Προς το περιεχόμενο

MMX ή MCX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εχοντας περάσει απο αυτο το δίλημα στο παρελθον και όντας κατοχος ενός MCX (8,10,12,14,16,22) Νομίζω οτι μπορω να σε βοηθησω.

 

Λοιπόν κατασκευαστικα τα δυο σετ έχουν ορισμενες διαφορές. Εχουμε κ λέμε :

 

το ΜΜΧ ειναι 4 φυλλα με reinforcment rings που θεωρητικα σημαινει

 

λιγοτερη ενταση

πιο "ξυλινος ηχος"

περισσοτερο  resonance

 

Τα MCX ειναι 6 φυλλα που θεωρητικα σημαινει

 

περισσοτερη ενταση

περισσοτερη ατακα

λιγοτερη ευαισθησια

 

στην πραξη βεβαια μην φανταζομαστε και τεραστιες διαφορες, αυτα ειναι και σε μεγαλο ποσοστο θεμα μαρκετιν των εταιριων, οταν εχουν να πουλησουν 20 διαφορετικες σειρες.

 

 

Επίσης τα MCX έχουν "αναβαθμισμένο" hardware σε σχεση με τα ΜΜΧ αφου ειναι νεοτερη σειρα, αλλα ουτως ή αλλως το hardware της pearl ειναι εξαιρετικο

 

Αν θελεις περισσοτερες λεπτομερειες μπες στο pearldrummers forum εκει υπαρχουν απειρα λυμενα θεματα σαν το δικο σου, και απειροι καμμενοι να σε βοηθησουν

 

Στο προκείμενο τωρα ($$$$$$) Ενα σετακι 4  MCX (22 10 12 14) κανει περίπου 1400 θυμαμαι εγω το ειχα παρει απο Ελλαδα (εξάρχεια μερια) σε τιμη 300 ευρω κατω απο thomman. Το σεπτεμβρη που προσθεσα  ενα 8 τμ και ενα 16 βαθυ εδωσα αλλα 300 ή 400 δε θυμαμαι. Εν παση περιπτωσει με 1800 2000 παιρνεις τουμπανο καινουργιο σετακι

 

Αν τωρα βρεις το ΜΜΧ σε μια τιμη 50% κατω απο ενα αντιστοιχο MCX και σε καλη κατασταση νομιζω οτι αξιζει τον κόπο. Λεω 50% γιατι αφενος μιλαμε για μεταχειρισμενο οποτε με το καλημερα εχουμε ενα 30 35 % κατω και αφετερου προκειται για μια σειρα που εχει σταματησει να βγαινει.

 

Αυταααα

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την τοποθετηση φιλε μου.Βασικα θελω να ρωτησω το Pearlforum Που ειναι? τα MCX απο που τα πηρες?εισαι ευχαριστημενος?γιατι εγω θα τα παιξω και σε μπουζουκια και δεν τα εχω ακουσει και δεν τα ξερω καθολου.3500 εννοουσα τα ΜΜΧ αλλα και με το Hardware και  rack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την τοποθετηση φιλε μου.Βασικα θελω να ρωτησω το Pearlforum Που ειναι? τα MCX απο που τα πηρες?εισαι ευχαριστημενος?γιατι εγω θα τα παιξω και σε μπουζουκια και δεν τα εχω ακουσει και δεν τα ξερω καθολου.3500 εννοουσα τα ΜΜΧ αλλα και με το Hardware και  rack.

 

ΓΙΑ το φορουμ λυθηκε το θεμα. Εγω τα πήρα απο το Drumstore γιατι ηταν αρκετα πιο φτηνα απο οσα ευρωπαικα ιντερνετικα ειχα βρει (απο Αμερικη με μεταφορικα & Δασμους δε συμφερει). Νομίζω οτι αν πάς θα έχει και καποιο MCX σετακι να το ακουσεις

 

Οσον αφορα τα τυμπανα ειμαι 100% ευχαριστημενος. Το σετ φυσαει

 

Τωρα 3500 για μεταχειρισμενα ΜΜΧ μου φαινονται παρα πολλα.

 

Με 3500 παιρνεις 5αρι σετ MCX & Hardware (Σετ=1500 + snare=300 + πετάλι 300 + 5 βάσεις*150 + Rack*200 = 3050) και με τις τιμες σχετικα large

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου