Προς το περιεχόμενο

Τραυματισμός στο δάχτυλο από ασκήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κ φυσικα οπως ειπα κ πριν συμφωνω κ γω στις "βαρετες" ασκησεις, αλλα πιστευω ειναι ο τελειως λαθος τροπος για να προσεγγισεις καποιον στο να μαθει κιθαρα μονο με αυτες. Δεν θα παθεις τιποτα αν του δειξεις στο πρωτο μαθημα πως να πιανει κ μια λα. να την παιζει κ αυτην σπιτι να ευχαριστιεται το ακουσμα! αλλα ειναι κ αυτοι που εκμεταλευονται τις γνωσεις τους για κερδοσκοπικους σκοπους κ κανουν ενα χρονο να σου μαθουν τελειως γελοια πραγματα(βασικες συγχορδιες κτλ) οπως κ καποια ωδεια(κατα εμε). Ολοι για το χρημα πια.. ελεος... 20 κ 25 ευρω την πρωτη ωρα για να σου πει τι ειναι το 4/4. Απαραδεκτο

Φίλε μου σκέψουτο κ απ την άλλη πλευρά.Μήπως αυτοί τιμούν τα χρήματα που τους δίνεις κ δεν σ εκμεταλλεύονται?Μήπως είσαι τελείως λάθος?Οι ασκήσεις όσο κ να μη μας αρέσουν είναι υποχρεοτικότατες.Κ ειδικά στην αρχή μαθημάτων μακριά από τραγούδια.Είναι σίγουρο πως ο μαθητής θα καλομάθει κ μετά δεν θα μπορεί να κάνει ασκήσεις.Ούτε καν κλίμακες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδη αυτο με τις "βαρετες ασκησεις" το τονισα εγω στο thread για το riff του Master of Puppets (που μαλλον ειναι το holy grail του καθε μεταλα - και εμενα μου αρεσει αλλα ελεος! ;D) το ειπα γιατι αν προσπαθεις να βγαλεις ενα συγκεκριμενο γνωστο riff τοτε εστιαζεις την προσοχη σου στο να ακουστει αυτο που παιζεις οπως το ακους στο κεφαλι σου, και οχι στο να γινει σωστα η ασκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Janick περαστικα απο μενα κ ολα θα γινουν. ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος! (αρκει να μην αργει οπως κανει συνηθως!

 

Τaki μια ψιλοδιαφωνια την εχω σε αυτο που αναφερεις.

διοτι στην αρχη καθε ατομου που θελει να μαθει κιθαρα το ιδιο το ατομο ακομη δεν ειναι σιγουρο πως οντως θελει να μαθει κ κατα ποσο καλος θελει να γινει. βρισκεται στο αγνωστο σε εκεινη την φαση. κ κατα εμε οι βαρετες ασκησεις αποθαρυνουν τους περισσοτερους δημιουργοντας ενα μυθο πως η κιθαρα ειναι ενα πολυ δυσκολο οργανο κ πως θελεις χρονια δουλειας κ εξασκησης για να φτασεις σε ενα επιπεδο. τουλαχιστον εγω(τοτε) κ πολλοι γνωστοι μου το ιδιο πιστευουν. κ ειναι κριμα γιατι ειναι παραπληροφορηση. Γνωμη μου ειναι δειξτου κανα 2 συγχορδιες στην αρχη μαζι με κανα ριφφ-ασκηση_stretching  κ προχωρησε τον ετσι ωστε να βλεπει αποτελεσματα συμφωνα με αυτο που "ΘΕΛΕΙ" δηλαδη το να μαθει να παιζει μελωδιες κ μουσικη στην κιθαρα του! οταν ο δασκαλος τον ταραζει στις ασκησεις κ στη θεωρια, που δεν εχουν καποια μουσικη ηχό για κανενα 3μηνες, οι πιθανοτητες του μαθητη να τα παρατησει ειναι τεραστιες!

 

κ πες για παραδειγμα οτι του εχεις δειξει ξερω γω τις βασικες συγχορδιες κ ξεκινα να γρατζουνα(μαζι με λιγη θεωρια σταδιακα κ μετρημα μουσικου χρονου). (υποθετικα οτι αυτος εχει μαθει να παιζει ψιλοκαλα καμια μπαλαντα ελληνικη, τοτε πιστευω πως ειναι στο σημειο να καταλαβει κ μονος του εαν θελει να βελτιωθει περα απο αυτο ή αν αυτο ειναι το επιπεδεο που θελει να φτασει. κ θα ζητησει απο τον καθηγητη του κ αλλες ασκησεις κ περισσοτερα μαθηματα απο κει κ περα. η μπορει αν θελει να προχωρησει κ μονος του.

 

Σε ενα συνολο των παραπανω: Διδαξε αυτο που θελουν να διδαξεις! κ για να μην πειτε πως αυτο που θελουν ειναι ο λαθος τροπος κτλ κτλ. απλα καντε μια επεξηγηση στον μαθητη γιατι θα πρεπει να προχωρησει σε βασικες ασκησεις κ που θα τον συνεισφερουν. αλλα μην αφηνετε αυτον τον κουραστικο-βαρετο τροπο να ειναι η μοναδικη επιλογη του μαθητη αν θελει να μαθει κιθαρα. Γιατι οταν ο αλλος σου λεει θελω να μαθω κιθαρα εμεις καταλαβαινουμε πως θελει να μαθει απο θεωρια, σωστο μετρημα, σολος κτλ κτλ. Ενω αυτος (συνηθως) απλα θελει να γρατζουναει για την παρτη του κ μη..

 

Φιλε Pointy εχεις δικιο σε αυτο που λες αλλα αν ο δασκαλος του εξηγησει τον σωστο κ φυσικα παρα πολυ αργο τροπο για να κανει κ να μαθει το ριφφ-ασκηση, κ του πει οτι μονο ετσι θα καταφερεις να το παιξεις καποια μερα σωστα ενω αμα βιαστεις θα το μαθεις λαθος κ θα το παιζεις χαλια κ αργα. τοτε ο μαθητης ειναι αυτος που θα αποφασισει πως κ τι. που συνηθως θα γραψει στα παλια του τα παππουτσια τον αργο-βασανσιτικο τροπο της ασκησης. αλλα οταν καταλαβει πως ετσι δεν βγαινει το ριφφ θα ξερει τον σωστο τροπο! θα του εχει διδαχτει ο σωστος κ αποτελεσματικος τροπος απο τον δασκαλο! αλλα εχει κ την επιλογη συγχρονως αν θελει να μην γινει καλος κιθαριστας, κ μαλιστα εν γνωση του!(πολυ σημαντικο)

 

Ο μαθητης απλα θελει να μαθει κιθαρα, κ ο δασκαλος πρεπει να του διδαξει αυτο που θελει. μαζι με τις ασκησεις πραγματα που ενδιαφερουν τον μαθητη. δεν ειπα να τα φορτωσουμε ολα στον βροντο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη αυτο με τις "βαρετες ασκησεις" το τονισα εγω στο thread για το riff του Master of Puppets (που μαλλον ειναι το holy grail του καθε μεταλα - και εμενα μου αρεσει αλλα ελεος! ;D) το ειπα γιατι αν προσπαθεις να βγαλεις ενα συγκεκριμενο γνωστο riff τοτε εστιαζεις την προσοχη σου στο να ακουστει αυτο που παιζεις οπως το ακους στο κεφαλι σου, και οχι στο να γινει σωστα η ασκηση.

 

Θα σου φτιάξουν την καρδια περβόλι οι στίχοι όταν θα ζορίζεσαι.

Master, master, where's the dreams that I've been after?

Master, master, you promised only lies

Laughter, laughter, all I hear or see is laughter

Laughter, laughter, laughing at my cries

 

Πάντως κάποιος πρέπει να σκεφτεί πόσα χρόνια παίζανε επαγγελματικά οι Metallica μέχρι να γράψουν το Master of Puppets. Όχι ότι θα χρειαστεί κάποιος τόσο χρόνο ενασχόλησης με την κιθάρα απαραίτητα αλλά καλό είναι να έχει επιγνώση της πραγματικότητας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου φτιάξουν την καρδια περβόλι οι στίχοι όταν θα ζορίζεσαι.

Master, master, where's the dreams that I've been after?

Master, master, you promised only lies

Laughter, laughter, all I hear or see is laughter

Laughter, laughter, laughing at my cries

 

Ωχ? δεν το χα σκεφτει..  :'( :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα απλά για να πω ότι δυστυχώς αντι να καλυτερέψει η κατάσταση χειροτέρεψε.Το δάχτυλα αντι να χαλαρώσει έχει σφίξει που καμια φορά νιώθω ότι θα κάνω ζημιά αν το ζορίσω παραπάνω.Αναγκάζομαι πλέον να παίζω με τα τρία μόνο δάχτυλα.Αν υπάρχει κάποια πρόταση ευπρόσδεκτη.Δε θέλω να σταματίσω την κιθάρα για κάτι τέτοιο.Ευχαριστώ!

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα πλάκα μου αρέσει πάρα πολύ το slide. 8)

Μου είναι τρομερά δύσκολο να μην παίξω κιθάρα έστω μια μέρα.Αλλά εντέλει παίζει να είναι και η μοναδική λύση :P

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον ήρθε ο καιρός να επισκεφτείς κάποιον ορθοπεδικό και να κάνεις μια συγκεκριμένη θεραπεία.. :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου