Προς το περιεχόμενο

αγορα ibanez


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

επίσης συμφωνώ 100% σχετικά με αυτά που είπαν παραπάνω τα παιδιά σχετικά με τα λεπτά μπράτσα,το basswood κτλ...

 

NAI αλλα τελικα δεν καταλαβαινω. ολη η φιλοσοφια της ιβανεζ στηριζεται στο basswood αφου ολα τα καλα κοματια της εχουν basswood . αν ηταν να παρω μαονι επαιρνα καποια αλλη κιθαρα. εν τω μεταξυ η πλακα ειναι οτι οταν καποια αλλη φορα σε αλλα θρεντ ειχα πει οτι το basswood δεν ειναι και σπουδαιο ξυλο ειχαν πεσει ολοι πανω μου να με φανε. βεβαια τελικα δεν πιστευω οτι ειναι τοσο χαλια οχι απο προσωπικα ακουσματα αλλα τι να πω μια ολοκληρη ιβανεζ και βγαζει τοσο καλες κιθαρες απο βασσςοοδ . εν τω μεταξυ το μαονι της ιβανεζ μου εχουν πει οτι δεν ειναι και το καλυτερο... δηλαδη ειναι λιγο δυσκολο να αλλαζεις μετα μαγνητες γιατι δεν ακουγονται και πολυ καλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...χμ...οκ ... απλά αυτή είναι η γνώμη μου σχετικά με το σύνδιασμό

(basswood - μεσσαία ιμπανέζ μοντέλα)

... πάντως δε νομίζω ότι το basswood είναι τελικά τόσο μεγάλος παράγοντας στο τελικό αποτέλεσμα...(βλ. μαγνήτες,εφέ,ενισχυτές,χώρος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και ο SuperFunk, το ξύλο δεν παίζει ρόλο στον ήχο, αλλά πολύ περισσότερο το βάρος της κιθάρας

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και ο SuperFunk, το ξύλο δεν παίζει ρόλο στον ήχο, αλλά πολύ περισσότερο το βάρος της κιθάρας

 

οκ εγώ διαφωνώ 100% στο ότι το ξύλο δε πάιζει ρόλο στον ήχο....

θεωρώ ότι παίζει ... τώρα πόσο σημαντικό στο τελικό αποτέλεσμα που προανέφερα είναι άλλο θέμα ..το οποίο δε γνωρίζω και να το απαντήσω ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα μια φορα μας πιανουν τα "υπαρξιακα κιθαριστικα" μας και ψειριζουμε μεχρι και την τελευταια λεπτομερια...

Φυσικα και το basswood δεν ειναι το καλυτερο ξυλο και φυσικα οι Dimarzio/ibz δεν ειναι οι καλυτεροι μαγνητες, αλλα το συνολικο αποτελεσμα μιας Ibanez των 400-1200 ευρω(βαζω και τις κορεατικες) ειναι μια κιθαρα που αξιζει τα λεφτα της!

Οπως και οι Shecter αντιστοιχα (αναβω φωτιες).

Οποτε οποιαδηποτε Ibanez και να παρεις αξιζει τα λεφτα της!  ;)

Επισης αμφισβητω τις ακριβες Ibanez γιατι με τα ιδια χρηματα υπαρχουν καλυτερες κιθαρες απο αλλες εταιριες (Gibson, Fender, Esp ακομα και Jackson).

Προσωπικα θεωρω οτι ο μαγνητης παιζει το 70% στο ηχο της κιθαρας, ειδικα αν ειναι ηλεκτρομαγνητης (πχ EMG) αυτο το ποσοστο αυξανεται, οποτε παρε μια Ibanez που να ειναι μες στο budget σου, η οποια να σου αρεσει πολυ εμφανησιακα και εν καιρω βλεπεις τι προσθηκες/αλλαγες θα κανεις.

Πχ. Προσωπικα μετα απο δοκιμες εχω καταληξει οτι μαρεσει παρα πολυ ο ηχος μιας κιθαρας απο Mahogany με εναν Gibson Burstbucker Pro στην Bridge θεση και ο ηχος του Dimebucker της Seymour σε Basswood/alder σωματα, αλλα ειναι μια καθρα υποκειμενικη κριση!

 

Εξαλλου κανα μηνα μετα που θα την παρεις θα στειλεις post που θα ρωτας ποια πεταλιερα ειναι καλυτερη και μετα αλλο post ποιος λαμπατος ενισχυτης ειναι καλυτερος κ.ο.κ.  ;D

(Εξαλλου αυτο δεν εχουμε παθει ολοι μας??)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παραθέτω το παρακατω link ...προς Θεού οχι για να πουλήσω εξυπναδα αλλα επειδή προσφατα το ανακάλυψα και με αφορμή την διαφωνία σας ειπα να το κανω post!

..εμενα μου έφυγε ο κο...ς στη μεταφραση (νανε καλα το google translatre) δεν ξερω καλα αγγλικα! :(

 

βασικα ουτε ειμαι κανενας gourou εδω ..και μιλαω για SF τον οποιο διαβαζω ανελλιπώς!!

Οπως επισης και αρκετους ακομα! :)

 

http://www.jemsite.com/jem/wood.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παραθέτω το παρακατω link ...

Πολύ ωραίο link...πές τους να συμπληρώσουν και το τι γίνεται όταν αρχίζει να πέφτει το sealer-μπογιά-λούστρο...μπας και βγεί κανένα νόημα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως εννοω, οτι ασχολιομαστε με τα ξυλα, που καλα καλα δεν ξερουμε αν οντως ειναι αυτο που παιρνουμε ειναι αυτο που παραγγειλαμε και το ψειριζουμε τοσο πολυ που στην τελικη ισως δεν εχει και νοημα..

Δεν ειμαι ισοπεδωτικος αλλα το ξερετε πολυ καλα οτι αν σας φερω μια Gibson πχ απο alder ελαχιστοι θα καταλαβουν την διαφορα παρα μονο αν εχουν ακριβως διπλα μια Gibson απο mahogany με τους ιδιους ακριβως μαγνητες, τις ιδιες χορδες, το ιδιο action και την ιδια αποσταση των χορδων απτον μαγνητη...

Οποτε φιλτατε παρε την Ibanez που σου αρεσει και ολα ταλλα θα τα φτιαξεις με τον καιρο!  ;)

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα το ξερετε πολυ καλα οτι αν σας φερω μια Gibson πχ απο alder ελαχιστοι θα καταλαβουν την διαφορα παρα μονο αν εχουν ακριβως διπλα μια Gibson απο mahogany με τους ιδιους ακριβως μαγνητες, τις ιδιες χορδες, το ιδιο action και την ιδια αποσταση των χορδων απ τον μαγνητη...

...και είσαι και πολύ αισιόδοξος...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου