Προς το περιεχόμενο

Αγορά κάρτας ήχου, ακόμα μια φορά...


quintiplet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται παιδιά, αν και διάβασα αρκετά post στο noiz όσο αναφορά τις κάρτες ήχου δεν έβγαλα τα συμπεράσματα που χρειάζομαι για να προχωρήσω σε αγορα. Θα γίνω πιο συγκεκριμένος, για να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε  :)

 

1. Δουλεύω σε xp

2. Θέλω είσοδο mic και phantom power για condenser mics

3. Midi interface

4. Τιμή : 200 - 300 ευρά

5. Απαραίτητες εισοδοεξόδους για ηχογράφηση των συνιθισμένων οργάνων

6. Να είναι εξωτερική, άρα φορητή

 

Επίσης έχω τις εξής απορίες:

 

1. Αξίζει να δώσω παραπάνω χρήμα για να αγοράσω κάρτα 192 khz?

2. Από αυτά που συζητήθηκαν εδώ μάλλον οι περισσότεροι ψηφίζετε firewire αντί usb 2? Αν καταλήξω σε firewire, μπορώ να χρησιμοποιήσω τη θύρα firewire της soundblaster audigy που έχω, χωρίς να τη χρησιμοποιώ ως κάρτα ήχου ή να πάρω ξεχωριστή pci firewire κάρτα γι αυτό το σκοπό?

3. Βασική μου ανάγκη είναι να πετυχαίνω πολύ μικρό latency (reason, guitar rig, κλπ) Όλες    οι κάρτες αυτής της τάξης μεγέθους έχουν ικανοποιητικά αποτελέσματα ή ενδέχεται να έχω προβλήματα με κάποιες από αυτές? Υπάρχει κάποιο τεχνικό χαρακτηριστικό της κάρτας που επεξηγεί ακριβώς αυτό το πράγμα?

4. Τι σημαίνει ότι μια κάρτα δεν είναι full duplex πχ στα 96 khz?

5. Διάβασα τις συζητήσεις περί motu. Τελικά είναι ρίσκο για χρήση με xp? Γιατί κατά τα άλλα φαίνονται καλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή λύση σε αυτό που αναζητάς είναι η m-audio firewire 410.

160765_big.jpg

To αν κάνει για την θύρα firewire της κάρτας σου δεν γνωρίζω αλλά προτιμότερο θα ήταν να βάλεις ξεχωριστό firewire controller σαν αυτόν

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=90&product=544582

με 12 ευρουδάκια.

Για τις απορίες

1. Όχι,μια 96Khz είναι παραπάνω από αρκετή.

2. Firewire γιατί είναι καλύτερη από usb2.0 (όχι όμως και από εσωτερική pci)

3. Ικανοποιητικότατο latency που δεν θα το καταλαβαίνεις.(το οποίο μειώνεται ανάλογα και με το πόσο καλή cpu έχεις)

4. Μην σε απασχολεί αυτό,εσύ θα δουλεύεις με το asio πρωτόκολλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gia des ke aftin

 

io26_front_back.jpg

 

24Bit/192kHz Recording for high-quality, pristine recordings

 

Superior Clock stability with DICE II JET™ Jitter Elimination Technology!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

http://www.alesis.com/product.php?id=96

 

ine vasismeni se chip tis TC. exi kati parapano vevea (giro sta 400euro) alla aksizei. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά.Φίλε vlas 400 ευρώ είναι αρκετά,η M - audio του haryy είναι πιο πολύ στα λεφτά μου, αλλά μπορώ να ψάξω και για κάτι μεταχειρισμένο άμα λάχει. Αυτό που πρότεινες φέρνει λίγο και σε κονσόλα ε?

Κάποιος άλλος έχει να προτείνει και καμιά άλλη επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tsekare ke to mikro tis aderfaki peripou 250  euro 

 

den ine konsola ine karta ixou    exi poli kalous A/D ke D/A converters vasika stin protino giati exi treli texnologia se sxesi me tis ipolipes pou pezoun se aftin tin timi

 

http://www.alesis.com/product.php?id=9

 

io14_front_back.jpg

 

 

 

 

episis  mporis na dis ke aftin tis TC vasismeni sto idio chipset  "JET™ technology in TC DICE II"  pai giro sta 330euro

 

http://tcelectronic.com/Konnekt8.asp

 

Konnekt_8_front.jpg

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στα 299 ευρά. Εχει καλύτερους converters. Την έχω ακούσει σε σύγκριση με την m-audio. Με alesis δεν ξέρω. Πάντως δεν χρησιμοποιώ τις mic εισόδους παρά μόνο την line in. Αν την θες για mics θέλει λίγο ψάξιμο γιατί έχει σχετικά χαμηλό gain και έχω διαβάσει αρκετά παράπονα σ' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου