Προς το περιεχόμενο

Το καλύτερο...(Περί Software)


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω:

 

1) Ποια software χρησιμοποιήτε για τις καλλιτεχνικές σας ανησυχίες και γιατί?

 

2) Τι είναι αυτό που λείπει απο τα software?

 

 

Και ενα πρωτοσέλιδο αρθρο-εγχειρίδιο απο τους "μάγους-master" του ΝΟΙΖ με ενδεικτικό τίτλο "10 καλοί λόγοι για να επιλέξουμε το σωστό software" θα ήταν πολύ χρήσιμο για πολλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω αρκετά προγραματάκια αλλά έχω καταλήξει να χρησιμοποιώ ορισμένα από αυτά.

 

Sequencer το Cubase SX 2, το οποίο το χρησιμοποιώ γιατί με καλύπτει και με το παραπάνω, επίσης με βολεύει το interface του, μιας και το χω συνηθίσει αφού δουλεύω το Cubase από την version VST32…

 

Audio Editor, Mastering Tool... WaveLab (τι άλλο)

 

Synths:

 

ReFX Vanguard

Korg Legacy Collection

RGC z3ta+

GMedia impOSCar

(και μερικά freeware)

 

Drum Mashines/Synths (percussion) Sampelrs

 

Waldorf Attack

Sonic Charge MicroTonic

Native Instruments Battery

Native Instruments Kontakt

(και freeware)

 

Effects VSTs (compressors, equalizers, filters)

 

PSP Lexicon 84 Delay

E-Phonic Retrodelay Delay

KJaerhus audio, freeware

DigitalFishphones, freeware

(σπάνια το φίλτρο της Antares)

Και πολλά άλλα freeware

 

Ο λόγος που χρησιμοποιώ τα synth που χρησιμοποιώ είναι γιατί με καλύπτει ο ήχος τους, το ίδιο και με τα drum synths, όσο για τα samplers battery και kontakt, οι δυνατότητες που μου προσφέρουν με κάνουν να τα χρησιμοποιώ...

Με τα VST τα πράγματα είναι καλύτερα, αφού έχω βρει πολύ καλά plugins και freeware (επειδή ψάχνω κάτι απλό και γρήγορο, συνήθως τα freeware με καλύπτουν, με εξαίρεση το PSP 84)...

 

Αυτό που λείπει πλέον από το software δεν είναι φυσικά ο ήχος, αφού τα softsynths ακούγονται πλέον καλύτερα από το μέσο “καλό” hardware syth...

Και αφού ούτε το latency είναι πλέον πρόβλημα, κι αυτό γιατί αν κάποιος το χει πάρει σοβαρά θα δώσει κάτι παραπάνω να φτιάξει ένα σύστημα της προκοπής με μια καλή κάρτα ήχου...

 

Το μόνο μου κόλλημα είναι ο χειρισμός του, το μόνο πράγμα που θα το κάνει να μειονεκτεί σε σύγκριση με το hardware, το ποντίκι δεν είναι ότι καλύτερο, και δεν έχει καλή αίσθηση, μερικές φορές τα controllers είναι σπάσιμο στο setup τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστός ο Μαχος.Εγώ θα επισημάνω τα καλύτερα που πιστεύω από την λίστα του φίλου μας....

Synths:

ReFX Vanguard

GMedia impOSCar

Drum Mashines:

Sonic Charge MicroTonic

 

Σημείωση : οι φωτογραφίες αφαιρέθηκαν λόγο μεγάλου μεγέθους.

 

 

 

 

 

Σαν σταθμό εργασίας το Nuendo μιας και μου έχει βγει πιο αξιόπιστο από το sx2 (μην μου πει κανείς ότι δεν χρησιμοποιώ σωστό crack :P )

Και φυσικά τα καθιερωμένα VSTi synths της NI :pro53 (καταπληκτικό)

fm7 (επίσης καταπληκτικό).

επίσης:

    • Steinberg χPhraze & Hypersonic

rewire:Reason 2.5

φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στην συνειδησή μου το software κερδίζει έδαφος καθημερινα!

 

Εξακολουθώ πάντως να πιστεύω οτι τα hardware σύνθ είναι καλύτερα σε κάποια πράγματα και κυρίως στην σταθερότητα του αποτελέσματος. Μιλώντας κυρίως για συνθς και works που έχω ακούσει.

 

Τώρα τα αγαπημένα μου προγράμματα είναι:

 

Το sonar 3 γιατι μου αρέσει σαν πλατφόρμα εργασίας (Εκτιμώ ιδιαίτερα τo pantheon και το revalver που μεταμορφώνει τις κιθάρες προσθέτοτας απίστευτα εφφε και όχι μονο)

 

Το Edirol Orchestral με την απίστευτη πιστότητα και την αυτοματοποίηση των ορχηστρικών του οργάνων

 

Το Korg legacy, κυρίως για την "αναλογική του πλευρά¨ ms20 polysix, και για το cell

 

To Fm7 μου αρέσει πολύ.

 

Το wavelab και το T-racks , το πρώτο για ευνόητους λόγους, το δευτερο γιατι ορισμένες ρυθμίσεις του προσφέρουν "ζεστασιά" εκεί που χρειάζεται.

 

Τωρα για εμένα αυτό που λείπει ακόμα στο software είναι η hardware σταθερότητα στην ποιότητα, αλλά αυτό φαίνεται οτι είναι κοντά στο να καταρριφθεί, κυρίως και με μείωση του συνολικού κόστους .

 

Το hardware για εμένα είναι συνιφασμένο με το performance

 

Για το editing νομίζω οτι υπερτερεί το pc ακόμα και μόνο με το ποντίκι και τα εικονικά πάνελ και fader.

 

Σίγουρα οι μελλοντικές μου επενδύσεις θα είναι για την ενίσχυση του pc μου, γιατι ακόμα και να θέλω να επενδύσω στο harware, δυστυχώς οι τράπεζες είναι πλέον δύσκολος στόχος για μπάζα, το ρίσκο είναι μεγάλο, και το software νομίζω υπερ καλύπτει ποιοτικά έναν μέσο χρήστη σαν εμένα αγοράζοντας σιγά σιγά. Το λοττο δεν κάθεται :lol: :lol: :lol:

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ακούσουμε λίγο από την σημερινή εμπορική μουσική πολύ εύκολα θα καταλάβουμε ότι το software υπερτερεί 8) ..Με πάρα πολύ δουλειά λίγη φαντασία και λίγο ταλέντο μπορούμε να κάνουμε σε εισαγωγικά παπάδες. 8O Μην νομίζετε ότι o Vangelis η ο Michel Jarre τα βρήκαν όλα εύκολα. :wink: Θέλει σκληρή δουλειά για ένα καλό αποτέλεσμα.

Επιπλέον σήμερα η τεχνολογία είναι τόσο προσιτή που μπορούμε σε ένα μισάωρο στο SX να έχουμε ένα πολύ καλό τρίλεπτο ηχητικό αποτέλεσμα :lol: .Φαντασθείτε να δουλέψουμε 3 μέρες για 3 λεπτά. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πάρα πολύ δουλειά λίγη φαντασία και λίγο ταλέντο μπορούμε να κάνουμε σε εισαγωγικά παπάδες

 

Με πάρα πολύ δουλειά λίγη φαντασία και πολυ ταλέντο μπορούμε να κάνουμε σε εισαγωγικά παπάδες , θα ελεγα εγω!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Vangelis και ο Michel Jarre δεν βασίστηκαν ποτέ στις γνώσεις τους στην μουσική τεχνολογία αλλά μόνο στο ταλέντο τους, θα έχετε παρατηρήσει ότι οι ήχοι που χρησιμοποιεί ο Jarre είναι τετριμμένοι αλλά οι ιδέες του κορυφαίες...

Το συμπέρασμα μπορείτε να το βγάλετε μόνοι σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Vangelis και ο Michel Jarre δεν βασίστηκαν ποτέ στις γνώσεις τους στην μουσική τεχνολογία αλλά μόνο στο ταλέντο τους' date=' θα έχετε παρατηρήσει ότι οι ήχοι που χρησιμοποιεί ο Jarre είναι τετριμμένοι αλλά οι ιδέες του κορυφαίες...

Το συμπέρασμα μπορείτε να το βγάλετε μόνοι σας.[/quote']

Φίλε μου τα δυο κορυφαία ονόματα (ιεροσυλία να μιλάμε για αυτά) έχουν φτύσει αίμα για να φτάσουν εκεί που είναι.Πραγματικά!!!!!!

Αναμφισβήτητα είναι ταλενταρες!!!!!!!!!

Αλλά πίστεψε με θέλει πολύ δουλεια...Πολλούς μήνες απομόνωση στο studio..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Logic 5.5 giati kata thn tapeinh mou gnwmh exei to kalytero interface.

Apo soft synths, mono to Absynth kai ayto spania.

 

2) Ayto pou leipei apo to software einai h poiothta hxou.

H mousikh mou einai gemath apo subtractive synthesis patches kai soft synths opos to Arturia Moog Modular, Reaktor 4, ImpOscar, Korg Legacy (mono to Wavestation aksize), Pro 53 den me enthousiasan katholou. Ta soft synths exoun beltiothei arketa ta teleytaia xronia, alla exoun poly dromo akoma gia na ftasoun se ikanopoihtika epipeda, idiaitera ama to metro sygrishs einai analog synthia.

Protimw ta modular synthia mou akoma kai gia aplous FM hxous me kana dyo operators, alla to FM 7 einai kalo mono kai mono gia thn eykolia programming gia patches me perisoterous operators (se sxesh me ta DX/TX/SY FM synthia ths Yamaha ta opoia epernan poly wra gia programming).

Dystyxws to FM 7 mesa apo thn Delta 1010 den akougetai to idio gemato me to DX-7. Den ksero ama einai oi DAC, h o amplifier to DX-7 alla den einai ta idia.

To Absynth omos einai kati parapano apo allh mia apotyxhmenh prospatheia ekswmeiwshs analogikou synthiou. Ta breakpoint envelopes einai poly eksypnos tropos gia na programathseis kinoumena soundscapes kai evolving atmospheres.

Oso gia effects, xrhsimopoio to Stereo kai Tape delay tou logic, opos kai to Ohm Boyz delay plug, alla gia reverbs kai modulation douleyw apokleistika me hardware reverbs (Eventide Eclipse, Lexicon MPX-1, Lexicon MPX-100) kai Doepfer analog phase shifter gia modulation sthn fash tou shmatos.

Ena apo ta busses ths consolas mou phgainei ston envelope follower twn modulars etsi wste mporw na epeksergastw otidhpote mesa apo ta 50 analog filters, analog phase shifter, 3 ring modulators, kai ena PLL (Phase Lock Loop) module pou exw epanw sto modular to opoio exei treis diaforetikous typous comparators ena me exclusive OR gates, ena RS flip-flop (gia osous thymaste basic digital electronics), kai ena pio polyploko digital memory network.

Apo V.A.s eixa ena Supernova 2, ena MS2000, ena Virus B, kai ena Nord Lead alla ta esteila ola mias kai sxedon panta antikathistousa ta V.A. patches, me ena apo ta analog synthia mou.

 

Tsiou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου