κ του γουστου μου κ αναμενομενο απο Μποναμασα.

 

Μπραβο ρε συ, σουπερ!

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Χαίρομαι που σας άρεσε αυτό που ακούσατε.

Εμένα με χαλάνε 2-3 σημεία, αλλά σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος.

 

Σχετικά με την ένταση όντως το παράκανα. Το ανέβασα πάλι με την κιθάρα πιο χαμηλά.

 

35 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Τα run παραειναι Γκαριμουριστικα παροτι το τρακ δε παραπεμπει προς τα εκει, πραγμα που ειναι κ του γουστου μου κ αναμενομενο απο Μποναμασα.

Στα 2 γρήγορα runs που είναι 99% πένα θα έλεγα ότι η είναι έντονη και η επιρροή του Eric Johnson. Είναι χαρακτηριστική και η hexatonic ( 1 2 ♭3 4 5 ♭7) που χρησιμοποιεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mpamps είπε

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Χαίρομαι που σας άρεσε αυτό που ακούσατε.

Εμένα με χαλάνε 2-3 σημεία, αλλά σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος.

 

Σχετικά με την ένταση όντως το παράκανα. Το ανέβασα πάλι με την κιθάρα πιο χαμηλά.

 

Στα 2 γρήγορα runs που είναι 99% πένα θα έλεγα ότι η είναι έντονη και η επιρροή του Eric Johnson. Είναι χαρακτηριστική και η hexatonic ( 1 2 ♭3 4 5 ♭7) που χρησιμοποιεί.

Γενικα οι τρεις επιρροες του Τζο που βγαζουν ματι ειναι κυριως Κλαπτον, Γκαρυ κ Τζονσον. Στα γρηγορα ραν οι δυο τελευταιες. Το πεντατονικη +2 ειναι τυπικοτατο εργαλειο Γκαρυ (οχι οτι δεν ειναι Τζονσον). Μου θυμιζει πολυ περισσοτερο Τζονσον στα γκρουπινγκς του στις πεντατονικες, κατι που εδω δεν ακουσα. Αλλα ολα αυτα τα λεω στο πως μου φανηκε απο το αφτι. Για να το λες εσυ που το εβγαλες κατι θα ειδες. Οποτε δε διαφωνω😊

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ σκεφτόμουν αν είναι να ανεβάσω και το transcription που έκανα σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται, αλλά κάτι μου λέει ότι θα υπάρχουν copyright issues.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
44 λεπτά πριν, mpamps είπε

Εν τω μεταξύ σκεφτόμουν αν είναι να ανεβάσω και το transcription που έκανα σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται, αλλά κάτι μου λέει ότι θα υπάρχουν copyright issues.

 

Γιατί να υπάρξουν; Ανεβάζεις δικό σου transcription, δεν μοιράζεσαι αγορασμένο third party transcription.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάμπη, εξαιρετικός και μεγάλη διαφορά στο παίξιμο σε σχέση με πριν 2-3 χρόνια, όταν ανεβάζετε αντίστοιχα solo covers.

Βέβαια, προτιμώ να σε ακούω στα δικά σου σόλο, όπου παίζεις 100% ελεύθερα. Στα cover, προσπαθώντας να ακολουθήσεις το ορίτζιναλ, μοιάζει σαν να κρατιέσαι λίγο πίσω για να μη "χάσεις" κάποια νότα.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου