Προς το περιεχόμενο

Πιάσαμε τον Μπάμπη!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Συντρόφισσες και σύντροφοι του Noiz… Σήμερα μπορούμε να κοιμηθούμε ήσυχοι… καθώς καταφέραμε ένα συντριπτικό χτύπημα στην διαφθορά που ταλανίζει την χώρα μας. Πιάσαμε τον… Μπάμπη…

Αν δεν είδατε ειδήσεις, ο Μπάμπης μάζευε αποδείξεις από τα διόδια για κάποιους από το ΥΠΕΧΩΔΕ- αν το πρόσεξα καλά- οι οποίοι υποτίθεται ήταν σε υπηρεσία εκτός έδρας ( επόπτευαν έργα στην επαρχία) και έπαιρναν οδοιπορικά και εκτός έδρας έξτρα αμοιβές.

Ο δαιμόνιος Μπάμπης, μάζευε αποδείξεις από τα διόδια, τους τις έδινε και αυτοί της χρησιμοποιούσαν για να δείξουν ότι ήταν σε… αποστολή για να εισπράξουν τα έξτρα… ενώ αυτοί ήταν εδώ και... ξυνόντουσαν στην δουλειά... 

 

Τελικά δεν ξέρω αν η είδηση είναι για γέλια ή για κλάματα… Δεν ξέρω αν πρέπει να τσαντιστώ ή να μειδιάσω με την αβάσταχτη ελληνική ελαφρότητα… Τα μόνα που καταλαβαίνω είναι ότι με δουλεύουν μέσα στα μούτρα, όταν μέσα στον καπνό και την αντάρα, ο μόνος ένοχος που έχουν να μου παρουσιάσουν για το χάλι μας, είναι ένας… Μπάμπης… 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

ρε μηπως ηταν ο BOB katsionis????

Όχι, ούτε καν ο Μπάμπης ο Φλου... Πέρα από την πλάκα άλλη μια σταγόνα στον ωκεανό της διαφθοράς...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μόνα που καταλαβαίνω είναι ότι με δουλεύουν μέσα στα μούτρα, όταν μέσα στον καπνό και την αντάρα, ο μόνος ένοχος που έχουν να μου παρουσιάσουν για το χάλι μας, είναι ένας… Μπάμπης…   

 

ρε μηπως ηταν ο BOB katsionis????

 

Χαχαχαχαχαα θεϊκό!!!

 

Πέρα από την πλάκα η κατάσταση είναι και θα είναι πάντα για τον π0^τσ0 μέχρι με κάποιον υπερφυσικό τρόπο να ξυπνήσουμε όλοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι με κάποιον υπερφυσικό τρόπο να ξυπνήσουμε όλοι..

 

Αδύνατον να ξυπνήσουν όλοι μαζί. Ένας ένας ξυπνάμε, και μόλις βλέπουμε τους άλλους που κοιμούνται και μας δίνεται η ευκαιρία, γινόμαστε κι εμείς ένας Μπάμπης...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αδύνατον να ξυπνήσουν όλοι μαζί. Ένας ένας ξυπνάμε, και μόλις βλέπουμε τους άλλους που κοιμούνται και μας δίνεται η ευκαιρία, γινόμαστε κι εμείς ένας Μπάμπης...

Δυστυχώς είπες μεγάλη αλήθεια…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπομονή, υπάρχει η θεωρία της κρίσιμης μάζας. Που θα πάει...

(και τα λέω αυτά έχοντας περάσει 5 ώρες σήμερα σε δημόσια υπηρεσία χωρίς να κάνω δουλειά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

υπομονή, υπάρχει η θεωρία της κρίσιμης μάζας. Που θα πάει...

(και τα λέω αυτά έχοντας περάσει 5 ώρες σήμερα σε δημόσια υπηρεσία χωρίς να κάνω δουλειά...)

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά το περί κρίσιμης μάζας… αλλά αν η κρίσιμη (κοινωνική) μάζα φτάσει στο σημείο έκρηξης θα μαζέψουμε πολλά συντρίμμια…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και μόλις βλέπουμε τους άλλους που κοιμούνται και μας δίνεται η ευκαιρία, γινόμαστε κι εμείς ένας Μπάμπης...

 

Διαφωνώ κάθετα με αυτό. Όσοι από εμάς είναι να γίνουν "μπάμπιδες" θα γίνουμε ανεξάρτητα τι συμβαίνει γύρω μας. Δεν μπορώ να δεχτώ σε καμία περίπτωση ότι σε κάθε έλληνα υπάρχει ένας εν δυνάμει "μπάμπης". Είναι το λιγότερο μηδενιστικό και πεσιμιστικό και συνάμα επικίνδυνο καθώς επιτρέπει στην λογικη "δεν βαριέσαι, εγώ θα κάνω την αλλαγή;" και "Αφου όλοι το κάνουν γιατί όχι και εγώ" να διαβρώνει την κοινωνία μας. Από εκεί πρέπει να ξεκινήσουμε. Να πούμε ένα όχι στον "πειρασμό" και να πράξουμε το ηθικό μήπως και οι νέες γενιές πάρουν το καλό παράδειγμα και βελτιώσουν την κατάσταση.

 

Όσον αφορά τον Μπάμπη, ένα λιγότερο καθίκι. Άντε μήπως και ξελασπώσουμε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δυστυχώς Octapus το φαινόμενο «Μπάμπης» είναι πιο διαδεδομένο από όσο νομίζουμε. Τώρα, το βράδι έμαθα για έναν άλλο «Μπάμπη», που έκανε ακριβώς την ίδια «δουλειά» με τον άλλο Μπάμπη, μόνο που ήταν για λογαριασμό άλλου δημόσιου οργανισμού… Βέβαια αυτό ακριβώς είναι και το point μου σε αυτό το post. Να μην γίνουμε Μπάμπηδες, να κάνουμε την διαφορά, αλλά και παράλληλα να δηλώσουμε ότι δεν «καταπίνουμε» αμάσητο το «Μπάμπης Gate»… Δεν μπορούν να μας πετάνε μια… μαρίδα και να μας λένε ιδού, την ώρα που οι καρχαρίες κάνουν πάρτι…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου