Προς το περιεχόμενο

Με ποιον τρόπο jamάρετε στα πλήκτρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαναφέρω το θέμα μετά από καιρό, μιας και δεν με ικανοποίησαν οι απαντήσεις.

 

Έχω γνώση από μείζονες κλίμακες και βγάζω άνετα τα περισσότερα κομμάτια μόνος μου.

 

Επίσης αυτοσχεδιάζω καταρχήν με ότι μου ακούγεται καλό εκείνη τη στιγμή, αλλά βασίζομαι πάνω σε πεντατονική. Θέλω κάποιος να μου πει χειροπιαστά πχ για να αυτοσχεδιάσεις σε ροκ τραγούδια πρέπει να πατήσεις πάνω σε πεντατονική ή σε Blues Scale κλπ. Είμαι σχεδόν αυτοδίδακτος και δεν λέει να μυρίζω τα δάχτυλά μου...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου έλεγε κάποιος τι να παίξεις τότε δεν θα ήταν αυτοσχεδιασμός!  ;D

 

Λοιπόν, κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν δεν θες να κάνεις μαθήματα, πάρε τουλάχιστον κάποιο βιβλίο για ένα είδος μουσικής που σε ενδιαφέρει και μελέτησέ το.  Καλύτερα να επιλέξεις ένα είδος μουσικής και να ασχοληθείς με αυτό (πχ blues).  Υπάρχουν βιβλία για ρυθμικά και σόλο για ό,τι είδος θες. (Καλό είναι να συνοδεύονται και από cd).

 

Επίσης χρήσιμο θα ήταν να διαβάσεις θεωρία, να μάθεις για νότες-συγχορδίες-κλίμακες ώστε να ξέρεις τι είναι, πως συνδιάζονται όλα αυτά και γιατί.

 

Τέλος, άκου πολλή μουσική!

 

Με τον συνδιασμό όλων αυτών και μετά από κάποιο χρόνο και κόπο έρχεται και ο αυτοσχεδιασμός.  Χρειάζεται αρκετή εξοικείωση με κάτι για να φτάσει κανείς στον αυτοσχεδιασμό πάνω σε αυτό. 

 

Αυτά από εμένα  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου έλεγε κάποιος τι να παίξεις τότε δεν θα ήταν αυτοσχεδιασμός!  ;D

 

Λοιπόν, κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν δεν θες να κάνεις μαθήματα, πάρε τουλάχιστον κάποιο βιβλίο για ένα είδος μουσικής που σε ενδιαφέρει και μελέτησέ το.  Καλύτερα να επιλέξεις ένα είδος μουσικής και να ασχοληθείς με αυτό (πχ blues).  Υπάρχουν βιβλία για ρυθμικά και σόλο για ό,τι είδος θες. (Καλό είναι να συνοδεύονται και από cd).

 

Επίσης χρήσιμο θα ήταν να διαβάσεις θεωρία, να μάθεις για νότες-συγχορδίες-κλίμακες ώστε να ξέρεις τι είναι, πως συνδιάζονται όλα αυτά και γιατί.

 

Τέλος, άκου πολλή μουσική!

 

Με τον συνδιασμό όλων αυτών και μετά από κάποιο χρόνο και κόπο έρχεται και ο αυτοσχεδιασμός.  Χρειάζεται αρκετή εξοικείωση με κάτι για να φτάσει κανείς στον αυτοσχεδιασμό πάνω σε αυτό. 

 

Αυτά από εμένα  ;D

 

Οκ ευχαριστώ. Γενικά βαριέμαι τα βιβλία και τις γραπτές θεωρίες. Δηλαδή εσύ αυτοσχεδιάζεις με το αυτί και όχι πατώντας σε κάποιες γνώσεις? Γτ ναι μεν κάτι ακούγεται καλό στο αυτί, αλλά στο παίξιμο πάνω μπορεί να πατήσεις κανένα ημιτόνιο πάνω/κάτω και να το χάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

πάρα πολύ καλό θέμα!!! διάβασα πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις.. και κατα καιρούς έχω ταυτιστεί με πολλές από αυτες..

 

μιας και τα πλήκτρα δν είναι η "δουλειά" μου(αν και στο παρελθόν μου φέρανε χρήματα...κ όντως κ εγώ δν ήθελα να τα βλέπω στο σπίτι εκείνο το διάστημα), τελευταία απλά υπάρχει στημένο το πλήκτρο .. και ενώ κάνω άλλα πράγματα (ακούω μουσική-πολλές φορές ράδιο..ακόμα και σε ταινίες-σειρές που βλέπω :P) απλά πατάω τον ενισχυτή ... και παίζω ότι μου κατέβει από πάνω...

στο παρελθόν, έπαιζα πάνω σε έτοιμα (ή δικά μου πρόχειρα) loops από το pc.

 

από τα καλύτερα jam βέβαια έχουν γίνει σε studio με φίλους... :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου