Προς το περιεχόμενο

Μιξη και Mastering


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα (και παλι). Ως αυτοδιδακτος και σαν οργανοπαιχτης και σαν cubase-ηχογραφισοδημιουργος, θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις που μου δημιουργηθηκαν με αφορμη και το θεμα του kuiz, " Σωστή σειρα σε fx κτλπ..? "

...Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν βάζω σε σωστή σειρά τα fx και αλλα διάφορα.

 

Άρα...Όταν π.χ. εχω

 

1) reverb

2) chorus

3) delay

4) compressor

5) equalizer

 

Με πια σωστή σειρά θα τα έβαζα για να ακουστεί σωστά ο ήχος..?

 

Επίσης equalizer και compressor βάζουμε παντού?και στο master?η στο master βάζουμε μόνο limiter ....?

Οποτε αρχιζει η απορια μου. ΟΚ, ηχογραφισα οτι ηταν να ηχογραφισω, περασα και τα midi μου και ολα καλα με αυτο το μερος. Στη συνεχεια κοβω και ραβω, οτι μου αρεσει και δε μου αρεσει. Μετα φτιαχνω καπως σε πρωτο σταδιο τις εντασεις. Μετα???? Αυτο που κανω εγω ειναι να ρυθμιζω EQ, να βαζω compressor και να πεταω και κανενα reverb και στη συνεχεια, να ανοιγω ενα Plugin Yahama Mastering και να "φτιαχνω" τον ηχο να μου ακουγεται καλος στα αυτια. Ολα αυτα σε καθε καναλι ξεχωριστα. Στο τελος αντε να βαλω κανενα βαθος ακομα στο συνολο και "ετοιμο" το κομματι. Αλλα προφανως και δεν ειναι..

Μην με παραπεμψετε σε αλλα θεματα, γιατι δεν εχω πολυκαταλαβει ακριβως σε σχεση με ολη τη μορφη της ερωτησης μου. Εκτος και αν δεν εχω διαβασει κανενα συγκεκριμενο τελειως θεμα. Οποτε, σας ακουω! :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηχογραφηση,η μιξη και το mastering ειναι "επιστημες".

 

Οπως σε καθε επιστημη πριν ξεκινησεις να...δουλευεις πρεπει να μαθεις τα βασικα.

 

"Μπουσουλες" που να ταιριαζουν σε καθε περιπτωση δεν υπαρχουν.

 

Εδω θα βρεις μια σειρα απο κατατοπιστικοτατα αρθρα για να ξεκινησεις να μαθαινεις τα ΒΑΣΙΚΑ

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;cat=5;sort=;sorto=;start=0

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα προσθεσω ενα καταπληκτικο βιβλιο (αυτα τα παλαιού τυπου με τις χαρτινες σελιδες!!!)

"Mastering Audio-The Art And Science-Second Edition-by Bob Katz

Σαφης,απλη γλωσσα(αγγλικα ωστοσο) updated στα συγχρονα plug ins και hardware και με εχει βοηθησει ΤΑ ΜΑΛΑ! (ελα ρε Κατακουζήνα!)

 

παντως αν θες ενα χοντρικο tip ειναι οτι αναλογα με την μουσική που κανεις μπορεις να βρεις ενα setting σε καποιον απο τους δεκαδες mastering compressors/expanders/limiters στο οποιο θα εχεις καταληξει μετα απο πολλααααα πειραματα-και να το βαζεις στο τελος του mix σου για να σου δινει ενα καπως "standard" level kai punch για να εισαι χαρουμενος με το εκαστοτε project,αν και ομως ειπωθηκε πολυ σωστα "μπουσουλες" δεν υπαρχουν,μονο "μπαμπούλες"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου