Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φθηνού λαμπάτου ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τη διαφορά ανάμεσα στα 5 και στα 20 δεν θα την καταλάβεις, και αμφιβάλλω αν μπορεί να την καταλάβει ο οποιοσδήποτε. Τα db δεν αυξάνονται ανά watt.

 

Συμφωνω απολυτα!!!

Εγω στη θεση σου θα επερνα τον (7), τον πιβι, που αμα τον βαρεθεις του βαζεις μια τελειως διαφορετικη λαμπα τελικου και εχεις αλλο ηχοχρωμα.

Ο τρανζιστορατος σου τι επαθε? Ρωταω μηπως ειναι κατι που φτιαχνεται με 10 ευρω και δεν χρειαστει να ξοδευεσαι για νεο ενισχυτη.

 

Οσο αφορα τον φιλο απο πανω που λεει αν υπαρχει τρανζιστορατος που να συγκρινεται με λαμπατο, η απαντηση μου ειναι οτι δεν εινει θεμα καλυτερου/χειροτερου, απλα διαφορετικου ηχου. Εγω παρ'οτι εχω αρκετους ΤΟΠ λαμπατους ενισχυτες (μπογκνερ, ελμγουντ κτλ), αγορασα και εναν τρανζιστορατο για να τον χρησιμοποιω σε συγκεκριμενα πραγματα.

Αμα ξερεις τι ηχο και τι λειτουργιες θελεις, δοκιμαζεις και ψαχνεις να τον βρεις, το αν θα τον βρεις σε λαμπατο η τρανζιστορατο ειναι σχετικο με το τι ψαχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πράγματι ο Peavy φαίνεται ευέλικτος και έχει 12" ηχείο. Έχω σχεδόν απορρίψει τα υπόλοιπα και είμαι ανάμεσα στον Cub 10 (γιατί διάβασα κάποια θετικά πράγματα σχετικά με τα γούστα μου)  και σε Peavey/Epiphone λόγω πληθώρας επιλογών και ηχείου. 

 

Δεν έχω ιδέα τι ακριβώς έπαθε, πέρα από το ότι είχε αρχίσει να πέφτει η ένταση του με τον καιρό (ή απλά είναι η ιδέα μου  :D), τώρα πέθανε το drive κανάλι του και το καθαρό κανάλι του παραμορφώνει τον ήχο. Δεν ξέρω αν αξίζει καν τον κόπο να ψάξω το αν και πόσο θα μου κοστίσει να τον επιδιορθώσω την στιγμή που έχει 70 ευρώ αν ήθελα να τον ξαναγοράσω και ήδη μετράει αρκετά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Τη διαφορά ανάμεσα στα 5 και στα 20 δεν θα την καταλάβεις, και αμφιβάλλω αν μπορεί να την καταλάβει ο οποιοσδήποτε. Τα db δεν αυξάνονται ανά watt.

 

Ισχυει αυτο; Ρωταω γιατι σε ενα βιβλιο ακουστικης που διαβαζω με μια προχειρη αναγνωση:

 

"Για διπλασιασμο των βαττ, εχουμε ανοδο της πιεσης ηχου κατα +3 Ντεσιμπελ." Δηλαδη απο 1 σε 2 βαττ εχουμε +3 Ντεσιμπελ, απο 100 σε 200 βαττ παλι ανοδο +3 Ντεσιμπελ και ουτω καθ'εξης.

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτινα λαμπατο....ο superchamp παιζει πολυ ωραια και εχει και μερικα εφφε

που θα σου φανουν χρησιμα αν δεν εχεις πεταλακια...

παρ'ολα αυτα σε τρανζιστορ οι tech21 τα σπανε.Και τους θεορω καλους και για πεταλακια λογω του εντυποσιακου clean channel τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ενταση εχει να κανει και με το ηχειο. Ακομη και με διαφορετικα ηχεια ιδιων κυβικων π.χ. 12", στον ιδιο ενισχυτη παρατηρουνται διαφορες στην ενταση

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω μια αλλη απορια, υπαρχει καποιος τρανζιστορατος amp, που να συγκρινεται με καποιους λαμπατους, η λαμπα και ξερο ψωμι;

 

Κάτι αντιστοιχο με αυτο που περιγράφεις:

roland jazz chorus -  εξαιρετικά καθαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο ενισχυτής πρέπει να είναι η πιό σοβαρή αγορά σου, ξέχνα το bedroom player, διότι όλο και κάπου θα πας να παίξεις......

Δες τις αγγελίες έχει πηξει ο τόπος από 5watt ενισχυτές.

 

Ακουστικά στην RP1000 έχω στην κρεβατοκάμαρα.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα τον super champ xd. Παίζει σε πολύ χαμηλές εντάσεις καλά,αλλά επίσεις είναι και δυνατός.Ο ήχός του είναι πάρα πολύ καλός.Αργότερα αν εχεις φράγκα με 150 Ευρώ μπορείς να βάλεις jj λάμπες και ένα ηχείο eminence rajin cajun.Μετά απο αυτό θα βγάζεις live κανονικά και θα μπορείς να παίζεις στα ισα σε ένταση έναν 50 άρη.Το έχω κάνει στον δικό μου αφού διάβασα σχετικά με την αναβάθμιση σε διάφορα forums και μπορώ να σου πώ πώς λειτουργεί. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου