Προς το περιεχόμενο

Τranscriptions και φιλότιμο...


Sami Amiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Λοιπόν, μου έτυχε κάτι πολύ διδακτικό τις τελευταίες μέρες.

 

Είχα προ καιρού αγοράσει κάποια transcriptions από παλιά jazz από ένα πολύ γνωστό transcriber της αλλοδαπής - δεν θα αναφέρω το όνομά του για ευνόητους λόγους - , και τώρα τελευταία αποφάσισα να κάνω κάποια διδακτικά videos γύρω από αυτά, μια και η παλιά jazz είναι από τις μεγάλες μου αγάπες. Σκέφθηκα μάλιστα να παίζω το κομμάτι μια φορά στην ταχύτητά του και μία αργά ώστε να μπορεί κάποιος να δει το τι ακριβώς συμβαίνει.

 

Ξεκινάω λοιπόν με ένα από αυτά τα transcriptions. Το διαβάζω, και μετά πάω να το παίξω πάνω από την ηχογράφηση.

 

Συνειδητοποίησα ότι είτε η ηχογράφηση ήταν... λάθος, ή το transcription! Υπήρχαν σημεία ολόκληρα που ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Αποτέλεσμα:

 

Κάνω το δικό μου transcription εκ θεμελίων. Πολύς χρόνος χαμένος, από τη στιγμή που πλήρωσα τα ωραία μου λεφτουδάκια να αγοράσω το έτοιμο. Τουλάχιστον, σίγουρα σωστό.

 

Το στέλνω στον transcriber μαζί με ένα ωραιότατο στόλισμα. Σε στυλ, μεγάλε, αν το έπαιρνα από το internet τζάμπα, οκ ας ήταν full στα λάθη, αλλά το πλήρωσα! Και κάποια λάθη ήταν τύπου copy-paste. Αντί να δει τι έκανε ο παίκτης σε αντίστοιχα σημεία του κομματιού, που έκανε μικρές παραλλαγές, αυτός αντέγραφε τα ίδια! Τα λάθη τύπου copy-paste είναι δείγμα βιασύνης, και είναι για κλωτσιές. Δείχνουν απόλυτη ανευθυνότητα από τον transcriber. Απλώς δεν έδωσε την πρέπουσα σημασία στο κομμάτι, ή στη δουλειά του, ή στον κακομοίρη τον άνθρωπο που θα τον πληρώσει και θα το διαβάσει.

 

Εν τέλει, μου απαντάει, ζητώντας μου συγνώμη, και κάνοντας κάποιες αλλαγές στο transcription του, αλλά κρατώντας κάποια εξώφθαλμα λάθη. Ακολούθησε δεύτερο καταχέρισμα με λεπτομερή αναφορά των λαθών στην καινούρια παρτιτούρα. Περιμένω τη δεύτερη απάντηση.

 

ΙΘΙΚΟΝ ΔΙΔΑΓΜΑ: ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑ TRANSCRIPTION!!! Θα τα θεωρείτε όπως ακριβώς τους απατεώνες που αποφάσισαν να αλλάξουν ζωή: συνεχής έλεγχος για να είστε σίγουροι. Διότι αν βασιστείτε σε transcription που δεν είναι σωστό, θα καταλήξτε ρεζίλι, χωρίς να φταίτε εσείς. Πάντοτε να τα τριπλοελέγχετε πριν τα παίξετε. Να είστε σίγουροι για την ορθότητα του κειμένου.

 

Αυτό να το έχετε και για βιβλία. Υπάρχουν θρυλικά συγγράματα, όπως π.χ. το Structure of Atonal Music του Allen Forte, που είναι πήχτρα στα λάθη. Και μάλιστα είναι τόσο να μην πω τι το συγκεκριμένο άτομο, που δεν δέχεται καν αναφορά λαθών. Για κλωτσιές. Τέλος πάντων...

 

Αυτά και καλή τύχη. Είναι ζούγκλα εκεί έξω...

 

 

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχεις δίκιο και είναι πολύ κρίμα... Προφανώς στην ανάγκη των εκδοτικών οίκων να βγάλουν λεφτά, τύπωσαν 50,000 κομμάτια, ή κάτι τέτοιο και τους έχουν μείνει τα 20,000... Πώς να τα πετάξουν τώρα;

 

Άσε να μη μπω στο χώρο της ορχηστρικής μουσικής και των παρτών... Εταιρίες όπως η Kalmus (ΟΛΑ της τα ορχηστρικά, και έχει και πολλά) είναι απλά απαράδεκτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συμφωνώ απόλυτα. Για αυτό υπάρχουν οι editors! Είναι τεράστια αμαρτία να κάνει κανείς παρασπονδίες τέτοιου τύπου. Για σκέψου να γράψει κανείς τις εξισώσεις λάθος σε ένα επιστημονικό paper, τον κρεμάνε ανάποδα! Αλλά όλα περνάνε αβρόχοις ποσί στη μουσική. Απαράδεκτο...

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως θα έπρεπε να δώσεις το όνομα του κ. στην Αλλοδαπή. Όχι απο κακία, αλλά όπως εγώ έδωσα μια εταιρία, κι εσύ ένα βιβλίο, να ξέρει ο κόσμος να το αποφεύγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συμφωνώ, απλώς βρίσκομαι ακόμη στη διαδικασία καταχερίσματος και θέλω να δώ τι είδους συμπεριφορά θα επιδείξει μέχρι τέλους πριν τον δώσω. Απλώς θα σας πώ ότι αν πάτε να πάρετε transcriptions για κάποια παλιά κομμάτια jazz και δείτε ότι ο τύπος είναι από τη Γαλλία, μιλήστε μου πρώτα!

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πίστεψέ με, έχω κάνει πάνω από 100, το ξέρω καλά και συμφωνώ μαζί σου. Αλλά όταν θες να βγάλεις μαζικά κομμάτια, θες να γλυτώνεις χρόνο. Μπορείς να διαβάσεις 10 κομμάτια την ημέρα, αλλά δεν μπορείς να κάνεις 10 transcriptions την ημέρα! Εκεί που φτιάχνεις πρόγραμμα σε μία εβδομάδα διαβάζοντας, το φτιάχνεις σε ένα χρόνο αλλιώς. Οπότε λες, ας τα αγοράσω να γλυτώσω χρόνο. και εν τέλει δεν γλυτώνεις τίποτε άλλο εκτός από τα λεφτά σου...

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου