Προς το περιεχόμενο

συγχρονισμος σε Cubase?


Shadowplay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια μια μικρη βοηθεια για εναν αρχαριο!ανοιγω καναλι στο cu base και βαζω εναν ρυθμο απο drum machine απο το kore pop drums για την ακριβεια.σε αλλο καναλι απο κατω παλι απο kore player γραφω κατι αλλο.την ωρα που παιζω κομπλε.μολις τα γραφω ομως και παταω να τ ακουσω ο ηχος του δευτερου καναλιου ειναι εντελως ασυγχρονιστος με τον ρυθμο της drum machine ενω κατα την διαρκεια της εγγραφης ακουγεται συγχρονισμενα.γραφω με ενα midi controller behringer umx49.  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσέκαρε τι output latency (Devices--->Vst Multitrack αν δεν με απατά η μνήμη μου) έχει η κάρτα σου. Onboard χρησιμοποιείς? Αν ναι, κατέβασε asio4all drivers, εγκατέστησέ τους, επέλεξε τους στο Cubase (ίδιο μενού με παραπάνω) και λογικά θα σαι έτοιμος.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσέκαρε τι output latency (Devices--->Vst Multitrack αν δεν με απατά η μνήμη μου) έχει η κάρτα σου. Onboard χρησιμοποιείς? Αν ναι, κατέβασε asio4all drivers, εγκατέστησέ τους, επέλεξε τους στο Cubase (ίδιο μενού με παραπάνω) και λογικά θα σαι έτοιμος.

 

;)

  καρτα ηχου εχω την guitar rig session.input latency 7.279ms output latency εχει 11.270ms.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο device setup  εβαλες την καρτα ηχου σου???

 

 

ναι ναι κανονικα!το προβλημα ειναι το εξης.σε audio καναλι εχω αυτο το προβλημα συγχρονισμου.σε midi καναλι δεν βρισκω τα vst.μηπως εχει αυτο το προβλημα επειδη τα γραφω σε audio καναλια?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα σου ειναι οτι την ωρα ποθ γραφεις τα ακους κανονικα, ενω οτι κανεις playback ακουγονται με μεγαλο latency? Εισαι σιγουρος πως γραφονται κανονικα και οχι μετα απο καποιο latency (ασχετα αν τα ακους κανονικα την ωρα που γραφεις)?

Αν ναι, στο Device Setup στα sections DirectMusic και Windows MIDI ενεργοποιησε το Use System TimeStamp (αυτο ειναι στο Nuendo, αλλα υποθετω πως ειναι σε παρομοια σημεια στις ρυθμισεις του Cubase).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου