Προς το περιεχόμενο

Strymon iridium ή λαμπάτος ενισχυτής;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον cube για καθαρο τον πηρα. Δεν εχω παιξει παρα ελαχιστα το βρωμικο του. Και εννοείται δεν εχω κανει συγκρισεις.

 

Παντως το ιριδιο ειναι εξαιρετικά κοντα και σε fender και σε vox και σε Marshall. Ειναι πολυ πιστο αντιγραφο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, maroras είπε

Κυρίως old school.. Καταλαβαίνω ακριβώς αυτό που θέλεις να πεις. Ακούγεται κάπως πιο "στείρο" το αποτέλεσμα. Με λίγα λόγια το iridium ακούγεται περισσότερο σαν ψηφιακή πεταλιερα παρά σαν ενισχυτής, σωστά;

 

ακομα και μια ψηφιακή πεταλιερα αν βάλεις σε καλό ενισχυτή με μια καλή καμπίνα με ένα δωδεκαρι (ή και παραπανω) μεγάφωνο μια χαρά θα ακουστεί σε ένα πάλκο. 

 

Το θέμα δεν είναι η πηγή του ήχου, δηλαδή αν θα είναι πεταλιερα ή iridium ή μια μίνι κεφαλή ενισχυτή όπως το vox mv50 που χρησιμοποιώ εγώ... Αυτό είναι σχεδόν αδιάφορο... Το θέμα είναι ο ήχος σου στο πάλκο να βγαίνει από ΚΑΜΠΙΝΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΉΣ ΚΙΘΆΡΑΣ και όχι από ένα μόνιτορ που σου δείχνει απλά πως ακουγεται ο ήχος σου κάτω από το πάλκο... Ειδικά αν οι υπόλοιποι συμπαίκτες σου παίζουν με κανονικό ενισχυτή - κανονικά ντράμς...

 

Για old school καταστασεις (κανονικά stage) νομίζω ο ενισχυτής είναι μονόδρομος... Φυσικά και οι υπόλοιπες λύσεις (κάτι ψηφιακό ή μη με μόνιτορ αντί για καμπίνα) είναι πολύ χρησιμες, και εγώ τις χρησιμοποιώ αλλά μόνο αν και εφοσον ΟΛΟΙ είμαστε direct στην κονσόλα (ηλεκτρονική ντραμς, μπάσο κτλ).

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συγχωρειτε αλλα η δικη μου γνωμη είναι οτι αυτα μπαινουν σε pa και στη σκηνη ακους με μονιτορ.

Δεν ειναι για να ακολουθησει μετα καμια καμπινα ή ενισχυτής με τους αναποφευκτους χρωματισμους που θα εχουν. 

Εγω στο δικο μου ακουω απο ακουστικά κανονικο ενισχυτή και στα μονιτορ στο μετρο του δυνατου (δεν μπορεις να προσομοιασεις σε ογκο μια 4χ12 πχ στα μονιτορ του γραφειου σου)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου