Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών ή pre σε μπάσο?


funky_bassman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θέλω τη βοήθειά σας/γνωμη σας... Έχω ένα Spector NS20005Q (5χορδο) που φοράει EMGhz soapbar. Από χροιά είμαι σχετικά καλυμένος. Το θέμα είναι ότι δεν "δαγκώνει" από θέμα έντασης... Κι όταν σκέφτομαι πως έχει κι active pre (οι μαγνήτες είναι passive) με πιάνουν και λίγο τα νεύρα μου! Σκέφτηκα λοιπόν στην αρχή να αλλάξω μαγνήτες και τα πάντα όλα (και να βάλω κι ένα 3 band EQ) αλλά μετά αναρωτήθηκα μήπως να άλλαζα απλά το pre!!! Έχετε να προτείνεται κάτι? Και αν γίνεται σχετικά οικονομικό... Μην μου πάνε και 500 ευρώ οι αλλαγές  ;)

Το είδος που παίζω είναι rapcore κυρίως με αυτό το μπάσο... Στην αρχή σκεφτόμουν για MK1 Bartolini αλλά ακούω ιδέες και προτάσεις μπας και μου βγει πιο οικονομικό!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι δεν "δαγκώνει" από θέμα έντασης...

Άρα θέλεις watt (τα οποία όπως και τα κυβικά, ο βήχας κι ο έρωτας, δεν κρύβονται  ;D).

Τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα θέλεις watt (τα οποία όπως και τα κυβικά, ο βήχας κι ο έρωτας, δεν κρύβονται  ;D).

Τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα. ;)

Watt έχω να φάνε και οι κότες!!! Φεύγω από 2 ενισχυτές!!! !150 και 450 watt!!!  ;)

Απλά το συγκρίνω σε σχέση με το Ibanez που είναι και passive και στις ίδιες ρυθμίσεις το Ibanez έχει την 2πλάσια ένταση!!! :o

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελική ένταση δεν έχει να κάνει με το πόσο hot είναι οι μαγνήτες αλλά με τον ενισχυτή.

Απλά όταν παίζεις με το spector γύρνα περισσότερο το κουμπί που λέει vol.  ;D

 

Αν τα 450W είναι στα 4ohm (για τι μιλάμε; ), είσαι έτσι κι έτσι. Αν είναι στα 8 είσαι οκ (αν και η καμπίνα είναι ευαίσθητη)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Στην αρχή σκεφτόμουν για MK1 Bartolini αλλά ακούω ιδέες και προτάσεις μπας και μου βγει πιο οικονομικό!!!

Φόραγα και εγώ emg soap σε ένα Antonis με την 18v obp3 και είχα το ίδιο θέμα...

άλλαξα λοιπόν σε Haussel jazzbucker και είδα το φως το αληθινό...Φυσικά έχει 150 ευρώ ο ένας όποτε μάλλον πας σε κάτι πιο οικονομικό...Πάντως τους MK1 ξεχνά τους..Είναι απ τους χειρότερους μαγνήτες που έχω παίξει

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελική ένταση δεν έχει να κάνει με το πόσο hot είναι οι μαγνήτες αλλά με τον ενισχυτή.

Απλά όταν παίζεις με το spector γύρνα περισσότερο το κουμπί που λέει vol.  ;D

 

Αν τα 450W είναι στα 4ohm (για τι μιλάμε; ), είσαι έτσι κι έτσι. Αν είναι στα 8 είσαι οκ (αν και η καμπίνα είναι ευαίσθητη)

Το σετ up είναι:

Dry σήμα στον 150watt (8 ohm behringer) με 1Χ15 καμπίνα....

Wet σήμα (περνάει μέσα από όλο το pedalboard στο οποίο έχω το pre/character μου) στο return του 450watt (8 ohm laney) με 4Χ10 καμπίνα...

Με το ίδιο set up με άλλο μπάσο γκρεμίζω το σύμπαν!!! :/

Εκεί είναι που σκαλώνω... Και γενικά σαν χροιά είναι πολύ καλό το ρημάδι...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα Spector Rebop το οποίο μου είχε έρθει κι αυτό με EMG-HZs και τον Tonepump pre που έχουν τα ευρωπαϊκά Spector.Η ένταση εξόδου που έχει λόγω του Tonepump pre είναι υψηλη.

Οπότε στο ερώτημά σου:

 

Προτείνω ανεπιφύλακτα τον συγκεκριμένο pre. $99.99 Από το online Spector store + μεταφορικά, χοντρικά 100 ευρώ. Έχει και ρυθμιζόμενη ένταση εξόδου πλέον στα καινούρια μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου