Προς το περιεχόμενο

service ενισχυτών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο το ποστ ενδιαφερει και μενα.σκεφτομαι να αλλαξω ολες τις λαμπες στον μαρκ.δεν ξερω τι χρηση ειχαν απο τους προηγουμενους κατοχους.στη ζακυνθο δεν υπαρχει περιπτωση.....em.icon.blackeye.png.....

θελω να μαθω αν παιζει η πιθανοτητα να βαλω λαμπες τις mesa (και καλα.!!!)ισχυει το οτι δεν χρειαζονται biasing?

γιατι , απ οτι ξερω , δεν ειναι τιποτ αλλο , απο κοινες 6l6 που απλα γραφουν πανω το ονομα της mesa.....

&

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θελω να μαθω αν παιζει η πιθανοτητα να βαλω λαμπες τις mesa (και καλα.!!!)ισχυει το οτι δεν χρειαζονται biasing?

 

Ναι, πάνω-κάτω θα είναι σωστές... αν αγοράσεις τις προτινόμενες και προεπιλεγμένες λυχνίες απο τη Mesa δεν χρειάζεσαι biasing...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς; Από τι στιγμή που δεν θα κάνεις bias στις λυχνίες...

ε, τότε ...ρώτα τη Mesa Boogie!

Αυτή έχει διαλέξει τις λυχνιές και λογικά θα γνωρίζει σε τι ποσοστό πάνω-κάτω θα είναι σωστή η ρύθμιση. Πάντως επαναλαμβάνω, μην περιμένεις και τεράστιες διαφορές με biasing... αυτά τα θέματα τα κοιτάζεις μονάχα αν ξέρεις τι ακριβώς θέλεις και όχι απλά να δουλεύει ο ενισχυτής...

Π.χ προσωπικά προτιμώ όλους τους ενισχυτές που έχω κατασκευάσει να έχουν λίγο παραπάνω hot biasing από ότι πρέπει διότι ξέρω τι επιπτώσεις έχει στον ήχο, οι οποίες μου αρέσουν...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω οτι πήγα στον toneless 2 ενισχυτές και 1 πετάλι και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.Το πετάλι δε (ΒΟSS FW-3) το είχα πάει στο service της Roland και ο τύπος που ήταν εκεί μου είχε πει να το κλάψω.

 

 

 

 

 

Υγ.1 Zakk Wylde να βρεθούμε να σου δώσω τη μίζα σου... :lol:

 

 

Εγώ πάντως ένα σουβλάκι θέλω :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ φρουνομπουλαξ... με στεναχωρισες!!!! και γω στο μαγαζι που επεζα μου τον λουσαν κατι μεθυστακες κανα δυο φορες με Ντιμπλ 15αρι.....

 

Παντως το χαρτι αλλαζει' date=' αλλα θα παιζει οπως επεζε το ηχειο η θα κλανει???(με το συμπαθειο) πιστευω αξιζει καλυτερα να το αντικαταστισεις... [/quote']

 

H εξωτερική κατάσταση του ενισχυτή είναι πολύ χάλια από διάφορα τέτοια (ποτά + ξενύχτια!). Tο πρόβλημα στο μεγάφωνο δεν μου φαίνεται για τόσο σοβαρό που να χρήζει αντικατάστασης... πιστεύω πως απλά (!) θα αντικατασταθεί όλο το χαρτί του μεγαφώνου και τέλος.

Tέλος πάντων, έχω στείλει pm στον toneless, αναλυτικό.

 

Eυχαριστώ όλους σας για τις απαντησεις στο ερώτημά μου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα τελευταιο.πως ενας πρωταρης στον λαμπατο ηχο - οπως εγω - μπροει με απλες διαδικασιες να διαπιστωσει αν χρειαζεται λαμπες το μηχανημα του η οχι....ας πουμε , αν με πολυ χαμηλο gain ο ηχος παραμορφωνει στο καθαρο καναλι , τοτε χρειαζονται π.χ. οι λαμπες της προενισχυσης πεταμα????em.icon.blush.png

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω οτι πήγα στον toneless 2 ενισχυτές και 1 πετάλι και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.Το πετάλι δε (ΒΟSS FW-3) το είχα πάει στο service της Roland και ο τύπος που ήταν εκεί μου είχε πει να το κλάψω.

 

Εγώ πάντως ένα σουβλάκι θέλω :lol:

 

Ωχ... μας της πέσαν τα μεσιτικά... :lol:

Για πες και τι σου είχαν πει για τους ενισχυτές...

 

Υγ. Δεν ήξερα ότι γράφεις στο forum...ελπίζω να τα λέμε που και που.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα τελευταιο.πως ενας πρωταρης στον λαμπατο ηχο - οπως εγω - μπροει με απλες διαδικασιες να διαπιστωσει αν χρειαζεται λαμπες το μηχανημα του η οχι....ας πουμε ' date=' αν με πολυ χαμηλο gain ο ηχος παραμορφωνει στο καθαρο καναλι , τοτε χρειαζονται π.χ. οι λαμπες της προενισχυσης πεταμα????em.icon.blush.png[/quote']

 

Όταν χρειαστείς θα το καταλάβεις... :lol:

Χωρίς πλάκα τα πρώτα συμπτώματα είναι εύκολο feedback σε χαμηλές εντάσεις και θόρυβος, πάντως "γενικά" οι λυχνίες της προενίσχυσης έχουν πάνω απο δέκα χρόνια ζωής χαλαρά...Για την "ενίσχυση" εξαρτάτε απο το παίξιμο, τις εντάσεις και σε τί ρεύματα τις "τρέχει" η κατασκευάστρια εταιρία...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου