Προς το περιεχόμενο

Σκούριασμα χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μονο εγω ξερω το τι φταει και εχω το μυστικο για να μην ξαναεμφανιστει ιδρωτας και σκουρια για πολυ καιρο... αλλα κοστιζει κατι...

 

Και το μυστικο ειναι?!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν καποιος πινει αλκοολ ο ιδρωτας του γινεται τοξικος.

 

Νομίζω ότι ο ιδρώτας είναι έτσι κι αλλιως ΠΑΡΑ πολύ τοξικός και χωρίς ξύδια.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο ιδρώτας είναι έτσι κι αλλιως ΠΑΡΑ πολύ τοξικός και χωρίς ξύδια.

 

σα δικαιολογία μου ακούγεται αυτό  8) ;D

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αλήθεια, και είναι ο λόγος που τα όπλα βγαίνουν σε ανοξείδωτα, ή καλυμμένα με ρητίνες ή αλλιώς θέλουν λάδωμα μετά από κάθε χρήση, όπως προτείνουν οι κατασκευαστές λεπίδων για μαχαίρια ή ξίφη.

 

Το γεγονός ότι είμαι σεσημασμένος δεν σημαίνει ότι είμαι και ένοχος… ;D

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασσικο μου προβλημα ειναι ο υδρωτας στα live. μιλαμε για λουσιμο κανονικο. κουβαλαω παντα αλλες μπλουζες. και οταν επαιζα 6 μερες την εβδομαδα σε μαγαζια, οι χορδες απλα τα επαιζαν. καθε 2 μερες ηθελαν επιγοντως αλλαγη γιατι απο την σκουρια εκοβαν δαχτυλα. πολλες φορες στο παρελθον χρησιμοποιουσα elixir αλλα δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα. μου φαινονται αρκετα σκληρες σε bend και παιξιμο γενικα και χωρις σκασιμο. φετος δεν το εκανα και μου βγηκε ακριβα.... τωρα το ξαναγυρισα στις elixir απο αναγκη. δεν γινεται να φευγει ενα μεροκαματο την εβδομαδα σε χορδες...

 

καποιος μιλησε για μυστικο... για πες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω για elixir, αλλα αν καποιος ενοχλειται απο τον ηχο τους, θα του ελεγα να δοκιμασει και fast fret. Στα δικα μου οργανα κανει διαφορά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλήσαμε για Elixir, κάποτε υπήρχαν και οι Black Diamond, οι οποίες είχαν και αυτές περίβλημα και τα λοιπά, και είχαν μεγάλες αντοχές. Και ήταν σίγουρα "μαλακές" στα bends. Αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα (φαντάζομαι πως ναι) γιατί δεν με είχε ενθουσιάσει ο ήχος τους και τις παράτησα.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχισε να σκουπιζεις τις χορδες σου μετα απο καθε παιξια(προβα,live,κ.α.)...με ενα απαλο πανακι με λιγο ασπρο οινοπνευμα... Επισης εχω να πω οτι το περασμενο καλοκαιρι(καναμε αρκετες εμφανισεις) ειχα 3 περιπου μηνες τις ιδιες χορδες...dean markley(09) την πρωτη βδομαδα μου σκουριασαν...τις εβγαλα απο επανω τις περασα με βουρτσακι πολυ πολυ ψιλο(σαν αυτο που χρησιμοποιει η μανα μου για τις κατσαρολες ;D) μετα τις σκουπισα καλα με ενα πανι...τις περασα με ασπρο οινοπνευμα...και τις ξαναπερασα στην κιθαρα...οι χορδες μπορει να ηταν ψιλομαυρες μεχρι και τον τριτο μηνα ομωσ δεν υπηρχε ιχνος σκουριας ;) μπορει να χανει λιγο απο ηχο...γιατι σε σχεση με μια κιθαρα με μιας βδομαδας χορδες...η δευτερη εχει ποιο γεματο ηχο...αλλα η δικια μου κρατησε για 3 μηνες με οχι και τοσο ''τζαμι'' ηχο αλλα χωρις να χρειαστει να αλλαξω χορδες για πολυ καιρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω για elixir, αλλα αν καποιος ενοχλειται απο τον ηχο τους, θα του ελεγα να δοκιμασει και fast fret. Στα δικα μου οργανα κανει διαφορά :)

 

Είμαι κι εγώ χρήστης του fast fret αν και όλο και λιγότερους βλέπω τελευταία να το προτιμούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κι εγώ χρήστης του fast fret αν και όλο και λιγότερους βλέπω τελευταία να το προτιμούν.

λεω να τις δοκιμασω και εγω.... για να δουμε. οσον αφορα τις black diamond, ειναι οι πιο αθλιες χορδες που εχω βαλει. πλαστικος ηχος, μηδεν παραμορφωση και χαλια καθαρα. αν και δεν προλαβα να μετανιωσω για πολυ για τα 15 ευρω που πεταξα γιατι την 3η μερα μου εσπασε η μια χορδη πανω που επαιζα συγχορδιες... αν ειναι δυνατον...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου