Προς το περιεχόμενο

Strymon iridium ή λαμπάτος ενισχυτής;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και πάλι! Σκέφτομαι για την αγορά ενισχυτή. Ένας ενισχυτής που είχα δοκιμάσει παλιότερα και μου άρεσε πολύ (αν και υβριδικός) ήταν ο Fender super champ, ο οποίος είναι πλέον discontinued και μετάνιωσα που δεν τον αγόρασα τότε (γιατί είναι μικρός, ελαφρύς, με ωραίο ήχο και έπαιρνε πολύ καλά τα πετάλια).. Άρα υπάρχει η επιλογή μόνο μεταχειρισμένου. Ωστόσο μου έχουν κάνει φοβερή εντύπωση οι προσομοιώσεις ενισχυτών, όπως το Strymon iridium και το Warlus audio acs-1, με τα οποία καταργείς το κουβάλημα ενισχυτή, αλλά χρειάζεσαι monitor για να παίξεις (το οποίο είναι σχεδόν πάντα διαθέσιμο στα live). Ποια είναι η γνώμη σας αν συγκρίνουμε τις προσομοιώσεις αυτές με τον γνήσιο λαμπάτο ήχο; Προσομοίωση ή ενισχυτής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, maroras είπε

Ποια είναι η γνώμη σας αν συγκρίνουμε τις προσομοιώσεις αυτές με τον γνήσιο λαμπάτο ήχο; Προσομοίωση ή ενισχυτής;

 

Εξαρτάται για τι το θες... Αν η μπάντα έχει ηλεκτρονικά ντραμς, ο μπασίστας παίζει συνδεδεμένος στην κονσόλα με κάποια προενίσχυση κτλ, μια χαρά είσαι με την προσομοίωση.

 

Αν τώρα παίζεις σε old school πάλκο με κανονικά ντραμς και μπασοκαμπίνες κτλ, νομίζω ότι ο ενισχυτής είναι μονόδρομος... ξέρω πολλοί θα διαφωνήσουν με αυτό αλλά προσωπικά ακόμα και axe fx που είχα δει κάποιον να χρησιμοποιεί δεν με ''έπεισε''... όχι γιατί δεν ήταν καλό το axe fx αλλά γιατί το μόνιτορ δεν ταίριαξε ηχητικά με τον ''φυσικό ήχο'' του πάλκου (ντραμς και μπάσο) που ''δένει'' με τον ήχο του PA που ακούμε εμείς οι ακροατές...

  • Like 1
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Άρα ο ήχος του strymon "σπάει" σε χαμηλότερο volume, οπότε ίσως δεν έχει και τα πιο κρυστάλλινα καθαρά.

45 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

Εξαρτάται για τι το θες... Αν η μπάντα έχει ηλεκτρονικά ντραμς, ο μπασίστας παίζει συνδεδεμένος στην κονσόλα με κάποια προενίσχυση κτλ, μια χαρά είσαι με την προσομοίωση.

 

Αν τώρα παίζεις σε old school πάλκο με κανονικά ντραμς και μπασοκαμπίνες κτλ, νομίζω ότι ο ενισχυτής είναι μονόδρομος... ξέρω πολλοί θα διαφωνήσουν με αυτό αλλά προσωπικά ακόμα και axe fx που είχα δει κάποιον να χρησιμοποιεί δεν με ''έπεισε''... όχι γιατί δεν ήταν καλό το axe fx αλλά γιατί το μόνιτορ δεν ταίριαξε ηχητικά με τον ''φυσικό ήχο'' του πάλκου (ντραμς και μπάσο) που ''δένει'' με τον ήχο του PA που ακούμε εμείς οι ακροατές...

Κυρίως old school.. Καταλαβαίνω ακριβώς αυτό που θέλεις να πεις. Ακούγεται κάπως πιο "στείρο" το αποτέλεσμα. Με λίγα λόγια το iridium ακούγεται περισσότερο σαν ψηφιακή πεταλιερα παρά σαν ενισχυτής, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημασια εχει αν σπάει πιο χαμηλα ή ας πουμε οτι ειναι 95% ιδια η αισθηση αντι 100.

Αλλωστε δυο ιδιοι ενισχυτες ειναι 100%ιδιοι?

Για μενα σημασια εχει οτι μπορεις μ αυτο να κανεις σιγουρα τη δουλεια σου χωρις κουβαλημα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να επαιξα με πενα.

Με νυχι ναι.

Αν εννοεις οταν σπαει να παιζεις απαλα και να ακουγεται καθαρα ναι.

Δυστυχως σας χρωσταω κλιπ. Αλλα εχω διαφορα ζορια τον καιρό αυτό.

Παντως ενα θα σας πω. Εβγαλα το μπερινγκερ απο την αλυσίδα μου

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Αν εννοεις οταν σπαει να παιζεις απαλα και να ακουγεται καθαρα ναι.

 

Αυτό ακριβώς. Εάν παίζεις απαλά να ακούγεται καθαρά και σε χαμηλή ένταση, και οταν παίζεις δυνατά να σπάει ανεβάζοντας ενταση. Να ακούει στις δυναμικές δλδ.

 

Και το κάνει σε τι ποσοστό πχ σε σχέση με τον cube που έχεις?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου