Προς το περιεχόμενο

Πεταλακια για Μεταλ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευτυχως που επεσαν στο τραπεζι και αυτες οι δυο ρεαλιστικες απαντησεις...Γιατι αν εβλεπα Telegun MSD ''καρφωμενο'' σε Marshall MG θα ηταν σιγουρα μια σου-ρεαλιστικη σκηνη...

Με λιγα λογια. Αν θες αποτελεσματα παρε καλυτερο ενισχυτη. Οποιο πεταλι και να συνδεσεις με τον ενισχυτακο σου, ειτε ειναι Behringer των 20 ευρω, ειτε Telegun των 300 τον ιδιο ΜΕΤΡΙΟ ηχο θα ακουσεις... :-\

Ακριβώς...

+10000

Θα ήταν κρίμα να αγόραζες ένα πετάλι της τάξεως των 250 ευρώ και βάλε,αν δε σκοπεύεις να αλλάξεις ενισχυτή(και να πάρεις λαμπάτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για Mashall-ο-ηχοχρωμα, θα σου ελεγα να ακουσεις και το Ibanez Tube Κing. Good Stuff 8). Λιγο γαιδουρι, αλλα what the hell?...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια για να μη κάνω καινουργιο θέμα.Αξιζει καμία απο τις μόντες στο mt2;Στο tube καλες ακουγονται αλλα....Λογικα κανας telegun η jam  θα τις κάνουν και το σκεφτομαι τώρα τελευταια.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να πάρεις καινούριο ενισχυτή πάρε κάποιον που να σε βολεύει για αρχή το drive του ενισχυτή (ένας Peavey ή Laney θα σου κάνει λογικά)... Αν ψάχνεσαι μόνο για πετάλι να το δοκιμάζεις στο στούντιο πήγαινε άκου το smash box της Ibanez και το Rat...

 

Ρε παιδια για να μη κάνω καινουργιο θέμα.Αξιζει καμία απο τις μόντες στο mt2;Στο tube καλες ακουγονται αλλα....Λογικα κανας telegun η jam  θα τις κάνουν και το σκεφτομαι τώρα τελευταια.

Το mt2 είναι πολύ μέτριο πετάλι για εμένα. Καλύτερα πάρε το distortionX της Behringer (σε σύγκριση δίπλα δίπλα ήταν πολύ καλύτερο το Behringer σε metal καταστάσεις με ομόφωνη απόφαση 3 ατόμων)...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Άλλαξε ενισχυτη και παρε καποιον λαμπατο

 

2. Πρωτη επιλογη πεταλιου: fatfoot (λαμπάτο) made by telegun (~450 euro), εναλλακτικά αλλά χειρότερο ειναι το msd (transistor) made by telegun (~200 euro) και τιποτα αλλο!!!

 

3. αν θες ογκο χρειάζεσαι 12" μεγαφωνο οπωσδήποτε.

 

Αν παρακάμψεις καποιο απο τα παραπάνω βηματα το αποτελεσμα δεν θα ειναι ποτε το τέλειο. (κατα την γνωμη μου παντα.. Μιας και εχω φάει πολλά λεφτα κατά την  παροδο των χρονων προσπαθωντας να πηδήξω καποια απο τα παραπάνω βηματα )

 

 

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Συμφωνώ κατα μεγάλο βαθμό με το φίλο ax1ss.Τα βήματα αυτά είναι καθοριστικά για πιο "επαγγελματικό" και στουντιακό αποτέλεσμα.

Βέβαια στο μόνο που αν θες δε διαφωνω αλλά έχω μια ενναλακτική πρόταση έιναι να μην κολλάς με την πληθώρα των παρεχόμενων εφε και μην παρασήρεσε απο μέρκες και πολλές γνώμες.Το αυτί και η ψυχή σου θα σου δωσουν τον τόνο που θες αλλιώς θα καταντήσεις να είσαι απλά ένα κιθαριστικό "παπαγαλάκι" όπως χιλιάδες. Πάντως σίγουρα το πρώτο που θα πρέπει να κοιτάξεις δεν είναι το πετάλι αλλά το ποθ αυτό θα μπαίνει(Ενισχυτής-ηχείο).Άσε που ολοένα οι κατασκευαστές φτιάχνουν λαμπ. ενισχ. που έχουν dist. που σκοτώνει πολλά πεταλακια.Άκου τι θες και όχι τον τυπο στο mp.3 που παιζει τωρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Άλλαξε ενισχυτη και παρε καποιον λαμπατο

 

2. Πρωτη επιλογη πεταλιου: fatfoot (λαμπάτο) made by telegun (~450 euro), εναλλακτικά αλλά χειρότερο ειναι το msd (transistor) made by telegun (~200 euro) και τιποτα αλλο!!!

 

3. αν θες ογκο χρειάζεσαι 12" μεγαφωνο οπωσδήποτε.

 

Αν παρακάμψεις καποιο απο τα παραπάνω βηματα το αποτελεσμα δεν θα ειναι ποτε το τέλειο. (κατα την γνωμη μου παντα.. Μιας και εχω φάει πολλά λεφτα κατά την  παροδο των χρονων προσπαθωντας να πηδήξω καποια απο τα παραπάνω βηματα )

 

 

 

Το 1. και 3. πανε κι ερχονται, αλλα αν το 2. ισχυει, πως και δεν εχουν φαληρισει ολοι οι αλλοι κατασκευαστες πεταλιων; Αυτο το "τιποτα αλλο!!!" χωρις περαιτερω τεκμηριωση δεν δειχνει κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου