Προς το περιεχόμενο

Sound warming...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ζεστάνω λίγο τον ήχο της κιθάρας μου και έπεσαν στο μάτι μου δύο πετάλια με λάμπες της Electro Harmonix. Το ένα είναι προενίσχυση το 2ube και το άλλο το tube eq. Μήπως τα έχει δοκιμάσει κανείς?

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται με το τι ακριβως εννοεις.

Αν εχεις λαμπατο ενισχυτη ειναι και τα 2 αχρηστα,αν εχεις τραντζιστορατο ενισχυτη σιγουρα θα σου δωσουν καποια "λαμπατη" ψευδαισθηση στον καθαρο σου ηχο (βεβαια γιατι να τα αγορασεις & να μην παρεις με λιγα λεφτα παραπανω εναν κανονικο λαμπατο ενισχυτη δεν ξερω :wink: )

αν τα θες για "βρωμα" δεν κανουν (καλυτερα να παρεις το λαμπατο overdrive της σειρας) αν θες απλα να ενισχυσεις τον ογκο του σηματος σου και να το γλυκανεις παρε το Black Finger compressor της ιδιας σειρας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται με το τι ακριβως εννοεις.

Αν εχεις λαμπατο ενισχυτη ειναι και τα 2 αχρηστα' date='αν εχεις τραντζιστορατο ενισχυτη σιγουρα θα σου δωσουν καποια "λαμπατη" ψευδαισθηση στον καθαρο σου ηχο (βεβαια γιατι να τα αγορασεις & να μην παρεις με λιγα λεφτα παραπανω εναν κανονικο λαμπατο ενισχυτη δεν ξερω :wink: )

αν τα θες για "βρωμα" δεν κανουν (καλυτερα να παρεις το λαμπατο overdrive της σειρας) αν θες απλα να ενισχυσεις τον ογκο του σηματος σου και να το γλυκανεις παρε το Black Finger compressor της ιδιας σειρας.[/quote']

 

Όχι δεν έχω λαμπάτο ενισχυτή δυστυχώς.. Και για να πάρω δυστυχώς χρειάζομαι αρκετά παραπάνω από 200 ευρώ που έχουν περίπου τα πετάλια..

Επειδή πάντως παίζω σε συγκρότημα κιθάρα-μπάσο-ντραμς θα ήθελα λίγο πιο πολύ όγκο..Το Black Finger είναι λαμπάτο?(δεν έχω καμμία σχέση με τα compressor και το τι κάνουν).

Thanx

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν ένα πετάλι έχει λάμπα θα σου γλυκάνει τον ήχο και θα δώσει περισσότερο όγκο ? Μπορεί να μην είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.

 

Ισως ένα καλο -και όχι απαραίτητα ακριβό- πετάλι και ένα πολυ κοντό (20-50ms) delay να έχουν καλλίτερο αποτέλεσμα.

 

Ας πούμε, εγω πήρα τυχαία το Bad Monkey της Digitech και αποδείχθηκε εξαιρετικό overdrive με πολύ γλυκό ήχο και (ψευδ)αίσθηση λάμπας. Το καλλίτερο που έχω ακούσει στην κατηγορία γύρω στα 50 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να κρατησεις τα 200 ευρω σου,σιγα-σιγα να μαζεψεις αλλα 400 και να παρεις εναν λαμπατο ενισχυτη :wink:

ογκο μπορεις να αποκετησεις & με ενα πεταλι dealy οπως πολυ σωστα περιεγραψε ο φιλος παραπανω.

η υπομονη σου θα ανταμειφθει :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου