Προς το περιεχόμενο

Karma σαν arpeggiator στο M3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά,

Tί γίνεται επιτέλους με αυτό το KARMA του Μ3? Μπορούμε να φτιάξουμε δικά μας patterns, όπως φτιάχναμε user patterns στο το arpeggiator του triton?

Αν ναι, πως? Δεν βρίσκω πουθενά οδηγίες... Στο TRITON ήταν πανεύκολο, global, menu, arpeggiator patterns... Στο Μ3 πώς γίνεται, έχω σκάσει πια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη φάση θα ήταν καλό να διαχωρίσεις λίγο τις λειτουργίες arpeggiator και Karma. Το arpeggiator παίζει ένα συγκεκριμένο, επαναλαμβανόμενο arpeggio, το Karma φτιάχνει ολόκληρες μουσικές φράσεις και ρυθμούς βασισμένο σε αλγόριθμους. Είναι αρκετά πιο πολύπλοκο για να μπορέσουμε να τα συγκρίνουμε σαν λειτουργίες και χειρισμό.

 

Πέραν αυτού, ρίξε μια ματιά στο παρακάτω wiki περί Karma, έχει πολλές πληροφορίες και νομίζω ότι θα βρεις αυτό που ψάχνεις:

http://karma-lab.wikidot.com/

 

Νομίζω ότι ειδικά αυτή η σελίδα είναι όλα τα λεφτά για αυτό που σε απασχολεί. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alchemist το ξέρω ότι είναι διαφορετικά πράγματα, αλλά θεώρησα ότι αφού το KARMA είναι τόσο μπροστά στις μουσικές φράσεις, θα περιείχε και τις βασικές λειτουργίες του arpeggiator... που τις περιέχει δλδ, απλώς πλέον έχουν αφαιρέσει για κάποιο λόγο την δυνατότητα να φτιάξεις δικά σου patterns μέσα από το Μ3 (το οποίο είναι μεγάλο ΚΡΙΜΑ) αλλά όπως διάβασα μπορείς να αγοράσεις το KARMA Software για PC ή MAC και να φτιάξεις εκεί τα δικά σου patterns... Αλλά κάνει κάτι σε 160 ευρώ!!! Δλδ έλεος!!! Fail!!!

Ευχαριστώ πολύ για τα links σου δεν τα είδα ακόμα αλλά φαίνονται πολύ πολύ χρήσιμα!! Θα τα δώ και ελπίζω με όλο μου το είναι να με διαψεύσουν σχετικά με το Fail που ανέφερα πριν!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"The KARMA Software can specifically emulate the Triton Arpeggiator (which is also the arpeggiator found in the M50) in any GE that uses the RTC Model GV1: Gated Vel/Pat 1, but doing so is not editable on the level of those arpeggiators and requires the KARMA Software to actually edit the arp pattern. This cannot be done on the OASYS/M3 itself. Stephen Kay has said that a page could be designed for the OASYS/M3 that shows only the key elements of a GV1-based GE, in a format similar to the Arpeggiator pages/tabs on the M50, which would provide a simple interface for creating arpeggiator GEs. However, whether such a page makes it into a future OS update for the OASYS/M3 is dependent on whether Korg decides to expend the resources to make it happen."

 

KORG Fail !! Άντε τώρα να κάτσω να μαζέψω 160 ευρώ για τις βλ@κείες τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου