Προς το περιεχόμενο

Κόστος τυμπάνων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγω οφείλω μια συγγνωμη βασικα, πολλες φορές ''το ανοιγω'' το ρημαδι... 8) δε πειράζει είχε και την πλάκα του!

 

Για να είμαι ειλικρηνής πραγματικα το τετραστιχο μου άρεσε και γελασα αρκετα οταν το είδα...! Μου θυμισε κάτι από τις παρωδίες του Ομήρου...''πανω στης Τροίας τα βουνα, που είναι σαν κ*λομερια, καθόταν ο Όμηρος...''  8)

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι εγώ με τη σειρά μου σας ευχαριστώ  γιατί δεν ειχα ιδεα για το πως κατασκευάζονται τα τύμπανα (όχι ότι τα κατάλαβα όλα ) και τα βιντεάκια που΄χε βάλει ενα παιδί πριν, ανεξάρτητα απ'το αν δεν είχαν σχέση μεταξύ τους ως προς σύγκριση κι αυτά ήταν πολύ χρήσιμα.Η γνώμη μου(και δεν γνωρίζω και πολλά) είναι πως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, σίγουρα θα υπάρχουν υπερβολικές τιμές , σίγουρα θα υπάρχουν και διαφορές στην ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με απασχολουν και τα δυο ,ελα ομως που οτι και να λετε οι ακριβες σειρες των τυμπανων που αρεσουν σε ΕΜΕΝΑ (Gretsch,Ludwig,TAMA) ακουγονται ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο τις φθηνοτερες?

 

Για SONOR δεν ξερω,ποτε δεν μου αρεσαν ιδιαιτερα,αν οντως οι φθηνες σειρες τους ειναι τοσο καλες που ακουγονται το ιδιο καλα με τα Delite ,με γεια σας με χαρα σας... :)

 

 

 

 

Μιας και αναφέρθηκες σε sonor...

Tα SQ2 τα έχεις υπόψην σου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα εχω ακουσει αλλα υποτιθεται οτι σκιζουν,δεν μου αρεσουν και τοσο τα SONOR ειναι πολυ hi tech τυμπανα και το hardware τους πολυ τεθωρακισμενο,ειναι βεβαια απιστευτα ηχητικα αλλα οχι ακριβως my cup of tea...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nordic εισαι εντελως λαθος το Drum Community οποιουδηποτε φορουμ εχει να κανει με θεματα για τα οποια καποιοι ενδιαφερουνται και καποιοι αλλοι οχι, συμμετεχεις εκει που σε ενδιαφερει πολύ απλα.

 

Μπορει να μην ειμαι κατασκευαστης αλλα με ενδιαφερει το θεμα της ποιοτητας του ξυλου και της κατασκευης οταν ειναι να επενδυσω 1000-1500-12000 οσα ναναι σε τυμπανα

 

Το καθε τι εχει τα χαρακτηριστικα του και στη τελικη δεν εχεις αδικο για τις παλιες εποχες που δε μας ενοιαζε κ απλα παιζαμε αλλα πλεον δεν ειμαστε (καποιοι) 15-18 ωστε να μη μας νοιαζει, μας νοιαζει κ μας παρανοιαζει εφοσον δουλευουμε και δινουμε ενα μερος των εσοδων μας στο χομπυ μας

 

Δεν ειναι βλακεια να δωσεις πχ για ενα σετ τυμπανα ενα ποσό ενω μπορεις να δωσεις ενα ποσο λιγοτερο για ενα αλλο τη στιγμη που μπορει και να σου αρεσει πιο πολυ και να ειναι και πιο γερό ή και να συνοδευεται με καλυτερο hardware

 

Στη τελικη αυτες οι συζητησεις βοηθανε ασχετα αν εμπεριεχουν κοντρες κτλ

 

Αν τις θεωρεις ανουσιες μη συμμετεχεις

 

 

Δεν θεωρώ τίποτα ανούσιο...

Φυσικα οποιος ασχολειται χρόνια σιγουρα κάποια στιγμη αγοράζει high end σετακι...

και καλο είναι να ξέρεις τι παίρνεις και για γιατι το παίρνεις....

oσο περισσότερες πληροφορίες τοσο το καλύτερο...

Ο καθε ένας σιγουρα συμμετέχει στα τοπικ που τον ενδιαφέρουν...

Απλα το σκηνικο ήταν τραγικό...

Στην τελική ο κάθε ένας έχει και τον εξοπλισμό που αντέχει η τσέπη του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα εχω ακουσει αλλα υποτιθεται οτι σκιζουν,δεν μου αρεσουν και τοσο τα SONOR ειναι πολυ hi tech τυμπανα και το hardware τους πολυ τεθωρακισμενο,ειναι βεβαια απιστευτα ηχητικα αλλα οχι ακριβως my cup of tea...

 

Βεβαια πολλά είναι θέμα γουστου...

Απλα τα sonor απο design ειναι πιο παλιομοδιτικα σε σχέση με άλλες εταιρίες...

Ένα αρνητικο σημείο είναι ότι πλησιάζουν πολύ τα dw σε τιμή...

Τελικα θα συμφωνησω ότι σε αυτην την κατηγορια τα πιο vfm είναι οι ακριβες σειρες της ludwig(classic) και η tama(starclassic)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βασικά ήθελα να ρωτήσω κατι άλλο...

Rock Maple=Canadian maple=Northamerican maple???

 

ναι

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια πολλά είναι θέμα γουστου...

Απλα τα sonor απο design ειναι πιο παλιομοδιτικα σε σχέση με άλλες εταιρίες...

Ένα αρνητικο σημείο είναι ότι πλησιάζουν πολύ τα dw σε τιμή...

Τελικα θα συμφωνησω ότι σε αυτην την κατηγορια τα πιο vfm είναι οι ακριβες σειρες της ludwig(classic) και η tama(starclassic)....

 

γενικα τα αγαπημενα μου τυμπανα απο καινουργια ειναι τα TAMA starclassic maple & φυσικα τα fiberglass Kirchoff (τρελλο value for money)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα παίξει σε ενα φεστιβαλ Sonor Designer...απιστευτα τύμπανα, δυστυχως δε βγαινουν πλεον

 

αυτα τα drums τυπου fiberglass τι ιδιαιτερο εχουν ρε παιδια δεν εχω ασχοληθει καθόλου

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου