Προς το περιεχόμενο

Τραυματισμός στο δάχτυλο από ασκήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκίμασα διάφορες ασκήσεις τέτοιου τύπου αλλά δεν είδα την παραμικρή βελτίωση.Θα κάνω υπομονή και θα δοκιμάσω αυτα που είπατε.

 

Thanks  ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ θα σου προτείνω να δοκιμάσεις κάτι που δεν θα χρειαστεί να ακουμπήσεις καν την κιθάρα μεν, αλλά βοηθάει αρκετά.

 

 

 

 

Τσέκαρε και τα υπόλοιπα finger fitness videos και πιστεύω θα δείς σε λίγο καιρό διαφορά γενικά στα δάχτυλά σου, όχι μόνο στο μικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι ασκήσεις τύπου 1-2-3-4, 1-3-2-4 κλπ. βοηθούν, αλλά πρέπει να τις παίξεις πολύ αργά στην αρχή και να προσέχεις να μην κρατάς πατημένο το προηγούμενο δάχτυλο όταν παίζεις με το επόμενο.

 

σοβαρα ???..στο 1-2-3-4 δεν πρεπει να μείνουν τα δάχτυλα κολλημένα το καθενα στο δικο του ταστο μεχρι την αλλαγη χορδης? ...οπως και το 4-3-2-1 στη αλλαγη της χορδης να πατησουν και τα τεσσερα πρωτα και μετα να αφερεις ενα ενα?

 

...δηλ. τοσο καιρο μελετούσα λαθος ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχω διαβάσει ποστς σχετικά με το θέμα,και εγώ αντιμετωπίζω κάποιο θέμα με το 4ο δάκτυλο.Συγκεκριμένα,εδώ και λίγο καιρό είναι μουδιασμένο(βέβαια,τις τελευταίες μέρες έχει,σαφώς,υποχωρήσει το φαινόμενο,αλλά εξακολουθεί να υφίσταται).Το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από κάποιες ασκήσεις τεντώματος δακτύλων,όπου ένιωσα πως πίεσα αρκετά το χέρι μου..Πολύ σπαστικό αίσθημα..Να δω πότε θα το πάρω απόφαση να δω κάποιο γιατρό..

 

φιλε hadgi και υπολοιποι νοιζαδες ειχα AKΡΙΒΩΣ αυτο το μουδιασμα στο μικρο πριν 3 χρονια..αφορητα σπαστικο.δεν αισθανομουν οτι πατουσα,σα να μην τ ακουμπουσα,σαν ελλειψη αφης.η επαφη με τις χορδες ηταν λιαν αποκρουστικη,δεν ειχα ορεξη να παιξω.

Και δεν παιζω πολυ εδω και 10 χρονια...(4-5 ωρες τη βδομαδα)

Πιθανοτατα προεκυψε απο μια μερα που πιεστηκα να παιξω το μπασο σ ενα κομματι...

και μπηκα στη φαση τσαμπουκαλεμενος νομιζοντας οτι εχω να κανω με 9αρες...δε βρισκω αλλη εξηγηση.

Το ειχα αποδωσει και σε ψυχολογικους λογους(περνουσα κακη φαση).

Πηγα σε γιατρο,μου ειπε δεν εχεις τιποτα αφου το χερι ειναι δυνατο..(μου πε σφιξε μου το χερι και τον ξεπατωσα τον ανθρωπο...)

Τελικα εφυγε μονο του μετα απο κανα...εξαμηνο...ναι,εξαμηνο...

Ισως επειδη κλεισαμε να παιζουμε σταθερα πσκ με τη μπαντα και αναγκαστηκα να το ξεχασω..

Ασχετα με ολα τα παραπανω που χρειαζονται,ασκησεις κτλ,πιστευω πολυ στην ψυχολογια...

Ωστοσο,νομιζω οτι η γνωμη ενος ειδικου,βαραινει περισσοτερο απ ο,τι και να προτεινουμε

εμεις οι ομοιοπαθουντες...

πχ μπορει να χρειαζεται πληρη απραξια και οι ασκησεις να κανουν ζημια.

Ρωτα ειδικο.

Καλη αποθεραπεια φιλε μου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ειμαι σχεδον σιγουρος πως στις ασκησεις 1-2-3-4-4-3-2-1 ΠΡΕΠΕΙ να μενουν τα χερια πανω στην ταστιερα....!

 

τουλαχιστον στα μαθηματα κλασικης ετσι μελετουσαμε και με τους δυο δασκαλους! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να προσέχεις να μην κρατάς πατημένο το προηγούμενο δάχτυλο όταν παίζεις με το επόμενο.

 

δε ξερω για κιθαρα αλλα σε αλλα εγχορδα αυτο είναι το μεγαλύτερο λάθος που μπορεις να κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρα ???..στο 1-2-3-4 δεν πρεπει να μείνουν τα δάχτυλα κολλημένα το καθενα στο δικο του ταστο μεχρι την αλλαγη χορδης? ...οπως και το 4-3-2-1 στη αλλαγη της χορδης να πατησουν και τα τεσσερα πρωτα και μετα να αφερεις ενα ενα?

 

...δηλ. τοσο καιρο μελετούσα λαθος ???

 

Για να "ανοίξουν" τα δάχτυλα μένουν κολλημένα στη θέση τους, αν δουλεύεις σε finger strength και independence τότε πρέπει να αφήνεις το προηγούμενο κάθε φορά που πατάς με το επόμενο. Τα pull-offs είναι άλλη ιστορία. Είναι ανάλογα τι μελετάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε janick καλησπέρα!

 

Όπως το κατάλαβα εγώ το προβληματάκι με το δάχτυλο,  έχω την εντύπωση πως είναι το ίδιο με αυτό που είχα και εγώ.. και νόμιζα ότι έφταιγε κάτι στα δάχτυλά μου  :P

Αντιμετώπιζα κι εγώ, που λες, το ίδιο πρόβλημα.  Πολύ κουραστικό και αν και από ένα σημείο και μετά το είχα συνηθίσει, ήξερα ότι ήταν λάθος και πως δεν ήταν και ό,τι καλύτερο για το χέρι μου.

 

Αυτό που έκανα και έλυσε το θεματάκι μου,  ήταν να χρησιμοποιώ πιο συχνά "την τρίτη θέση" όπως την έλεγε ο δάσκαλος μου τότε.  Αν, για παράδειγμα, ήθελα να παίξω 1-3, στην θέση του 3 έβαζα το 4. Τα δάχτυλα κοντά στην ταστιέρα πάντα και δεν πίεζα την χορδή παρα πολύ. Ακόμα, όταν έκανα ασκησούλες χρωματικής/3-3/4-4 κλπ, δεν σήκωνα τα προηγούμενα δάχτυλα στο "1-2-3-4" και στο "4-3-2-1" τα είχα πάλι τοποθετημένα πάνω στην χορδή και τα σήκωνα ένα-ένα,  προσέχωντας πάντα όταν τα σήκωνα να μην φεύγουν μακριά από την ταστιέρα.  Αυτό το τελευταίο ειδικά με ζόρισε γιατί μέχρι τότε (3 χρόνια δηλαδή) όχι μόνο δεν είχα πατημένα τα δάχτυλα αλλά τα απομάκρυνα και αρκετά.  Τι να έκανα όμως;..  Αργά και σταθερά και κάποια στιγμή τα αποτελέσματα και η βελτίωση είναι εμφανέστατα!

 

Αυτά σε μένα δούλεψαν  :)  Παίζω πιο ξεκούραστα σίγουρα και δεν έχω και εκείνες τις σπαστικές κινήσεις του μικρού δαχτυλακίου  ;D

 

 

 

 

 

 

 

βασικα ειμαι σχεδον σιγουρος πως στις ασκησεις 1-2-3-4-4-3-2-1 ΠΡΕΠΕΙ να μενουν τα χερια πανω στην ταστιερα....!

 

τουλαχιστον στα μαθηματα κλασικης ετσι μελετουσαμε και με τους δυο δασκαλους! :)

 

Κι εγώ είμαι σίγουρη ότι έτσι είναι.  Δεν μπορεί και ο δάσκαλος και όοολοι οι άλλοι μπασίστες που το έχουμε αναφέρει αυτό να το ξέρουν λάθος  :P  ελπίζω δηλαδή

Support your local scene.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ειμαι σχεδον σιγουρος πως στις ασκησεις 1-2-3-4-4-3-2-1 ΠΡΕΠΕΙ να μενουν τα χερια πανω στην ταστιερα....!

 

τουλαχιστον στα μαθηματα κλασικης ετσι μελετουσαμε και με τους δυο δασκαλους! :)

 

Για να "ανοίξουν" τα δάχτυλα μένουν κολλημένα στη θέση τους, αν δουλεύεις σε finger strength και independence τότε πρέπει να αφήνεις το προηγούμενο κάθε φορά που πατάς με το επόμενο. Τα pull-offs είναι άλλη ιστορία. Είναι ανάλογα τι μελετάς.

 

εγω μιλουσα για ανοιγματα οταν ειπα πως πρεπει να μενουν τα δαχτυλα στην ταστιερα!

αλλα και παλι η λογικη μου μου λεει πως και στα πουλοφς παλι πρεπει να μενει τουλαχιστον το προηγουμενο δαχτυλο πανω! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου