Προς το περιεχόμενο

Boήθεια με Reason-πώς το χρησιμοποιώ live?


snil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την ομορφη παρεα του noiz!

 

θα ηθελα την βοηθεια σας..

χρησιμοποις το Reason 4 για παραγωγη μουσικης κ θα ηθελα να ρωτησω ποια διαδικασια πρεπει ν ακολουθησω αν χρειαστει να παιξω καποιο κομματι μου live..

εχω ολα μου τα κομματια σε reason μορφη..

 

σας ευχαριστω πολυ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου snil και καλως ηρθες!

Υποθετω αν δε θες να πειραξεις τιποτα στα κομματια προκειμενου να τα παρουσιασεις live, σου αρκει να εχεις ενα laptop που θα τρεχει το reason και να παιζεις τα rsn αρχεια σου.

Τωρα για να ειναι όντως κατι live (αφου αναγκαστικα θα εχεις και αρκετα προηχογραφημενα) ωραιο θα ειναι να εχεις ενα midi keyboard για να παιζεις εκεινη τη στιγμη καποια μελωδια, ή καποιο controller να ελεγχεις σε πραγματικο χρονο διαφορες παραμετρους (καποιο φιλτρο ισως σε καποιο synth; τα knobs του screamer; δικό σου θεμα αυτο :)  )

 

EDIT: Θα θελα να συμπληρωσω πως ισως θα εχει ενδιαφερον για το live παιξιμο των κομματιων να φορτωσεις αρκετα απ' τα μερη σου σε ενα combinator και να μοιρασεις σε ζωνες το keyboard σου ώστε να παιζεις παραπανω απο ενα θεματα live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστω πολυ !!

 

βασικα κ γω κατι τετοιο σκεφτομουν, γιατι αλλιως τι live θα ηταν ?;)

σ ενα κοματι εχς να παιζουν ξερω γω 5οργανα.. οποτε θ' 'αναλαβω' ενα κυριο ξερω γω κ να παιζω.. και οι 'μεγαλοι' του ειδους καλλιτεχνες, ετσι κανουν ?

 

παντως κ παλι ευχαριστω ρε φιλε γτι δν ηξερα λεω μην το σκεφτηκα μονο εγω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακαλω!

καλα οι μεγαλοι του ειδους καλλιτεχνες ψιλοσνομπαρουν γενικα το reason απ' οσο εχω καταλαβει, αλλα προσωπικα πιστευω πως οτι σε βολευει καλο ειναι.

Παντως για δοκιμασε να περασεις τα καναλια του reason μεσω rewire σε καποιο πιο "κανονικο" sequencer.

Ειδικα για live θα σε βολεψει πολυ το ableton live, και ειναι γεγονος πως θα εχεις καλυτερο ηχο γιατι θα μπορεις να βαλεις και vst plugins σε καθε καναλι σου ξεχωριστα, αντι να τα μιξαρεις ολα στο mixer του reason.

Επισης θα μπορεσεις να ξεπερασεις το προβλημα χαμηλης σταθμης που εχει το reason (ή είχε, δε ξερω αν το χουν φτιαξει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης θα μπορεσεις να ξεπερασεις το προβλημα χαμηλης σταθμης που εχει το reason (ή είχε, δε ξερω αν το χουν φτιαξει)

 

Ποια έκδοση? Το κάνω rewire σε Cubase και σε Ableton, και ποτέ δεν είχα πρόβλημα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω πολυ παιδεια αλλα επειδη ειμαι κ λιγο noob θα ηθελα να ρωτησω τι ειναι το rewire σε Cubase ( το Cubase το ξερω (: ) και δεν πολυ καταλαβα το ''να περασεις τα καναλια του reason μεσω rewire σε καποιο πιο "κανονικο" sequencer''  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια έκδοση? Το κάνω rewire σε Cubase και σε Ableton, και ποτέ δεν είχα πρόβλημα...

 

θυμαμαι να το λενε σιγουρα ως την 2,5 (ισως και 3).

ισως να ισχυε αν εκανες export κατ' ευθειαν απ' το reason (;)

παντως και τωρα που το δουλευω σε rewire με ableton live μια μικρη διαφορα εχω την αισθηση πως την ακουω σε σχεση με vst's που δουλευω απ' το live, και κανω ενα μικρο boost στα καναλια του reason.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να υπάρχει και να μην την έχω προσέξει...

 

Snil, Rewire είναι μια μέθοδος διασύνδεσης προγραμμάτων ηχογράφησης και μουσικής παραγωγής όπως το Cubase, το Ableton Live, το Reason κλπ., με το real time audio output του ενός να δρομολογείται κατευθείαν στο άλλο την στιγμή που τρέχουν και τα δυο ταυτόχρονα. Αυτό σου δίνει το πλεονέκτημα να χρησιμοποιείς στο Α (πχ. στο Cubase) ένα project που έχεις φτιάξει στο Β (πχ. στο Reason), με σκοπό να υποστεί μια άλλη επιπλέον επεξεργασία, να προσθέσεις δυνατότητες ηχογράφησης στο Reason κλπ. Το τελευταίο γίνεται εδώ και λίγο καιρό με το Record της Propellerhead, αλλά σαν γενική μέθοδος εξακολουθεί να είναι ιδιαίτερα χρήσιμη.

 

Για περισσότερα:

http://www.propellerheads.se/products/reason/index.cfm?article=rewire&fuseaction=get_article

http://en.wikipedia.org/wiki/ReWire

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστω πολυ bloody_sunday !!!

 

και αυτο που χρησιμευει σ ενα live ? Γιατι ειναι προτειμοτερο να κανω αυτο απ' το να χω απλα μονο το reason κ να ελεγχω σε πραγματικο χρονο ενα απ τα καναλια ( οργανα ) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο λόγο πέρα από το γεγονός πως ίσως να έχεις wav αρχεία που θα θες να χειρίζεσαι σε realtime, ή πως ίσως να σε βολεύει περισσότερο το interface άλλου προγράμματος όπως το Ableton Live... θα πρέπει να σου απαντήσει ο Panpan που το ανέφερε.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου