Προς το περιεχόμενο

Μηχανήματα του διαβόλου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το μονο που μενει τωρα για να ολοκληρωθουμε ειναι ενας virtual vocalist και θα λυθουν

αιωνια προβληματα!!!

Πάρε

http://www.zero-g.co.uk/index.cfm?articleid=930

Το έχω χρησιμοποιήσει μία φορά και είχε πολύ πλάκα...πολύ συνεργάσιμο και καθόλου φίρμα ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βρήκα το άρθρο από το electronic musician. Είναι πολύ ενδιαφέρον, έχει και τα κλιπάκια για να τα ακούσετε.

 

Ο επίλογος ξεκινάει με την εξής φράση:

 

"In total, the panelists were able to tell the real amp from the modelers only 38.5 percent of the time. "

 

Και οι panelists ήταν οι παραγωγοί του B.B. King, του Petrucci, των Anthrax, του Di Meola κλπ....

 

EDIT: DOH ξέχασα το link! Ορίστε:

 

http://emusician.com/tutorials/showdown-clubhouse-amp-software/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε

http://www.zero-g.co.uk/index.cfm?articleid=930

Το έχω χρησιμοποιήσει μία φορά και είχε πολύ πλάκα...πολύ συνεργάσιμο και καθόλου φίρμα ;D ;D

 

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!! :D :D :D :D :D

φοβερο και δεν την "ψωνιζει" και καθολου!

 

τα μαμησαμε το θεμα σορυ.. 8)

 

προσωπικα παντως πιστευω πως οσο και να προχωρησει η τεχνολογια με τους αλγοριθμους και τα plug-ins πιστευω πως στο χερι η αισθηση που εχεις παιζοντας με ενα καλο λαμπατο ενισχυτη,οι δυναμικες,αρμονικες και τα χιλιαδες ηχοχρωματα που παραγει

ο ιδιος ενισχυτης απλα παιζοντας πιο δυνατα η πιο μαλακα και αφηνοντας την νοτα

να διαρκεσει δεν θα αντικατασταθει ποτε..οπως και να το κανεις η λαμπα συμπεριφερεται

οπως της συμπεριφερεσαι..

αλλο το cyber sex και αλλο το κανονικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα παντως πιστευω πως οσο και να προχωρησει η τεχνολογια με τους αλγοριθμους και τα plug-ins πιστευω πως στο χερι η αισθηση που εχεις παιζοντας με ενα καλο λαμπατο ενισχυτη,οι δυναμικες,αρμονικες και τα χιλιαδες ηχοχρωματα που παραγει ο ιδιος ενισχυτης απλα παιζοντας πιο δυνατα η πιο μαλακα και αφηνοντας την νοτα να διαρκεσει δεν θα αντικατασταθει ποτε..

Δεν θα διαφωνήσω (γιατί δεν έχω και την απαιτούμενη εμπειρία), αλλά ίσως μπλέκουμε 2 πράγματα. Τον παίκτη με τον τελικό αποδέκτη. Το μέσο με το τελικό παραγόμενο προϊόν. Μάλλον είναι πολύ δύσκολο να πείς ποιός έχει δίκαιο...μάλλον και οι 2 πλευρές, για τους δικούς τους λόγους. Απλά ο καθένας μας διαλέγει τη πλευρά του.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο κι αν επιμενει κανείς στο γνήσιο, για τους δικούς του βάσιμους ή μή λόγους, αυτή η  - σχεδόν ασύλληπτη - δυνατότητα να κάνεις drag'n'drop ενισχυτές -  πετάλια - εφέ - καμπίνες στην αλυσίδα σου με ένα ποντίκι σε δευτερόλεπτα είναι κάτι που σε κάνει να σταματήσεις για λίγο και να αναλογιστείς πού έχει φτάσει η τεχνολογία πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι της γνωμης οτι τα amp sims μπορουν να ξεγελασουν και το πιο εμπειρο αυτι. Εξαρταται παντα απτο πως ειναι ρυθμισμενα , μεσα σε τι interface καταληγουν και ποσα gain διαλεγει να "δωσει" ο καθενας. Σε καθαρες και  medium gain καταστασεις εχω καταφερει να ξεγελασω τον εαυτο μου πολλες φορες . Το μονο που εγω προσωπικα ακουω να χανεται ειναι το παχος των νοτων οταν παιζω "ψηλα" με πολλα gain.

Και τωρα που το θυμηθηκα πριν κανα 2 χρονια ειχα κανει post εδω ενα κλιπακι με τιτλο bogner xtc η καπως ετσι και θυμαμαι οσοι το ακουσαν προσκηνουσαν το θεο bogner  ;D

Ελα ομως που ηταν το guitar port. Απλα ειχα "ματσαρει" το EQ του μπογνερα, δεν εβαλα πολλα gian και ο ηχος ηταν ΙΔΙΟΣ. Θυμαμαι ειχε κανει και ο alex flouros ενα comment και ελεγε πως του λειπει ο ΧΤC που πουλησε.

Ελπιζω να μην τσαντισα κανεναν με αυτο που εκανα  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοσδήποτε παίζει μουσική, ότι εξοπλισμό και αν χρησιμοποιεί έχει σαν στόχο να βγάλει καλό ήχο. Θεωρώ πως το κριτήριο για τον καλό ήχο δεν μπορεί να είναι ο εξοπλισμός που χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο αλλά πως χρησιμοποιείται αυτός ο εξοπλισμός. Άρα δεν μπορούμε να λέμε πως δεν είναι δυνατόν να βγει καλός ήχος από ψηφιακά εργαλεία. Το παράδειγμα του Maclaughin είναι χαρακτηριστικό. Και φυσικά κάποιος μπορεί να βγάλει καλό ήχο από αναλογικό εξοπλισμό. Ένα παράγοντας που παίζει ρόλο όμως είναι το πόσο εύκολα κάποιος μπορεί να μάθει τον εξοπλισμό του για να φτιάξει ήχο. Και σε αυτό το ζήτημα τα ψηφιακά εργαλεία έχουν πολύ μεγάλο περιθώριο βελτίωσης νομίζω. Είναι πολύ πιο εύκολο κάποιος να βγάλει ήχο μέσα σε ένα τέταρτο από έναν ενισχυτή παρά από ένα software για κιθάρα. Πάντως κάποιος παραγωγός ο οποίος πραγματικά ξέρει το software που χρησιμοποιεί μπορεί να βγάλει ηχάρα από εκεί και να μην χρειάζεται ντε και καλά έναν γαμάτο ενισχυτή. Βέβαια πρέπει να μπει και ο παράγοντας τς ψυχολογίας, καθότι μιλάμε για μουσική. Και εκεί βοηθάει πάρα πολύ ο κιθαρίστας να παίζει μπροστά από έναν φεντερ ή βοξ, από το να παίζει καρφωμένος σε ένα pc.

Άρα σαν συμπέρασμα ο κύριο παράγοντας για το αν κάποιος έχει καλό ήχο(ότι και να σημαίνει αυτό) δεν μπορεί να είναι αν χρησιμοποιεί αναλογικό, ή ψηφιακό εξοπλισμό.

 

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε

http://www.zero-g.co.uk/index.cfm?articleid=930

Το έχω χρησιμοποιήσει μία φορά και είχε πολύ πλάκα...πολύ συνεργάσιμο και καθόλου φίρμα ;D ;D

 

και αυτό εχει πολυ πλάκα  ;)

 

 

iliasantoniou.me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ο ήχος του είναι ο μόνος που χρειάστηκες ποτέ, μαγκιά σου

 

ωστόσο οι περισσότεροι άλλοτε θέλουν τον ήχο ενός fender, άλλοτε ενός marshall, άλλοτε ενός mesa κ.ο.κ., και, με το σκεπτικό σου  (δηλαδή "αν θές τον Χ ενισχυτή, πήγαινε πάρτον"), θα έπρεπε να έχουν ένα δωμάτιο ενισχυτές  ;)

 

Εγω το εννοούσα από την μεριά του πως θέλει κάποιος να'ναι ο προσωπικός του ήχος. Σαφώς αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιεί πολλαπλούς ήχους ενισχυτών πρέπει να πάρει έναν προσομοιωτή, γιατί αλλιως όπως λες και συ δεν συμφέρει.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου