Προς το περιεχόμενο

Πιάσαμε τον Μπάμπη!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαναλαμβανω δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση ενας απλος ανθρωπος να μπει σε μια τραπεζα και να καταθεσει 3 εκ σε μετρητα χωρις να του ζητηθουν δικαιολογητικα προελευσης.Ετσι κι αλλοιως οτιδηποτε ποσο καταθεσης πανω απο 9.999 ευρω δηλωνεται αμεσα στην εφορια απο την τραπεζα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω αναφερομαι στη μπουρδα που ειπε το ραδιο για τον ιδιωτη,οι εταιρικες συναλλαγες ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να μην τα μπερδεύουμε.

Η Τράπεζα δεν διεξάγει πόθεν έσχες πελατών. Αν έβαζε ο τύπος λίγα λίγα (πόσα λίγα θα βάλεις βέβαια και να μην φαίνονται; ) επί σειρά ετών και έφτασε τα €3Μ, δεν τον ρωτάει η Τράπεζα.

Να ξέρετε όμως ότι πλέον όλες οι μεγάλες Τράπεζες έχουν επενδύσει πολλά σε συστήματα AML (Anti-Money Laundering) και εσωτερικού ελέγχου.

 

Υπάρχουν όμως οι περιπτώσεις που προανέφερα (και Τραπεζικά θεωρούνται συναλλαγές) που απαιτείται η προσκόμιση εκκαθαριστικού.

 

Στην περίπτωση corporate έχουμε άλλη διαδικασία (αφού είναι και διαφορετική νομική οντότητα η οποία και αυτή υπάγεται σε υποκατηγορίες) και διαφορετικά προϊόντα.

Αλλά και εκεί χρειάζονται.

- Συστατική πράξη

- Το υπογεγραμμένο καταστατικό της εταιρίας

- Τα εντεταλμένα πρόσωπα της εταιρίας

- Αντίγραφα διαβατηρίων των εντεταλμένων προσώπων για την πιστοποίηση του γνήσιου της υπογραφής

- Τεκμηρίωση δομής ιδιοκτησίας

και άλλα ....  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αναφερομαι στη μπουρδα που ειπε το ραδιο για τον ιδιωτη,οι εταιρικες συναλλαγες ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.

 

...και επαναλαμβάνω για δεύτερη και τελευταία φορά:

 

στο ράδιο (flash) ο Χριστοδουλάκης (που αν δεν τον ξέρεις είναι ΠΟΛΥ σοβαρό άτομο και βαθύς γνώστης και οικονομικών και της ελληνικής πραγματικότητας) είπε πως κάποιος ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΙΧΕ 3εκ. καταθέσεις μπλα μπλα μπλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω φτιάξει με τα χεράκια μου το συγκεκριμένο μηχανισμό ελέγχου για 2 ελληνικές τράπεζες.....  

Οι οποίες όταν έκαναν σύμβαση με την Εταιρεία σου για την συγκεκριμένη παροχή υπηρεσιών, υποθέτω ότι συμπεριέλαβαν και το σχετικό clause του Confidentiality....  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου