Προς το περιεχόμενο

Τραυματισμός στο δάχτυλο από ασκήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

H μπινιά με μένα είναι ότι δεν ένιωσα ούτε πόνους ούτε ενοσχλήσεις για να πω "Α αν να αράξω λίγο μη γίνει χειρότερα". Την έχω πατήσει ξανά οπότε εκ τότε προσέχω. Στο συγκεκριμένο περιστατικό δεν είχα όμως "προειδοποίηση  :-\

 

@Darknezz

Αυτό το "κρακ" που περιγράφεις το παθαίνω και εγώ καμια φορά.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Εγώ το παθαίνω συχνά και δεν ξέρω αν αντιμετωπίζεται κιόλας..."κρακ" στην τελευταία, ασ την πω, "κλείδωση" στο μικρό δακτυλάκι. Από Σεπτέμβρη θα πάω σε έναν ορθοπεδικό να το δω πάντως, γιατί τελικά αυτός ο φόβος με κάνει να αποφεύγω το 4ο δάκτυλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι ορθοπεδικοί μπορούν να βοηθήσουν, αλλά κάποιοι λίγοι γνωρίζουν καλύτερα τις ιδιαιτερότητες. Ψάξε καλύτερα και βρες κάποιον που να έχει πάει. Είναι όπως με τους αθλητές, άλλη θεραπεία δίνουν σ'αυτούς και άλλη στους αγύμναστους. Έχω χάσει επαφή με κάποια άτομα που είχαν τενοντίτιδες και άλλες ζημιές και τρέχανε στους γιατρούς  γι'αυτό και δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω. Ψάχτο όμως, και μην το καθυστερείς καθόλου για να μην πάθεις καμια χοντρή ζημιά. Μόνο αν μάθεις τι έχεις θα διορθωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με τρίτο (λιγότερο) αλλά και τέταρτο δάκτυλο αριστερού. Η κλείδωση του μικρού έχει πρηστεί και με πονάει αρκετά με αποτέλεσμα να παίζω καθόλου (δεν έπαιζα που δεν έπαιζα)... Κι αυτό μάλον το "κονόμησα" από το πιάνο μου που είναι κάπως....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ξέρω ότι έχει περάσει ένας χρόνος αλλά επειδή είναι ζήτημα που πιστεύω ταλαιπωρεί κάποιους να γράψω πως το ξεπέρασα εγώ ή τουλάχιστον το ξεπερνάω...

 

Ζητώ συγνώμη αν κάποιος το έχει ήδη προτείνει. Λοιπόν...

Δυστυχώς ακόμα ταλαιπωρούμαι λίγο αλλά έχει βελτιωθεί αισθητά η κατάσταση. Τρια πράματα δοκίμασα και ήδα αποτέλεσμα.

 

1)Πολύ πολύ αργό παίξιμο και προσοχή τα δάχτυλα να είναι εκεί που πρέπει και ας παίζω μια νότα ανα λεπτό

2)ΧαΛΛΛΛαρά!!Προσπάθησα να έχω τα δάχτυλα μου πολύ πολύ χαλαρά γιατί παρατηρούσα ότι το 4ο δάχτυλο σε κάποιες φάσεις γινόταν πέτρα.

3)Ψυχραιμία και υπομονή.Αυτό ίσωε ήταν το σημαντικότερο γιατί σε κάποια φάση τρελάθηκα και ήθελα να γίνω αριστερόχειρας ή να παίζω μόνο με τρία δάχτυλα και γενικότερα πολύ απογοήτευση αλλά ευτυχώς δεν παράτησα τις προσάθειες. Αυτά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι έχει περάσει ένας χρόνος...

...Δυστυχώς ακόμα ταλαιπωρούμαι λίγο αλλά έχει βελτιωθεί αισθητά η κατάσταση.

Τρια πράματα δοκίμασα και ήδα αποτέλεσμα.

 

Μεταξύ μας τώρα. Πες ότι ακόμα δεν έχεις πάει σε γιατρό να σε δει, έτσι;  ;)

 

Στην περίπτωση που δεν έχεις πάει ακόμα, να ξέρεις ότι ο νευρολόγος ή ο ορθοπεδικός

είναι φίλοι σου! ;D ;D ;D

Δεν είναι σα τους κουφαλόγιατρους που σου σκαλίζουν τις κουφάλες με την τσάπα

και σου τραβάνε τα δόντια ένα - ένα με τη γκαζοτανάλια!  :o :o :o

 

Μ@@@κία δεν είναι να σου μείνει η κιθάρα/μπάσο σου στον τοίχο για ντεκόρ για το τίποτα;

 

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Είχα και εγώ ένα θέμα στην αρχή με το τέταρτο δάχτυλο και πάνω κάτω έκανα αυτά που γράφεις πριν καιρό σιγά σιγά και με υπομονή.

 Το θέμα είναι να συνηθίσει ο εγκέφαλος την κίνηση ώστε κάποια στιγμή να σου βγαίνει ασυναίσθητα.Εμένα με ενδιέφερε η legato τεχνική αλά Criss Oliva αλλά ευτυχώς γρήγορα κατάλαβα ότι όταν πατούσα πιο δυνατά τις χορδές και πίεζα το χέρι μου για ταχύτητα αυτό πιανόνταν.Εγώ έφτιαχνα δικά μου θεματάκια επηρεασμένα από αυτά που άκουγα και έκανα εξάσκηση με αυτά μιας και βαριέμαι του θανατά για τις κλασσικές ασκήσεις που κάνουν οι geeks στο youtube με συγκεκριμένα tabs και licks και τελικά όλοι καταλήγουν να ακούγονται το ίδιο και ας έχουν τρελές ταχύτητες(χίλιες φορές ο Johnny Marr ή τα σόλο του Quorthon που τα γουστάρω πολύ παρά όλοι οι Batio μαζί)!

 Κάτι εξίσου σημαντικό είναι και η σωστά σεταρισμένη κιθάρα ώστε οι χορδές να είναι σε  σχετικά κοντινή απόσταση από την ταστιέρα (όχι κολλημένες μην χάσουμε από sustain! ) και όχι στον θεό και άλλο ένα βασικό είναι ότι πρέπει τα δάχτυλα να είναι κάθετα προς την ταστιέρα χωρίς λυγίζεις και να ζορίζεις πολύ τον καρπό σου για να βολεύεσαι καλύτερα και να αποφύγεις τυχόν τενοντιτιδες (στην αρχή ήμουν εντελώς διαγώνια κάτι που σε μεγάλα τάστα και σίγουρα είναι πρόβλημα για όσους δεν έχουν μεγάλες χερούκλες)!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ μας τώρα. Πες ότι ακόμα δεν έχεις πάει σε γιατρό να σε δει, έτσι;  ;)

 

Στην περίπτωση που δεν έχεις πάει ακόμα, να ξέρεις ότι ο νευρολόγος ή ο ορθοπεδικός

είναι φίλοι σου! ;D ;D ;D

Δεν είναι σα τους κουφαλόγιατρους που σου σκαλίζουν τις κουφάλες με την τσάπα

και σου τραβάνε τα δόντια ένα - ένα με τη γκαζοτανάλια!  :o :o :o

 

Μ@@@κία δεν είναι να σου μείνει η κιθάρα/μπάσο σου στον τοίχο για ντεκόρ για το τίποτα;

 

 

Μεταξύ μας όχι δεν έχω πάει  :P Απλά δεν πίστεψα ότι θα έχω μια ικανοποιητική απάντηση αν το έκανα δεν ξέρω... :-\

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ μας όχι δεν έχω πάει  :P Απλά δεν πίστεψα ότι θα έχω μια ικανοποιητική απάντηση αν το έκανα δεν ξέρω... :-\

Έχω και εγώ θέμα με το δείκτη και το μικρό δάκτυλο σαν "κρακ" και στα δύο χέρια και το

οποίο πιθανότατα χρωστάω σε μερικά hammer-ons από αληθινό hammer στη δουλειά!  :-X

Αφού shit happens κάπου - κάπου και δε χαμπαριάζω  ιδιαίτερα, δεν έδινα σημασία στο "κρακ"

αφού δεν πόναγα και το "κρακ" ήταν απλά κάτι περίεργο αλλά όχι ενοχλητικό.

Μια μέρα που λες είπα να ρωτήξω ένα γείτονα ορθοπεδικό, έτσι κουβέντα να γίνεται και

μου είπε ότι έχω "trigger finger", ότι θεραπεύεται με χειρουργείο και ότι δεν υπάρχει

λόγος να κάνω απολύτως τίποτα αν δεν με ενοχλεί περαιτέρω.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Trigger_finger

 

Αποτέλεσμα:

α) Μου λύθηκε η απορία "τι διάλο  :-X έχουν και κάνουν έτσι".  ???

β) Μου έφυγε και η τρομάρα, αφού το χειρουργείο δεν είναι απαραίτητο.  ;)

γ) Έμαθα ότι τα δάχτυλά μου είναι φτιαγμένα για να σκοτώνουν!  8)  (νότες  :(  )

Και όλα αυτά εντελώς δωρεάν με μια απλή ερώτηση!  :o :o :o

 

Γεγονός είναι ότι επειδή δεν έχουμε όλοι τα ίδια χούγια και δεν είναι σωστό να παίζουμε

τους γιατρούς μέσα στο φόρουμ λέγοντας ο καθένας μας το μακρύ του και το κοντό του,

θέλω να σε ρωτήσω κάτι με φιλική διάθεση και ας παρεξηγηθείς.

 

-Τι διάολο  :-X θα γίνει με την περίπτωσή σου;

Πρέπει να ξεραθεί το χέρι σου για να δεις τι έχεις; (Άμα έχεις...)

 

Δε θα σε φάει ο γιατρός.

Άμα φοβάσαι πάρε ένα φίλο και την κιθάρα μαζί σου

(solid body mahogany κατά προτίμηση) και άμα τα βρεις σκούρα ή σου ζητήσει φακελάκι

τον κατακεφαλιάζει!!!

 

Απλά πράματα...

 

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω κ εγω τον πονο μου!Μετα την ενασχοληση μου με βαρβαρα αθληματα (rugby)εχω 'βγαλει' κατα καιρους και τα δυο μικρα δαχτυλα αλλα και τους παραμεσους!Το προβλημα λοιπον ειναι στο αριστερο χερι οταν τεντωνω το μικρο δαχτυλο αρκετα καμια φορα κλειδωνει κ δε λυγιζει!Η μονη λυση που εχω βρει ειναι να παιζω λιγο πιο ηρεμα κ να μην σφιγγομαι!Αλλα αν υπαρχει καμια λυση απο καποιον που εχει αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα καλοδεχουμενη!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου