Προς το περιεχόμενο

Strat Modification (K7 wiring)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα το Σ/Κ το modification που προτείνει ο Kinman (K7) στην American Strat μου με το Delta Tone σύστημα.

 

Η αλλαγή είναι να χρησιμοποιηθεί το κάτω tone pot σαν μίκτης του neck μαγνήτη και το μεσαίο tone pot να δουλεύει σε όλες τις θέσεις.

 

Η αλλαγή ήταν 15 λεπτά δουλιά, ευκολα αναστρέψιμη και τελικά με πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα. Στην κάτω θέση (bridge) με φουλ μίξη του neck μαγνήτη δίνει ένα κάπως tele ήχο και στην θέση με τους 3 μαγνήτες ένα επίσης πολύ ωραίο ήχο. Ενδιαφέρον έχουν και οι ενδιάμεσες παραλλαγές με λιγότερη μίξη του neck.

 

K7 wiring

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία που γεννήθηκε.

 

Ουσιαστικά με αυτή την τροποποίηση μετατρέπεις το middle tone pot σε master neck volume σωστά?

Αν τοποθετήσω το switch στην θέση 1 και έχω ανοιχτά όλα τα ποτενσιόμετρα, θα έχω ανοιχτούς Bridge & Neck?

Αν είναι έτσι για να παίξω μόνο bridge πρέπει να κλείσω το volume του neck.

Αν στη συνέχεια αλλάχω στη θέση 5 θα πρέπει να ανοίξω ταυτόχρονα και το neck volume? Δλδ με λίγα λόγια θα πρέπει μονίμως να ελέγχω την κατάσταση του neck mix?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Volume μένει ως έχει, δλδ είναι master volume.

 

Το μεσαίο pot γίνεται master tone για όλους τους μαγνήτες.

 

Το κάτω no-load pot, αυτό που αρχικά ήταν tone για τους middle/bridge, γίνεται blend για τον neck μαγνήτη (ή -αν το θες- volume που παρακάμπτει τον 5θέσιο).

 

Οταν είναι στην θέση 10 γίνεται full bypass και η κιθάρα είναι μια "κανονική" strat με ένα volume και ένα tone. Οσο το γυρνάω προς την κατεύθυνση του 0 κάνει μίξη τον neck μαγνήτη ανεξάρτητα απο τον 5θέσιο διακόπτη. Δουλεύει δηλαδή ανάποδα με bypass στο 10 και φουλ μίξη στο 0.

 

πχ αν ο διακόπτης ειναι στην θέση 1-bridge μπορώ να κάνω μίξη με τον neck όσο το γυρνάω ανάποδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα μετατροπή. Λιτή και με ουσιαστικές και χρήσιμες διαφορές. Ειδικά αν το tone control δουλεύει και για τον bridge μαγνήτη...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...
Το Volume μένει ως έχει' date=' δλδ είναι master volume.

 

Το μεσαίο pot γίνεται master tone για όλους τους μαγνήτες.

 

Το κάτω no-load pot, αυτό που αρχικά ήταν tone για τους middle/bridge, γίνεται blend για τον neck μαγνήτη (ή -αν το θες- volume που παρακάμπτει τον 5θέσιο).

[/quote']

 

Επαναφέρω αυτό το παλιό thread, για να ρωτήσω αν το blender pot πρέπει να είναι no-load ή μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και ένα απλό 250k...

 

Επίσης άλλες 2 απορίες:

1) Γιατί το pot πρέπει να λειτουργεί ανάποδα? Δεν γίνεται να κάνεις blend αυξάνοντας αντί να μειώνεις την τιμή του?

2) Στο wiring του kinman κάνει blend τον neck μαγνήτη. Το σωστό δε θα ήταν να κάνει τον bridge?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω αυτό το παλιό thread, για να ρωτήσω αν το blender pot πρέπει να είναι no-load ή μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και ένα απλό 250k...

Νομίζω ότι θα δουλέψει το ίδιο καλά.

 

Γιατί το pot πρέπει να λειτουργεί ανάποδα? Δεν γίνεται να κάνεις blend αυξάνοντας αντί να μειώνεις την τιμή του?

Ελα ντε ...

 

Στο wiring του kinman κάνει blend τον neck μαγνήτη. Το σωστό δε θα ήταν να κάνει τον bridge?

Θυμάμαι ότι είχα καταλάβει γιατι κάνει τον neck και όχι τον bridge ... αλλα τωρα δε μου έρχεται. Πάντως έχει δίκιο ...

 

Ηλια, η γνώμη μου είναι οτι δεν αξίζει και πολύ αυτή η ιστορία, εγω την ξαναγύρισα την κιθάρα όπως ήταν πρίν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλια' date=' η γνώμη μου είναι οτι δεν αξίζει και πολύ αυτή η ιστορία, εγω την ξαναγύρισα την κιθάρα όπως ήταν πρίν.[/quote']

 

H παλιά μου κιθάρα (Fender Deluxe Super Strat) κιθάρα είχε ένα διακοπτάκι που έκανε αυτή τη δουλειά:

Όταν ήσουν στη θέση neck και με το διακόπτη ON προσέθετε και τον bridge (tele sound) και

όταν ήσουν στην 4 (neck+middle) με διακόπτη ON πάλι προσέθετα τον bridge και έπαιζες και με τους 3 μαγνήτες.

 

Εμένα, ειδικά ο πρώτος ήχος, μου φαινότανε πολύ χρήσιμος ειδικά για καθαρό ρυθμικό παίξιμο.

 

Η λύση με το blender pot από ότι καταλαβαίνω διαφέρει στο ότι προσθέτεις όσο % από το μαγνήτη θες στις άλλες 2 θέσεις, οπότε είναι πιο ευέλικτη.

 

Εσένα γιατί δε σε βόλεψε?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πρακτικά είχα μόνο ένα πραγματικά καινούργιο ήχο, αυτόν στο στύλ tele με full το ποτενσιόμετρο (που και να μην έχω τον ήχο αυτόν δεν έγινε και τίποτα, καλλίτερα μια tele κανονική :-)

 

Δεν βρήκα και πολύ νόημα να κανω blend 30% ή κατι τέτοιο ... εγω δεν είχα τέτοια ανάγκη, απλώς ήθελα να δοκιμάσω το κύκλωμα απο περιέργεια.

 

Ο διακόπτης είναι μάλλον καλλίτερη ιδέα ... και ακόμα καλλίτερα αυτό το μικρό button που έχει η Fender Deluxe Special Strat (ή κάπως έτσι) που δεν ξέρω αν κυκλοφορεί σαν ανταλλακτικό. Επίσης θα μπορούσε να γίνει και με push/pull ή push/push pot για πιο διακριτική λύση.

 

Αυτό που εμενα με βολεύει είναι το κατω tone να επηρεάζει και τον bridge, κατι που γίνεται με μια απλή γεφυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θα μπορούσε να γίνει και με push/pull ή push/push pot για πιο διακριτική λύση.

 

Το είχα κάνει αυτό σε μια παλιά strat και είναι πολύ πιο διακριτικό όντως ;)

 

Αυτό που εμενα με βολεύει είναι το κατω tone να επηρεάζει και τον bridge' date=' κατι που γίνεται με μια απλή γεφυρα.[/quote']

Εγώ αντιθέτως, προτιμώ τον bridge χωρίς tone γιατί μπορώ να παίζω στη θέση 2 πχ με κομμένο tone, και κατευθείαν να πηγαίνω στη bridge κάνοντας έτσι ένα ωραίο κολπάκι σαν wah :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου