Προς το περιεχόμενο

Neckthrough κατασκευή


SPYROID

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους μετά από 2,5 με 3  :o χρόνια κατάφερα να τελειώσω την ηλεκτρίκη που είχα ξεκινήσει. Πήρε τόσο καιρό γιατί ασχολήθηκα λίγο, την παράταγα, μετά απο καιρό πάλι λιγάκι... (έπαιξε και μια μετακόμιση ενδιάμεσα). Έφτιαξα λοιπόν ένα βίντεο για να σας την παρουσιάσω για να μην φορτώσω το θέμα με είκοσι και φωτογραφίες.

Ακόμα δεν εχει τελειώσει, (μένουν ακόμα φτιάξιμο nut, intonation, κωλήσεις, και καπάκια για ηλεκτρικά και βίδα βέργας ) αλλά μεχρι να γίνουν όλα αυτά μπορεί και να έχω γεράσει  :D οπότε επιφυλάσομαι για κλιπ αργότερα.....

Περιμένω σχόλια ειδικά από τις μαστοράντζες του φόρουμ!!!

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι εγινε ρε παιδια απο τα 80 ατομα που το ειδαν δεν εχει κανεις αποψη;

Ουτε εστω "Μεγαλε πατατα το εργαλειο"

ή "Σιγα την λαλακια που εφτιαξες"

αν ηταν tele θα είχε πιο πολυ ενδιαφερων!!!  :-\

 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο φιλε spyroid, το οργανο εμφανισιακα φυσαει. Αναλογα αποτελεσματα και στον ηχο να εχεις...

Υ.Γ Το καπακι για τα ηλεκτρικα (απο βεγκερ?) δεν το χρησιμοποιησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μη μας μαλώνεις μια παράγραφο έγραψες και μας άφησες να μυρίσουμε όνυχα (τουλάχιστον . Πού βασίστηκες για το σχήμα; Πού βρήκες templates; Τί ξυλεία χρησιμοποίησες, τί hardware;

Λίγες πρόχειρες ερωτήσεις, οι πρώτες που μου ήρθαν. ;)

 

Έγινε πολύ όμορφη. Εντυπωσιακό το σάντουϊτς, γενικά οτιδήποτε μη bolt-on και δη carved μου φαίνεται πολύ δύσκολο project. Μήπως δεν ήταν το πρώτο σου;

 

Στο χέρι τί αίσθηση σου αφήνει;

(Μου δίνει μια φλου εντύπωση ότι θα είναι βαριά. Είναι?)

 

Καλορίζικη και μπράβο. 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία δουλειά αν και το σχήμα δεν είναι από αυτά που με τραβανε αλλά σημασία έχει τι αρέσει σε σένα.

 

Τα ηλεκτρικά πως θα δουλεύουν?

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τρελη αδυναμια στις neck through και ιδιαιτερα σε αυτες που τα laminates εχουν μεγαλυτερο φαρδος απο το μανικι, οπως η δικη σου! Μου αρεσε πολυ το εντονο σκαψιμο που εκανες στο top και προσωπικη μου προτιμηση θα ηταν το heel να ειχε σκαφτει επισης πιο εντονα. Αλλα γουστα ειναι αυτα!

Ευχομαι να την τελειωσεις συντομα και δεν θα ειχα προβλημα να εβλεπα οχι 20, αλλα 120 φωτος  :D

 

Δωσε μας και λεπτομερη specs!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εγινε ρε παιδια απο τα 80 ατομα που το ειδαν δεν εχει κανεις αποψη;

Ουτε εστω "Μεγαλε πατατα το εργαλειο"

ή "Σιγα την λαλακια που εφτιαξες"

αν ηταν tele θα είχε πιο πολυ ενδιαφερων!!!  :-\

Δεν ειναι και υποχρεωμενοι

 

Ε μη μας μαλώνεις μια παράγραφο έγραψες και μας άφησες να μυρίσουμε όνυχα (τουλάχιστον. Πού βασίστηκες για το σχήμα; Πού βρήκες templates; Τί ξυλεία χρησιμοποίησες, τί hardware;

Λίγες πρόχειρες ερωτήσεις, οι πρώτες που μου ήρθαν. ;)

 

Καλα σου λεει ρε δωσε καμια πληροφορια στον κοσμο και τραβα και καμια καλη φωτο με καλυτερο φωτισμο και καλυτερες ποζες γιατι αυτες αδικουν το τελικο αποτελεσμα.

:)

Πες και τι θα κανεις με τα ηλεκτρικα μηπως και καταλαβουμε το λογο που εχεις ανοιξει 50 τρυπες στο σωμα.

Εγω παντως που την εχω δει απο κοντα λεω οτι ειναι πολυ πιο ωραια απο αυτο που φαινεται στο βιντεο.

 

 

α και για να μην ξεχνιομαστε

Ρε φιλαρακο τη λαλακια ειναι αυτη, σου πηρε 3 χρονια να φτιαξεις αυτη τη πατατα? Αν ηταν τελε ισως να τη κοιταζα με αλλο ματι. :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο φιλε spyroid, το οργανο εμφανισιακα φυσαει. Αναλογα αποτελεσματα και στον ηχο να εχεις...

Υ.Γ Το καπακι για τα ηλεκτρικα (απο βεγκερ?) δεν το χρησιμοποιησες?

Ακομα δεν το εχω βαψει και θελει και λιγο τριψημο για να χωρεσει τωρα με το βερνικι

μπορει να του βαλω καμια φλιδα απο αλλο ξυλο να δω μην ταιριαξω τιποτα πιο ωραιο,

Ε μη μας μαλώνεις μια παράγραφο έγραψες και μας άφησες να μυρίσουμε όνυχα (τουλάχιστον . Πού βασίστηκες για το σχήμα; Πού βρήκες templates; Τί ξυλεία χρησιμοποίησες, τί hardware;

Λίγες πρόχειρες ερωτήσεις, οι πρώτες που μου ήρθαν. ;)

 

Έγινε πολύ όμορφη. Εντυπωσιακό το σάντουϊτς, γενικά οτιδήποτε μη bolt-on και δη carved μου φαίνεται πολύ δύσκολο project. Μήπως δεν ήταν το πρώτο σου;

 

Στο χέρι τί αίσθηση σου αφήνει;

(Μου δίνει μια φλου εντύπωση ότι θα είναι βαριά. Είναι?)

 

Καλορίζικη και μπράβο. 8)

Ενταξει δεν μαλωνω αλλα καταλαβαινεις... ο ενθουσιασμος

Για το σχεδιο εφτιαξα δικο μου πατρον, και ολλα δεν εχουν γινει με βαση κατι αλλο.

Τα ξυλα ειναι σφενδαμος και καρυδια Αμερικης.

Το Hardware ειναι ως εξης

Κλειδια http://www.guitarfetish.com/Wilkinson-EZ-LOK-locking-Tuners-3x3-fits-Gibson-Headstocks_p_880.html

Γεφυρα απο ebay noname

ταστα fender jumbo

μαγνητες μεση http://www.guitarfetish.com/Brighton-Rock-Alnico-Single-75K-Pickup_p_1516.html

neck generatorhttp://www.tonerider.com/pickups/humbuckers.html

Bridge duncan design αγορασμενος απο συμφορουμιτη

Γιατι το λες. Η πρωτη ειναι σου λεω!!!!

Βαρια δεν ειναι πολυ γιατι δεν εχει πολυ παχος

Το μπρατσο ειναι πολυ στιβαρο. Λιγο που επεξα ασεταριστη ειναι αρκετα ανετη.

Θα αφησω να κρινουν και αλλοι που θα την δοκιμασουν. οταν ειναι ετοιμη.

 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου